Podrží europoslanec Zdechovský Orbánovo hnutí požadavky na odložení hlasování o vyloučení maďarských ultranacionálů z Evropské lidové strany?

Tomáš Zdechovský je typickým populistou v trikotu lidovců. Na sociálních sítích sdílí obrázek s odkazem na web prokremelských dezinformátorů Zdeňka Chytry a Jiřího Černohorského, na Twitteru followerům nabízí odkaz na krajně pravicový a prokremelsky orientovaný web, aby ještě předtím potěšil srdíčko absolventů vysoké školy života několika články o situaci ve Švédsku podpořené uvnitř názory Češky přispívající do webů severské krajní pravice.

Na co být falešně politicky korektním, když poblíž leží nonšalantně podávaný etos o zaručeně vlasteneckém nekorektním myšlení, ve kterém se nemusíte zabývat fakty a jednotlivými souvislostmi….vyberete si populární tématiku, například Barnevernet, nebo případ spoluobčana v zahraničí stíhaného za pašování uprchlíků a úspěch je předem zaručen.

Být populistou není příliš složité. Pověříte človíčka z krajně pravicové populisticky laděné Strany svobodných občanů zorganizováním demonstrace za českého kamioňáka Jiřího Sagana,

na které mimo jiné hovoří Jordanka Jirásková s xenofobními a proputinovsky kolorovanými názory už předtím demonstrující se Zdechovským proti Barnevernetu,

abyste se následně po kritice distancoval od extrémistů kolem prokremelského spolku Čest, Svoboda, Respekt, i když třeba takového Chytru máte na Facebooku mezi virtuálními přáteli, mezi kterými nechybí spoustu dalších představitelů české extrémistické scény.

Zdroj: http://www.zdechovsky.eu/novinky/zdechovsky-distancuji-se-od-prokremelskych-aktivistu-pri-akci-na-podporu-sagana

Ale co…kdo by se staral o nějakou virtualitu, když mezi internetovými přáteli známého lidovce potkáte celkem pět tisíc účtů nejrůznější povahy…někdo by mohl říct, že jde o obyčejnou hospodskou tlachárnu, ze které je zbytečné uvozovat jakékoli záběry, ale v demokracii by možná politik přeci jen měl dbát na to, s kým se na veřejnosti setkává a sociální sítě jsou součástí veřejného prostoru, přestože kdekdo může politika, veřejně činnou osobnost omlouvat, že extrémisté mezi přáteli jsou jen dalšími názory, které je třeba znát.

Každý z nás může sociální sítě vnímat různým způsobem, ovšem je trošku divné, když v médiích říkáte: “EU se musí jasně postavit ruské propagandě”, zatímco sdílíte, jak již bylo v článku řečeno, odkazy na weby proruské propagandy….

Když Evropský parlament 12. září 2018 v odpoledních hodinách jasnou většinou přijal doporučení, aby Evropská komise zahájila proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie, Tomáš Zdechovský s Michaelou Šojdrovou byl proti.

V Maďarsku jsou porušována lidská práva, svoboda slova i hodnota práva v obecné rovině, kdy ústavní soudy ztrácejí svou nezávislost a opozice během předvolebních agitek nemá rovné podmínky jako Orbánova partajní ratolest využívající k propagaci státní média…ale to možná lidovecké hvězdičce kandidující znovu na post europoslance nevadí, když se na rozdíl od dalších devíti českých europoslanců postavil proti nesouhlasu Bruselu s politikou Budapešti.

Za své rozhodnutí “netrestat Maďarsko” tenkrát Tomáš Zdechovský dostal od Orbána děkovný dopis, jehož znění zveřejnil na Facebooku.

Kreml musí být z Fideszu nadšený, protože s budapešťskou klikou dochází k posilování evropské krajní pravice, která dříve hledala pomocnou ruku v Putinově náruči a prorežimních bankovních společnostech nabízejících například Le Penové půjčku na další rasistické a nenávistné tažení ve volbách. Ostatně i partaj maďarského premiéra například rozsáhlou billboardovou kampaní za peníze daňových poplatníků nepřímo podporovala antisemitismus jako další projev obyčejného vlastenectví. Ale to asi nebude tak důležité, protože český europoslanec ještě v roce 2009 neúspěšně kandidující do bruselského společenství má na situaci v zemi visegradské čtyřky vlastní názor vytvořený z dvaceti návštěv, a tak je zbytečné věřit některým zahraničním interpelacím…

Od zmiňovaného hlasování uplynulo zhruba šest měsíců a situace s Maďarskem stále více houstne. Maďarská vláda pokračuje ve své antisemitsky a nepravdivě laděné billboardové kampani. Za peníze daňových poplatníků dokonce i v celostránkových inzerátech v novinách tvrdí, že se předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a americký miliardář a filantrop maďarského původu George Soros snaží otevřít Maďarsko migrantům.

Lež jako věž zaznívá na veřejnosti, extrémisté se touto kampaní nepřímo cítí posíleni, zatímco někteří europoslanci říkají: “Orbán začíná překračovat červenou linii a zbytečně se dostává do izolace“. Rétorika se stává stále ostřejší, a tak není divu, že Evropská lidová strana(EPP), jíž je Orbánův Fidesz členem, bude hlasovat o vyloučení Fideszu. O hlasování požádalo podle informací iRozhlasu “nejméně devět členů EPP z osmi členských zemí Evropské unie, což bylo podmínkou pro vyvolání hlasování”.

Zdechovský prý na Českém rozhlase Plus uvedl, že bude hlasovat pro odložení hlasování o vyloučení maďarského vládního hnutí Fidesz premiéra Viktora Orbána. Zprávička byla retweetnuta přímo twitterovým kanálem rozhlasu, takže je ji možné považovat za pravdivou.

Zdechovský nenávidí “nálepkování”, Orbána prý kritizoval na Výboru pro rozpočtovou kontrolu a nehodlá kritizovat stejného Orbána za to, “že neproplácí interupce”.

To je názor hodný opravdu velkého politika…jenže v tomto nejde ani tak o proplácení interupcí, jako o míru demokracie v sousedním státě, jehož představitele Zdechovský opakovaně chránil tím, že hlasoval proti krokům Evropské unie požadujícím návrat k demokracii.

Jak se zdá, jsou přátelství, která nikdy nestárnou…dokonce ani tehdy, když proti příteli stojí přesila.