Muellerova zpráva jasně říká, že WikiLeaks i Assange zveřejnili data poskytnuta ruskou stranou

Po téměř dvouletém vyšetřování ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti dlouho očekávanou zprávu vypracovanou zvláštním vyšetřovatelem FBI Robertem Muellerem.

Počteníčko poukazující na ruské tamtamy pokoušející se ovlivnit americké prezidentské volby od strany 36 nabízí skutečně zajímavé informace, ve kterých by se bez debat našli obhájci svobody Juliana Assange, kterého nedávno britské úřady zadržely poté, co ekvádorská ambasáda pozvala na své území britské policisty. Kousat do ruky, která vás chrání se prostě nevyplatí. Závěry se zarostlým mužem přenášeným na židli do policejního antonu jsou mediálně vděčné a někteří milovníci konspirací i zpráviček o tom, jak špatné a zlé jsou Spojené státy americké začali s rychlostí blesku volat po propuštění jednoho z nejznámějších Australanů, zatímco se v médiích objevují zprávičky o tom, jak WikiLeaks odmítlo zveřejnit zprávy o činnosti úřadů Ruské federace.

Muellerova zpráva nakrásno ukazuje, že Julian Assange lhal už od samotného začátku, protože kontaktem, od kterého obdržel desítky tisíc emailů Hillary Clinton nebyl Američan, zaměstnanec Demokratického národního výboru Seth Rich zabitý při loupežném přepadení, ale rovnou agenti ruských tajných služeb zneužívající nejspíš zcizené přístupové informace patřící zaměstnanci Demokratického národního výboru k průniku do sítí zmiňované instituce.

Přibližně šest dní po získání přístupu agenti ruských tajných služeb skrze VPN technologie získali přístup k dalším a dalším počítačům s požadovanými daty. V období od 18. dubna 2016 do 8. června 2016 ruští hackeři ve zprávě označovaní jako “Jednotka 26165” získali přístup k třiceti počítačům i mail serverům Demokratického národního výboru. Kradení informací bylo “zautomatizováno” za pomocí malwaru, kterým ruská strana infikovala jednotlivé počítače na americké straně.

Rusové už dopředu počítali se zveřejněním zcizených informací. 19. dubna 2016 Jednotka 26165 zaregistrovala doménu dcleaks.com, zaplatila za ni v bitcoinech, aby následně pod přikrývkou internetové anonymity začalo zveřejňování hackery získaných informací. Stránky dcleaks.com obsahovaly indexy odcizených emailů zveřejněných na internetu. Přístup na zmiňovaný web byl nejprve chráněn heslem, později k němu měl cestu volnou prakticky kdokoli. Zhruba po dvou měsících po zaregistrování domény ruská tajná služba poslala na web zcizená data, včetně emailů Clintonové.

Kromě webu založili důstojníci ruských tajných služeb facebookovou stránku DCLeaks, twitterové účty @dcleaks_ a emailovou adresu dcleaksproject@gmail.com používanou pro styk s WikiLeaks, novináři a dalšími osobami, pro které měly být informace určeny především. V emailové komunikaci byl vybraným adresátům povětšinou posílán odkaz na soubory uložené na DCLeaks.com s heslem pro vstup.

Je smutné, že Julian Assange neustále popíral, že jím zveřejněné emaily prezidentské kandidátky Hillary Clintonové získal z ruské strany, i když to musel vědět. Vymlouval se na to, že data získal od zaměstnance Demokratického národního výboru a nikoli z ruské strany, jak mu mnoho lidí vytýkalo.

Viz výňatek textu z Muellerovy zprávy:

Americké úřady teprve 14. června 2016 odhalily, že se někdo dostal do vládní počítačové sítě. Toto datum je možné označit jako den, kdy bylo jasně prokázáno vměšování do amerických záležitostí ruským státem sponzorovaných hackerů označovaných jako “Fancy Bear”. Na scénu vstupuje falešný v článku zmiňovaný twitterový účet skrze který “DC Leaks” skrze soukromou zprávu kontaktovali WikiLeaks.

Zde se také mezi sebou WikiLeaks s Rusy domlouvali na tom, jak a kdy co zveřejní. “Jsme připraveni vás podpořit. Máme také citlivé informace, zejména dokumenty týkající se jejích financí. Udělejme to společně. Co si myslíte o publikování našich informací ve stejném okamžiku?“, psali Rusové.

Na scénu vstupuje pan neznámý “Guccifer 2.0”, jež si na WordPressu zřizuje blog. Rusové jej spravují skrze server z Moskvy. Zde také dochází ke zveřejnění článku přisuzujícího hacking osamocenému rumunskému hackerovi…ruská strana tímto chce odvrátit pozornost zejména od sebe samotného. Na blogu jsou od června do října roku 2016 Gucciferem 2.0 zveřejňovány ruskou stranou ukradené informace.

Zdroj: https://www.justice.gov/storage/report.pdf#page=52&zoom=auto,412,685

Guccifer 2.0 je především tím, kdo se snaží oslovovat novináře, aktivisty, proruské okruhy s daty zcizenými americkým úřadům. 27. června 2016 pan tajemný posílá mail do The Smoking Gun, jež svým fanouškům nabízí jedinečný přístup k některým souborům s ukradenými emaily Hillary Clintonové. Guccifer je také tím, kdo novinářům poskytl omezený přístup k některým emailům zmiňované prezidentské kandidátky.

Jenže ruský útok na Clintonovou prozatím představoval “klubovku”, proto se nejspíš ruské tajné služby rozhodly do celé věci zapojit veřejně známou WikiLeaks, jak již bylo na začátku článku řečeno. K tomuto účelu důstojníci ruských tajných služeb využili jak twitterový účet DCLeaks, fiktivní osobu Guccifer 2.0 i další prostředky soukromé komunikace s WikiLeaks. Julian Assange nesouhlasil s Hillary Clintonovou. Hovořil o ní jako o “sadistické sociopatce”.

První kontakty ruští agenti navázali 14. června 2016 s WikiLeaks skrze twitterový účet DCLeaks, kdy v soukromé zprávě ruští špioni píší

Přibližně ve stejnou dobu WikiLeaks navazuje kontakty také s panem tajemným Gucciferem 2.0, jež sám teprve týden předtím zveřejnil několik ukradených dokumentů. Komunikace probíhá v soukromých zprávách na Twitteru. Guccifer 2.0 posílá WikiLeaks mnoho dokumentů. 6. července 2016 se WikiLeaks přímo na Twitteru obrací na Guccifera 2.0 s žádostí o dokumenty na Hillary

Zdroj: https://www.justice.gov/storage/report.pdf#page=52&zoom=auto,412,685

Odůvodnění WikiLeaks proč ty dokumenty chce, je odporné: “myslíme si, že Trump má jenom 25procentní šanci vyhrát nad Hillary…takže konflikt mezi Berniem a Hillary je zajímavý

To jasně naznačuje, že Assange i WikiLeaks velmi dobře tušili, co se stane v případě zveřejnění ruskými hackery získaných informací. Vypadá snad takto bojovník za pravdu a svobodu světa? Jak si mohli být ve WikiLeaks jisti, že dodané informace pocházející z ruské strany jsou pravdivé? Přístup známé organizace ukazuje nakrásno, jak takzvaní obhájci pravdy ukazující zcela správně selhání amerických úřadů zacházejí s pravdou, protože to, co zveřejní – získají z jiných zdrojů nemusí být zaručeně pravé.

Úřady byly schopné identifikovat ruskou stopu především proto, že Guccifer 2.0 i DCLeaks posílali ukradené dokumenty do WikiLeaks skrze online archivy vytvořené ruskou špionážní klakou. Assange měl přístup na internet z Ekvádorské ambasády odkud byly stopy jasně viditelné.

Zdroj: https://www.justice.gov/storage/report.pdf#page=52&zoom=auto,412,685

14. července 2016 byly účty ruských agentů a Guccifera 2.0 použity k zaslání zašifrovaných emailů s velkým objemem dat. Adresátem nebyl nikdo jiný, než WikiLeaks. Email obsahoval zašifrovanou přílohu, zatímco samotný Guccifer 2.0 skrze soukromou zprávu na Twitteru zaslal WikiLeaks zašifrovaný dokument s postupy jak dokumenty otevřít. WikiLeaks 18. července 2016 odpověděla, že 1 GB dat má a že je zveřejní tento týden. Konkrétně se jednalo o 20 000 emailů a ostatních dokumentů pocházejících z počítačové sítě Demokratického národního výboru.

Podobná komunikace byla vedena mezi twitterovým účtem @dcleaks a @wikileaks: “Ahoj, jsem DCLeaks. Jak bychom mohli diskutovat o některých otázkách týkajících se některých předložených záležitostí? Zkoušel jsem vás oslovit skrze váš zabezpečený chat, ale nedostal jsem odpověď. Mám něco, co by vás mohlo zajímat. nebudete litovat, slibuji.” Wikileaks záhy rychle odpověděla: “Ahoj, bez dalšího zpracování účet @dcleaks okamžitě neodpověděl

Muellerova zpráva cituje další texty ze zaheslovaných emailů, zprávy a metadata dokumentů vyměněné mezi WikiLeaks a účty ruských tajných služeb z inkriminovaného roku 2016.

Je to nesporný důkaz o tom, že Assange, stejně tak WikiLeaks čerpalo informace dodávané Ruskem, i když to oba dva jmenovaní popírali jak jen mohli. V celé té záležitosti je vidět, že WikiLeaks, podobně tak samotný Assange je ochotný lhát, pokud je to ideově příhodné například k boji proti prezidentskému kandidátovi, se kterým Assange nesouhlasí a jehož častuje sprostými nadávkami.

Muellerova zpráva s konečnou platností přináší světlo do otázek kolem WikiLeaks a ruské spojky v případě třicet tři tisíc zveřejněných emailů Hillary Clintonové. Také je ze zveřejněného dokumentu navýsost jasné, že lidé zainteresovaní do Trumpovy prezidentské kampaně opakovaně vyhledávali kontakty s WikiLeaks:

Ta spolupráce mezi lidmi blízkými k současnému americkému prezidentovi a WikiLeaks je opravdu nechutná. Pak ať šéf Bílého domu na veřejnosti říká, že Rusko nezasahovalo do volby populisty a ultranacionalistického kecala z Trump Tower, když je zcela jasné, že Rusy zveřejněná data skrze WikiLeaks přispěla k očernění Clintonové a ohnutí průběhu celých voleb.