Zhruba 16,4 % obětí krajně pravicového, rasismem, antisemitismem motivovaného násilí představují ve východním Německu děti a mladiství

Německá Asociace poradenských center pro oběti pravicového, rasistického a antisemitského násilí na začátku dubna zveřejnila znepokojivou zprávu o nárůstu krajně pravicového násilí v oblastech bývalého východního Německa i Berlínu.

Celkem bylo v Berlíně, Braniborsku, Meklenbursko-Předním Pomořansku, Sasku, Sasko-Anhaltsku a Durynsku zaznamenáno na 1 212 případů motivovaných rasismem, antisemitismem, nebo krajně pravicovým názorem na svět. V porovnání s rokem předchozím došlo v roce 2018 k 8procentnímu nárůstu.

Extrémisté tolikrát obdivovaní některými čecháčky vyhrožují ublížením na zdraví, podílí se na majetkových škodách, páchají vandalismus a v nejhorších případech dokonce fyzicky napadnou představitele minorit, jako jsou například uprchlíci, židé, nebo lidskoprávní aktivisté veřejně vystupující vůči krajní pravici v Německu.

Například v takovém Berlíně bylo v minulém roce zaznamenáno na 309 případů krajně pravicového, rasistického a antisemitismem okořeněného násilí. V Braniborsku takových událostí bylo na 174 a v Meklenbursku – Předním Pomořansku se krajní pravice na násilí podílela v 96 případech.

V Berlíně se zhruba jedná o 8,6 útoků na 100 000 obyvatel, v Sasku o 7,8 útoků na 100 000 obyvatel, v Durynsku o 7,5 útoků na 100 000 obyvatel, v Braniborsku o 7 útoků na 100 000 obyvatel, v Sasko-Anhaltsku o 6,9 útoků na 100 000 obyvatel a v Meklenbursku-Přední Pomořansku minulý rok došlo k 6 útokům na 100 000 obyvatel.

Zatímco počet obětí ve srovnání s předchozím rokem mírně poklesl, brutalita jednotlivých útoků se významně zvýšila.

Ve východním Německu a v Berlíně se v roce 2018 průměrně pět osob denně stalo oběťmi v článku zmiňovaného násilí. V řeči čísel se násilnosti dotkly přímo 1 789 osob, z čehož 134 představovalo děti do 14 let věku a 160 dospívající omladinu.

Extrémisté jsou více odhodlanými, ztrácejí některé zábrany a dopouštějí se ohavnějších zločinů, než tomu bylo v předchozích obdobích. To se projevuje například tím, že mezi oběťmi krajně pravicového, rasistického a antisemitismem motivovaného násilí bývají stále častěji děti.

Jejich téměř 16,4procentní podíl v počtu obětí je přímo děsivý. Pokud nemáte dost odvahy “vyřídit” si to s dospělým odpůrcem radikálních názorů, nebo představitelem nenáviděné minority, vždy je po ruce nějaké to děcko, které je snadné napadnout, zastrašit, případně šikanovat vyhrůžkami. Nevlastenci, nacisty a neonácky počínaje, si vždy smlsli na těch, kteří se nedokážou adekvátně bránit. Oběť se válí na zemi a milovník bílé nadřazenosti se cítí mnohem lépe a vlastenečtěji, než tomu bylo předtím. Co na tom, že takové jednání nemá s vlastenectvím pranic společného…to takového typického příznivce AfD, nebo NPD vůbec nezajímá.

To je znepokojující informace, i když k největšímu počtu obětí krajně pravicových útoků došlo v roce 2016 (2 492).

Od roku 2009 do roku 2018 se stalo na východě Německa a v Berlíně 15 419 osob oběťmi “řádění” krajně pravicových radikálů.

38procentnímu nárůstu krajně pravicového, rasistického, nebo antisemitismem motivovaného násilí došlo v Sasku. Oběťmi násilností se stalo na 481 lidí, z toho bylo 65 dětí a 18 dospívajících.

V 79 případech krajně pravicoví radikálové, antisemité a rasisté využili situace s napjatou atmosférou v Chemnitzu ke svému “řádění”. To se z určitého úhlu pohledu dalo očekávat. Tam, kde se pokouší radikálové demonstrovat…tam, kde se neštítí představitelé, fanoušci Pegidy, AfD a řady dalších využít smrti člověka ke svému prospěchu, tam zcela určitě dojde k páchání dalších nenávistí, protože extrémisté se cítí motivovanými, posilněnými zájmem médií o jejich činnost. Události v Chemnitzu zvýšily čtyřnásobně násilí páchané krajní pravicí, rasisty, antisemity.

Asociace poradenských center pro oběti pravicového, rasistického a antisemitského násilí se obává dalšího nárůstu krajně pravicového, rasismem i antisemitismem motivovaného násilí páchaného v tomto roce. Předvolební kampaně v Braniborsku, Sasku i Durynsku ledacos napovídají. Politici nemají voličům co říct, a tak vytahují jako králíky z klobouku osvědčená témata, ze kterých čerpají představitelé krajní pravice. Voliči se děsí islámem, uprchlíky, hejtí se Merkelová, Evropská unie…a na uprchlíky, spoluobčany s odlišnou barvou pleti krajní pravice nejvíc slyší.

Dvě třetiny (793 případů) v článku popisovaných útoků je totiž směřováno na uprchlíky a osoby s odlišnou barvou pleti. 188 případů představují odpůrci krajní pravice, rasismu, antisemitismu. Antisemitský podtext mělo 54 případů.

Oběťmi násilností se stávají také stále častěji homosexuálové. V roce 2018 bylo vůči LGBTQ komunitě na východě Německa a v Berlíně spácháno na 83 násilných útoků. Naštěstí při napadení příliš často nedochází ke smrtelným zraněním. Bohužel, případ 28letého Christophera W. patří mezi ty, které “smrťákem” skončily. Mladíka 17. dubna 2018 napadla a zabila trojice krajně pravicových radikálů.

Statistiky jsou skutečně velmi smutné. Rovných 37 procent všech případů(453) krajně pravicového násilí představují nebezpečná zranění, 42 procent(509) lehčí zranění, zatímco oproti roku 2017 došlo minulý rok k 31procentnímu nárůstu nejrůznějších slovních hrozeb fyzickým násilím, zabitím. Naštěstí v těchto případech došlo jenom na slovní nadávky, zesměšnění, hrozby insultacemi, přepadením, znásilněním a tím vším, co radikálové tak moc a tak rádi píší svým ideovým odpůrcům.

I když se někteří xenofobové rádi na sociálních sítích vychloubají choutkami podpálit ubytovnu s uprchlíky, mešitu, nebo komunitní centrum uprchlíků, ve světle reality a faktografických údajů došlo ke snížení trestných činů žhářství.

Je smutné, že si populisticky naladění politici neuvědomují, že nenávistnými kampaněmi plných polopravd, hoaxů, lží a hrátek na rádoby konzervativní hodnoty dochází k posilování něčeho, co by dávno mělo spát v časech zapomnění.