67 % poslanců SPD hlasovalo v rozporu se zásadami přímé demokracie pro tajnou volbu…Semín v prvním kole neprošel do Rady ČTK

Na začátku června roku 2019 se ukázalo, že 83 poslancům a poslankyním nevadí, pokud se novým členem Rady České tiskové kanceláře stane antisemita s podivnými, naprosto nedemokratickými názory na svět. Sice tenkrát nikdo nebyl těsně zvolen a uvolněná místa po Jakubu Heikenwalderovi a Miroslavu Augustinovi zůstala nadále prázdná, ale předprázdninové ovzduší zasmrádla trpkost se zklamáním doprovázená nadějemi, že v dalším kole všechno dopadne jinak a kandidát nabízený Okamurou nezíská tak širokou podporu českých zákonodárců.

Volební komise po neúspěšném volebním a tajném kolečku vyhlásila nový termín do 10, září 2019, kdy poslanci s poslankyněmi mohli posílat nová jména na obsazení uvolněných míst v Radě ČTK. Okamurovci znovu navrhli Semína v možné naději, že tentokrát pokus o destrukci veřejnoprávního úřadu vyjde, zatímco Piráti navrhli Angeliku Bazalovou, Babišovo hnutí se neobtěžovalo s novým jménem kandidáta a do dalšího tajného volení ANO nabídlo znovu Davida Soukupa.

Poslanec Tomáš Martínek lobbuje za pirátskou kandidátku, Radim Fiala z SPD zkouší přesvědčovat přítomné kolegy i profesních, etických a morálních kvalitách Semína, až člověk neví, jestli se začít smát, nebo raději plakat z toho, co všechno je možné. Antisemita s nenávistnou slinou na jazyku má nějaké kvality hodné vysokých postů ve veřejném sektoru? A odkdypak?

A kde espéďáci přišli na to, že v sedmičlenné Radě ČTK mohou mít více jak jednoho nominanta? Gáborová není veřejnosti tolik známá, a tak Semín přichází vhod jako další populistické želízko, které bude moci předseda pravidelně v homevideích chválit, až se hory budou zelenat, i když v tomto případě by se spíš hodilo přísloví s hnědou barvou na konci.

Volba členů Rady ČTK byla 138 hlasy očekávaně pokřtěna na tajnou, kdy volič netuší, kdo jak koho konkrétně volil, a tak další kolečko o obsazení dvou míst v Radě ČTK může začít. Jen trošku na první pohled zaráží výsledky hlasování SPD, tak často horující v médiích za přímou demokracii, ve které veřejnost musí vidět na to jak poslanec hlasoval, aby posléze stejná veřejnost mohla posoudit politikovu práci ve Sněmovně.

O přímé demokracii se sice v SPD vypráví, ale její praktické nasazení zjevně poslancům zmiňovaného politického hnutí dělá problémy, protože 14 Okamurových “oveček” zvedlo ruce pro tajnou volbu, 4 se zdrželi a jeden byl z hlasování omluven.

Co by na to řekli voliči zasmrádlé a zpátečnicky nalakované ideové hnědi, kdyby bývali byli schopni sledovat výsledky práce svých favoritů…možná by se podivili nad tím, koho si do Sněmovny zvolili. Inu, když jde na lámání chleba, schůze parlamentářů není napřímo vysílána Českou televizí, tak se rozhoduje jinak, než se předem naivně očekávalo.

V tajné volbě pirátský kandidát Soukup získal 93, Bazalová 75 a samotný krajně pravicový Semín 31 hlasů.

SPD má 19 poslanců/poslankyň, takže nakonec na antisemitskou vlnu prokládanou hoaxy a příběhy jedna babka povídala muselo dát dalších 12 zákonodárců z ostatních poslaneckých klubů…možná mezi nimi byl někdo z KSČM, ANO, nebo třeba některý z prokremelsky přemýšlejících socanů, kdo ví…ale zase je krásné, že u Semína netrůní tak obrovské množství souhlasných hlasů, jak tomu bylo minule a Semín neprošel, protože bylo třeba získat 91 hlasů, což splňoval pouze pirátský kandidát Soukup.

Na druhé místo do druhého kola hlasování postoupil Semín s Bazalovou. Tady zbývá jen věřit ve zdravý rozum, že Semín opět pohoří a do Rady ČTK zamíří nominantka Babišova politického hnutí. Snad poslanci s poslankyněmi budou natolik soudní a v říjnovém hlasování rozhodnou ve jménu demokracie a nikoli ve jménu destrukce veřejnoprávních institucí.