Pouze 5,42 % všech teroristických útoků představují ty džihádistické úspěšně dokončené. Přeborníky terorismu v EU jsou separatisté/etnonacionalisté

Terorismus se jako slovní pojem stal doslova modlou, zlatou manou průměrného čecháčka naslouchajícího projevům Tomia Okamury, kdy islamista s kudlou v ruce představuje pro našince největší ohrožení české kultury, i když ve skutečnosti je terorismus v rámci Evropské unie ” doménou” úplně někoho jiného.

Europol, tak jako každý rok, vydal zprávu o terorismu na území Evropské unie. Podle tohoto dokumentu bylo spácháno v roce 2018 v Evropské unii na 129 teroristických útoků bez ohledu na to, zda byl ohavný čin terorismu úspěšně dokončen, policií zmařený, nebo dokonce zpackaný a totálně nevydařený. Největší část takových trestných činů představuje 83 teroristických útoků provedených na základě etnonacionalistické, separatistické pohnutky. Valná část popisovaných skutků prokreslených separatismem se odehrála ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska.

24 dalších teroristických útoků bylo provedeno na základě džihádistické pohnutky povětšinou odehrávající se na území Francie, zatímco třetí pomyslné příčky představuje s 19 teroristickými útoky levicová extrémistická scéna projevující se ve valné míře v Řecku, Itálii a Španělsku. Krajní pravice, i když například v Německu a dalších členských státech sílí, spáchala pouze jeden jediný teroristický útok v Itálii.

Celkem bylo v roce 2018 v Evropské unii provedeno na 129 vydařených, zmařených, nebo nepodařených teroristických útoků. 64,34 % z nich představovaly činy etnonacionalistů/separatistů, zatímco ty džihádistické teroristické útoky představují “jen” 18,50 % všech teroristických útoků provedených v EU.

I když to mnohdy z mediálních výstupů nejrůznějších televizních společností a novinových sloupků vypadá, že jedinými teroristy jsou džihádisté, rozhodně to není pravda. Někomu může téměř pětina všech teroristických útoků v barvách džihádistů připadat hodně, ale pouze a jen nepatrná část z nich představuje skutečně ty, které byly úspěšně provedeny. Ostatně sílu nebezpečnosti džihádistických teroristických útoků dokládá smutná statistika zabitých. Džihádisté za rok 2018 mají na triku “jen” 13 mrtvých. Zkuste tuto statistiku srovnat s tou zahraniční, kde nemuslimové hrající si na muslimy vraždí každý den mnohonásobně víc lidí – z velké části samotné muslimy, než kolik jich minulý rok zemřelo při dokonaných teroristických útocích v Evropě.

Nejčastějšími aktéry teroristických útoků jsou lidé mající na sociálních sítích podporu českých ultranacionalistů, protože volání po samostatném Skotsku, Severním Irsku, nebo Baskicku jsou pro ideové rozbíječe Evropské unie sexy. Vyhovuje to potřebám Kremlu, je tím posilována idea všeslovanského přátelství dopřávajícího svobodu všem národům, a tak se etnonacionalistická/separatistická horečka stává vítanou, i když jejím hlavním nástrojem zůstává terorismus – útok na státní úřady, nebo dokonce civilisty nemající nic společného s domnělým útlakem centrálních orgánů vlády z hlavního města společné vlasti.

Co by za to daly ledackteré státy v Asii. Zatímco v roce 2015 bylo v EU provedeno 211 teroristických útoků, následující rok jich je “pouze” 142, poté se stav zvýší na 205, aby následně v roce 2018 opět míra terorismu zaznamenala klesající tendenci na v článku již zmíněné číslo 129.

Oproti minulému roku se počet džihádistických teroristických útoků snižuje o rovných devět. Šestnáct jich bylo zaznamenáno ve Francii, tři ve Spojeném království, dva v Holandsku a Německu, jeden v Itálii a Švédsku…

Obecně se dá říct, že se míra jakkoli motivovaných teroristických útoků v roce 2018 oproti roku 2017 v Evropské unii významně snížila.

Pokud je řeč o teroristických útocích džihádistů, počet úspěšně dokonaných teroristických útoků se v roce 2018 v porovnání s předchozím obdobím snížil o tři “kousky”. Během džihádistických zdařených teroristických útoků bylo v EU tabito 13 osob, zatímco dalších 46 bylo zraněno.

Rovněž došlo ke snížení nepovedených teroristických útoků džihádistů, zatímco o rovných pět se zvýšila četnost policií zmařených teroristických útoků frustrovaných hračiček na nejtvrdší verze wahhábismu projevující se tu tam násilím proti každému, kdo ve wahhábismus nevěří.

Etnonacionalisty, nebo separatisty provedené teroristické útoky jsou v Evropské unii “doménou”, jak se dá nepřímo předpokládat, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Španělska, nebo Francie. Oproti roku 2017 došlo k roku následujícímu k docela razantnímu poklesu tohoto typu teroristických útoků – a to zhruba o rovných 40 % ze 137 na 83. Po odchodu Spojeného království tento typ teroristických činů v přehledech Europolu významně zeslábne. Nejčastějšími činiteli je Nová IRA, nebo uskupení sebe samu označující v angličtině jako Dissident Republican. Ve Španělsku etnonacionalistické/separatistické sepětí v rámci terorismu představuje všeobecně známá ETA, jejíž činnost slábne. Celkově bylo v EU za etnonacionalistický/separatistický teroristický útok zadrženo na 30 osob.

Levicově motivovaná teroristická trestná činnost je provázena taktéž aktivitami anarchistů. Terorismus této povahy byl k vidění především v Řecku, Itálii a Španělsku.

V roce 2018 byl v Evropské unii zaznamenán pouze jeden teroristický čin z rukou krajní pravice. To ovšem neznamená, že by podobně klesal v členských státech EU počet krajně pravicových trestných činů, nebo snad útoků na migranty, odpůrce krajně pravicové politiky. Celkem bylo v Česku, Itálii, Německu a Francii vyšetřovateli zadrženo na 44 osob podezřelých z krajně pravicového teroristického činu. Je to vskutku zajímavá podívaná…jeden teroristický útok krajní pravice, zatímco ve Francii 32 krajně pravicových extrémistů sedí ve vězení za přípravu teroristického útoku na migranty a odpůrce svých nahnědlých a vysoce nenávistných ideologií. Počet zatčených příslušníků krajní pravice se mezi lety 2016 a 2018 v EU dvakrát za sebou zdvojnásobil, což není zrovna příliš uklidňující fakt nejen při pohledu na například extrémistickou scénu v sousedním Německu.

V samotném Česku se pro podezření z terorismu nachází jeden člověk s krajně pravicovou a další s osobní motivací. Do tohoto počtu je započítán zcela nepochybně Okamurou zpovykaný důchodce Balda, který se sekyrou v ruce pokoušel o vykolejení vlaků, jejichž zkázu stařík věřící hoaxům i nenávistných výkřiků islamofobie chtěl hodit “na triko” muslimům.

Nejvíc osob podezřelých z terorismu v rámci Evropské unie sedí ve vězení ve Francii – zde za mřížemi sedí 273 osob podezřelých z džihádismu, zatímco druhé pomyslné místo zastává Spojené království s 273 osobami, u nichž jen stěží můžeme určit hlavní důvod jejich pokusů o teroristický čin. Statistiky podezřelých z terorismu nacházejících se za mřížemi představují také ty osoby, které byly členy teroristických organizací, hlásili se sympatiemi k terorismu, například k tzv. Islámskému státu, ale terorismu se na území EU nemuseli dopustit.

Nicméně, celkově vzato je počet osob podezřelých osob z terorismu v roce 2018 zhruba o 13,38 % nižší než v předchozím období. V sedmnácti zemích Evropské unie bylo v roce 2018 za terorismus odsouzeno, nebo naopak z terorismu zproštěno na 653 osob.

Až příště budou ultranacionalisté tvrdit, že je Evropská unie v ohrožení islámského terorismu, klidně takové hloupé tvrzení smeťte ze stolu s tím, že pouze 5,42 % všech teroristických útoků povedených, nepovedených, zmařených představují ty džihádistické dokončené, 12,40 % policií zmařené a 0,77 % nepovedené. Hlavní slovo v takových porovnáních představují separatisté na sociálních sítích neustále propagující ultranacionalismus ve jménu národa, podle kterého jednotlivec vůbec nic neznamená. To je dobré si uvědomit, pokud opravdu nestranně hodláte komentovat terorismus v Evropě.