Ve Spojeném království krajně pravicový terorismus zažívá nárůst i s pokusy o verbování na internetu

V médiích se často objevují informace o islamistickém terorismu a jeho nebezpečí pro Evropu, zatímco opravdovým a velmi nebezpečím jevem pro Starý kontinent není nic jiného, než terorismus separatistů a jednotlivých představitelů krajní pravice, případně levice.

O tom se ve večerních zpravodajských relacích mainstreamových médií většinou mlčí, protože kontroverze s hrami na války kultur více prodávají a vzbuzují zájem diváků, následně také inzerentů, zatímco faktografie nudných dat pokulhávají, protože o ně není zájem.

Podívejme se například na Spojené království Velké Británie a Severního Irska, kde podle tvrzení britské zpravodajské služby MI5 a místní policie bylo v průběhu několika let zabráněno mnoha krajně pravicovým teroristickým útokům.

Sara Khan, britská komisařka pro boj proti extrémismu dokonce tvrdí, že za poslední měsíc dochází k prudkému nárůstu aktivit krajně pravicových organizací pokoušejících se o nábor nových členů.

Bojištěm pro extrémisty zůstává internet, kde dezinformace, polopravdy, nebo účelový výklad událostí představují hlavní nástroje k oslovení širšího publika. Extrémisté zaútočí na nejhlubší obavy konspirace milujících zájemců, aby následně došlo k posílení členské základny a získání dušiček ochotných zapojit se do teroristických útoků vůči migrantům, muslimům a dokonce i odpůrcům krajně pravicových ideálů o jednobarevném vidění světa v okolí.

Obecně je možné na základě pozorování říct, že krajní pravice zkouší mobilizovat síly na internetu také v České republice. Tomuto trendu napomáhá nejenom blížící se termín eurovoleb, ale také prokremelské aktivity spolků s krajně pravicovým a krajně levicovým přesahem.

Problém krajně pravicového a krajně levicového terorismu ve spojení s projevy separatistů představuje největší ohrožení pro demokracii napříč Evropskou unií.

Proti tomu islamistické teroristické útoky představují v počtu jednotlivých výskytů nepatrný jev. Na to by lidé neměli zapomínat především