Výkřiky “Jude Slavia”, ani tričko s hajlujícími fotbalisty Sparty do slušné společnosti, demokracie nepatří

Sparťané pochodovali na derby, zatímco někteří z nich si neodpustili odpornou hlášku “Jude Slavia”. Emoce nemající pranic společného se sportem dávají prostor k hláškám natolik blízkým antisemitským výkřikům tu tam se objevujícím na sociálních sítích, ve kterých se často sportovní chuligáni svolávají na nejrůznější utkání, ale také odvetné bitky proti fanatickým vyznavačům znepřáteleného manšaftu.

Anonymita davu je podobná anonymitě sociálních sítí. Snad jen s tím rozdílem, že si “řádění” alkoholem a frustracemi posilněných hulvátů nenatáčejí turisté ze zahraničí. Pro hlavní město takové defilé procházejících fandů není rozhodně hezkou vizitkou.

Zdroj: https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-1-liga-rocnik-2018-19/361963/spartane-pochodovali-na-derby-v-edenu-budou-fandit-v-cernem.html

Není divu, že tomu všemu asistuje policie. Rasismus, antisemitismus, nebo neonacismus v řadách fotbalových rowdies bývá velkým problémem, protože zrovna tato individua jsou součástí násilníků, i když věhlasné evropské sportovní kluby mají své preventivní programy a sportovní asociace hledají cestičky dialogu také směrem k řadám nejtvrdších představitelům kotle stadionů.

Nenávistní pochodují hlavním městem, pokřikují košilatá hesla, aniž by si uvědomovali jejich význam. V řadách rowdies se to tak dělá…proč narušovat nějakou dlouholetou tradici…

Někteří sportovní “nadšenci” dokonce přiznávají, že při zápase jsou schopni říct dokonce i to, co by za normálních okolností nikdy neřekli. Uchýlí se k antisemitismu, protože propadnou “davovému mámení”, kterému se jen těžko odovlává. Ale ani podlehnutí davu, ať už se jedná o pochod na zápas, nebo “fandění” na stadionu není omluvenkou pro nenávistné, tedy také antisemitské pokřiky.

Zdroj: https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-1-liga-rocnik-2018-19/361963/spartane-pochodovali-na-derby-v-edenu-budou-fandit-v-cernem.html

Pokřik “Jude Slavia” se poprvé objevuje kolem roku 1923, kdy sportovní části pražské Slavie i Sparty vedli Britové i účetní ze smíšených židovských manželství. Radikální odpůrci bíločerveného týmu s rudou hvězdou na prsou velmi snadno podléhali, tak jako ostatní fanatičtí sportovní diváci, radikalizujícím náladám, ke kterým patřil tehdy hojně rozšířený a v českých zemích zakořeněný antisemitismus, se kterým mladé Československo i kvůli těžké sociální situaci v zemi velmi dlouho stěží bojovalo.

Viz antisemitismus namířený vůči židům přicházejícím z Východu, kdy docházelo například už čtyři roky před prvním skandováním “Jude Slavia” k rozšiřování antisemitských letáků, ve kterých se objevovaly například věty zaprodanosti: “jsme prodaní. Úřady jsou podplaceny a nadržují židům” nemající daleko k budoucímu významu dnes na pochodu zmiňovaného výkřiku.

Pokud zakřičíte “Jude Slavia”, ukážete tím, že se nejedná o domácí sportovní klub a sportovní výkony nejsou toho daného manšaftu, nýbrž nějaké židovské lobby vedené “světovládnými židovskými klany spolčujícími se proti českému zájmu”…ono je přeci jen snazší hejtit, napadat někoho cizáckého, než domácího našince, když ty nejradikálnější móresy přinášejí příležitost k dehumanizacím a totální likvidaci rivala na zeleném pažitu.

Kdyby nebylo Protektorátu Čechy a Morava, světlo světa by nespatřilo současné hajlování, které je tu tam vidění v kotli nejtvrdších rádoby fanoušků. Dost možná se hajlovači inspirovali od fotbalových týmů Teplitzer FK, DSV Saaz, nebo DFC Prag hrajících tou dobou na Letné. Sportovalo se, hajlovalo a tento “zlozvyk” projevující náklonnost k fašismu, nacismu dal prostor k dalším nemístným projevům rowdiez.

Bohužel, ani Sparta není v tomto ohledu není bez poskvrny, kdy někteří rádoby nadšenci sparťanských hvozdů nosí tričko “TA PRAVÁ SPARTA” prezentované například fotbalistou Řepkou. Hajlující jedenáctka z období nacistické okupace roku 1942 na černém oděvu doplněná nahoře říšskou orlicí v pařátech třímající znak Sparty a pod tím nápisem “Pravá Sparta. 1917–1939–1945–2017“, tak opravdu nevypadá “TA PRAVÁ SPARTA”.

Zdroj: http://rowdie.cz/image/cache/catalog/100LETN%C3%81%20N%C3%81HLED%20tr-500×500.jpg

Radikalismus je obecně problémem na stadionech i mimo ně – třeba na pochodech při jednotlivých utkáních, kdy malá skupinka může manipulovat svými projevy s tou velkou skupinou, protože vycházející “vzor” chování může některým, třeba na sociálních sítích, připadat sexy, dostatečně vlastenecky a nádherně provokativně směrem nejen k policii, ale také odpůrcům nacionalistických tendencí.

Jenže pokřik “Jude Slavia”, dokonce ani tričko s hajlujícími fotbalisty Sparty do slušné společnosti nepatří. A to za žádných okolností. A stát by měl při takových projevech radikalismu na stadionech, ale i pochodech jako byl ten dnešní, tvrdě a bez milosti zasahovat s nulovou tolerancí projevů radikalizace.