Představitelé OSN vyzývají Izrael k ukončení politiky demolic budov Palestinců

Představitelé Organizace spojených národů vyzývají izraelskou vládu, aby skončila s demolicemi palestinských budov na okupovaných územích, kde k 30. dubnu 2019 došlo ve Východním Jeruzalémě ke zničení 111 Palestinci vlastněných budov.

57 procent z nich bylo srovnáno se zemí během dubna tohoto roku, což představuje raketový nárůst ničení příbytku lidí zákonem postavených v zemi Davidovy hvězdy na druhou kolej. K bourání dochází v rozporu s mezinárodním právem, proto není divu, že Jamie McGodrick z OSN vyzývá Tel Aviv k zastavení doposud zažité praxe bezpráví přiživující nenávist na obou stranách pomyslného konfliktu, ve kterém si ultranacionalisté ochotní sáhnout k násilí, raketám, samopalům, vojenským operacím myslí, že jsou v právu.

Jen v roce 2019 na Západním břehu Jordánu došlo ke zdemolování 214 příbytků Palestinců ve jménu zakládání nových izraelských osad, zvětšování záboru palestinského území…

Jen 29. dubna 2019 izraelské úřady zničily na 31 budov v blízkosti Východního Jeruzaléma. Stát vytvoří z lidí bezdomovce, zatímco například takový Miloš Zeman praktiky systematického drancování palestinského majetku naprosto přehlíží, i když se tak děje od roku 2009 mnohdy i v rozporu s izraelskými zákony. Čeští ultranacionalisté kritiky demolicí častokrát označují za antisemity, protože automaticky považují všechno, co udělá Likud a jeho vládní političtí kolegové za skvělé, naprosto správné, odolávající muslimskému ohrožení…

Ale kritika izraelské politiky je více než žádoucí, podobně jako kritika Hamásu a dalších ultranacionalistických uskupení. Jen za první čtyři měsíce roku 2019 bylo zbouráno víc budov Palestinců, než za celý rok 2018. Konkrétně 193 ku 176 z minulého roku.

Lidé jsou zbavováni osobního majetku, stávají se z nich bezdomovci, z uprchlíků další uprchlíci…během demolic dochází také ke zraněním Palestinců, mezi kterými jsou také děti, jež se následkem nevybíravého chování vojáků stávají svědky bezpráví, jež ve svém důsledku může zanechat stopy na křehké dětské duši.

Během demolic jsou izraelskou armádou využívány omračující granáty, gumové kuličky vystřelované na odpůrce demolic a rodiny násilně vystěhovávané z objektů určených k demolici, dochází k bití, nezákonným vazbám odporujících mezinárodní právo například tím, že jsou věznění odváženi do vězení na území Izraele, který si nedávno zcela správně připomínal výročí holokaustu majícího na svědomí miliony mrtvých, zatímco se v okolí odehrává další bezpráví nesrovnatelné sice s továrnou na smrt nacistického režimu, ale přesto všechno se jedná o bezpráví velmi vážné, ohrožující především budoucnost samotného Izraele, Palestiny i celého Blízkého východu.

Více než 550 lidí čelí ve Wadi Yasul hrozbě vysídlení, z čehož asi čtvrtina je registrována jako palestinští uprchlíci.

Politika vysídlování je politikou zla, které by se neměl demokratický stát dopouštět, zvlášť, když mezi oběťmi zůstávají děti, mladiství, uprchlíci a jejich potomci dříve přemístění z důsledku války v roce 1948. Izrael je povinen jako okupační mocnost zajistit okupovaným náležitý komfort, dodržování lidských práv, což evidentně nedělá vzhledem k diskriminační politice vytvářející z Palestinců občany druhotné kategorie.

I když se to někomu nemusí líbit, ale Izrael porušuje mezinárodní právo a měl by za to nést patřičné následky. Přinejmenším je nanejvýš správné, že představitelé Organizace spojených národů vyzývají Izrael k ukončení politiky demolic budov Palestinců.