Výsledky izraelské krajně pravicové strany jsou v průzkumech stále mizernější, a tak přichází na řadu fejková reklama s fašismem na flakonku

Izraelská krajně pravicová strana “Nová pravice” spustila satiricky laděný předvolební klip, ve kterém předsedkyně a zároveň ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová jako modelka propaguje parfém s “fašismem” na flakonku.

Politička se jím navoní a na konci zvláštní podívané dodá: “Voní mi jako demokracie“. Pak odchází kousek dál od kamery, aby divákům s vůní fašismu sdělila: “Příští revoluce se blíží“.

Co si o tom všem myslet, když ve vzpomínkách dobře informovaného diváka rezonuje vzpomínka na xenofobní prohlášení Ajelet Šakedové označující všechny Palestince za “nepřátele” a za dveřmi izraelské politiky postávají blížící se volby?

Čtyřicet čtyři vteřin černobílých záběrů s trapným parfémem a ještě trapnějšími hláškami stačilo na sociálních sítích k vytvoření dalšího kýčovitého virálu s několika tisíci sdíleními a mnoha komentáři…extrémisté s radikální slinou na jazyku požadující necitlivé, nedemokracií prosycené změny v izraelském soudnictví bývají označováni svými oponenty za fašisty s fašistickými touhami po okleštění nejvyššího soudnictví v zemi, a tak partaj z Netanjahuovy vlády tohle všechno využívá k vytvoření virálu, nad kterým zůstává rozum stát.

Bizáry vznikají, lidská práva jsou nadále v Izraeli v mnoha směrech porušována mimo jiné také za přispění krajní pravice z vlády…domy Palestinců jsou bourány, území v rozporu s rezolucemi OSN obsazována, překotné vojenské akce vykonány s mnoha oběťmi mezi civilisty, absurdní hlášky ultranacionalistů v Knessetu proneseny…ve světle toho všeho skutečně parfém “Fašismus” není nic vtipného nad čím by se kdokoli mohl pousmát.

Nová pravice v koaličním sepětí vládnoucí Izraeli v předvolebních anketách zaostává, proto možná přichází čas na videoklip se sličnou političkou slibující revoluci vonící fašismem do širého okolí. Ministryně si jakoby dělá legraci ze svých oponentů, zatímco například v roce 2015 volala stejná politička na Facebooku po genocidě Palestinců a zabrání jejich majetku. Rétorikou, jak se zdá, není fejková modelka z fejkové reklamy příliš vzdálená od značky ve skutečnosti neexistujícího parfému.

Ultranacionalismus nikomu nesluší ani dokonce tehdy, pokud si hraje na vtipálka, protože Netanjahuova politika slovy mnoha mezinárodních institucí selhala,l když nedodržovala mezinárodní rezoluce a v rozporu s demokratickými principy přistupovala k minoritám žijícím na území Izraele, nehledě na vojenské operace, kdy existovala podezření z účelového napadání novinářů zaznamenávajících dění například během akce Lité olovo.