Konspiracemi a hoaxy prolezlý Sputnik se autorskými právy hlásí ke zfalšované fotce s dodatečně přidanými jakoby muslimy majícími radost z plamenů v Notre-Dame

Konspirační a manipulativní úderka nelenila ani v případě požáru v katedrále Notre-Dame. Zatímco požárníci hasili, v médiích byly k zahlédnutí reakce veřejnosti, podpultoví “prodavači” nepravd pokračovali v tom, co umí nejlépe. Klikli na fotošop a dali se do grafických úprav s cílem co nejvíce poškodit muslimy, popřípadě migranty, uprchlíky v očích veřejnosti.

K tomu, abyste byl dezinformátory označený za muslima, uprchlíka, nebo migranta klidně postačí tmavší barva kůže, protože xenofobní, ultranacionalismem navoněná i konspirace milující část facebookových uživatelů vnímá muslimskou, uprchlickou komunitu v rámci zažitých předsudků, podle kterých musí každý jedinec vypadat přesně tak, jak je popisován populisty a radikálními šiřiteli nepravd.

Kdo by na sociálních sítích neznal fotografii dvou mužů s tmavší barvou pleti odhrnující policejní pásku s úsměvem na rtech, zatímco za zády je k vidění hořící katedrála Notre-Dame. Tento obrázek proletěl doslova nadzvukovou rychlostí takřka celým světem a ultranacionalisté společně s populisty se postarali o to, aby se z něj stal virál. V českém prostředí se s ním můžete setkat například na stránce espéďáckého poslance Radima Fialy, odkud příspěvek nasdílelo mnoho lidí.

Fiala sice napřímo netvrdí, že se jedná o muslimy, ale klidně větou “Že by to byli muslimové?” tuto variantu připouští. Ostatní podobně nenávistně naložení uživatelé sociálních sítí rovnou dva muže v popředí za muslimy označili bez jakýchkoli výčitek svědomí. Inu, když se nabízí šance vyhejtit ideového nepřítele, musí se nejspíš příležitost chytit pořádně za pačesy. Co na tom, že se může jednat o upravenou fotografii v některém z grafických programů. To proradikálně a ultranacionalisticky smýšlející vůbec nezajímá.

Na nesrovnalosti s virálním brakem upozornil Pulitzerovou cenou oceněný web politifact.com v současnosti spolupracující s Facebookem na ověřování faktů a potírání nepravdivých informací.

Národní centrum pro mediální forenzní vědy University Colorado Denver kontaktovalo Politifact s tím, že virálně sdílená fotografie po přezkoumání forenzními odborníky není ničím jiným, než další koláží, do které byli dva usmívající se mladíci jednoduše vloženi, protože například pravá tvář muže postávajícího napravo je podle vědců jasným důkazem manipulací.

Na chlup stejnou fotografii naleznete například v “live” reportáži z požáru Notre-Dame na prokremelském, konspiracemi a hoaxy prolezlém Sputniku. Jaká to náhoda. Zde je zmanipulovaný okamžik okrášen časem 21:29 a anglickým nadpisem: “Evakuace v prostoru katedrály Notre Dame, Paris’ Ile De la Cite – Zprávy ” Navíc, pokud se pozorně podíváte nalevo, je tam značka copyrightu odkazující přímo k prokremelským báchorkářům.

Zdroj: https://cdn1.img.sputniknews.com/images/107415/95/1074159592.jpg

Jaká to náhoda…Sputnik si na zfalšovanou fotku klade autorská práva…jak překvapivé, když si uvědomíte, že se stejná fotografie podle informací denverského forenzního univerzitního ústavu nachází na internetu předtím, než nějaký článek na Sputniku vznikl. Jedná se snad o další ruský pokus poštvat v Evropě, potažmo na Západě veřejnost proti muslimům a zdestabilizovat tak situaci například v evropských zemích?

To je otázka, na kterou zatím nikdo nemá jasnou odpověď…ale tamtamy vedoucí ke Sputniku by mohly možná něco kloudného napovědět.