Na akci “Kosovo je Srbsko” nechyběli kromě Foldyny také lidé známí z proputinovské klaky

Za každoroční akcí “Kosovo je Srbsko” se pravidelně nachází krajní pravice, takže není žádným překvapením, že mezi účastníky spatříte osoby známé z Generace identity, DSSS, nebo představitele prokremelské a prolhané klaky známé například ze sociálních sítí.

Milovníci islamofobních hlášek, tvůrci nejrůznějších hoaxů a teorií o kráse kultury bílého heterosexuálního muže se sešli, aby společně demonstrovali proti existenci samostatného Kosova, protože tento stát je státem s islámskou většinou, a tak je tu další prostor k povídačkám o kulturním šovinismu.

Ve vzduchu vlaje srbská vlajka, v popředí postává ultranacionál z Děčína – toho času s poslaneckou průkazkou v kapse a kousek od něj je k vidění zadlužený a prostorově výraznější Žarko Jovanovič, jehož Raptor TV ze setkání 17. února 2019 vysílala přímák. Putinova pátá kolona má radost, že je vidět, i když lidí před sochou svatého Václava nebylo moc.

Jovanovičův spolek “Hej, občané!” se už v minulosti zúčastnil akce “Kosovo je Srbsko”. Z určitého úhlu pohledu by se dalo říct, že jde o stále stejné osazenstvo tak moc ochotně se fotící na společném selfíčku, na kterém se včera skupinka fobiků zvěčnila.

Zdroj: Facebook

Jan Dolenský drží vlaječku Srbska. “Pracuje” pro internetovou “televizi” Raptor TV, pro kterou natáčel několik shromáždění krajní pravice s nejrůznějším obsahem. Dolenský podporuje také nacionalistický spolek “Čest, Svoboda, Respekt”, ve kterém jsou k zahlédnutí nejrůznější existence od naziskinheadů až po obyčejné rasisty na sociálních sítích přemítajících o nejrůznějších názorech útočících na obyčejné základy lidské slušnosti a důstojnosti.

Lžisociolog Hampl to vzadu na fotce jistí, zatímco úsměvně tragikomický křikloun Černohorský očekávající úspěch v eurovolbách až 70 000 nereálných hlasů postává za Jovanovičem a na konec Měšťan známý hlavně blízkostí k islamofobu Konvičkovi a Hamplovi všechno ve veřejném příspěvku zveřejní na svém profilu…panečku, to je opravdu podivné společenství – takový předobraz Putinovy kolony pokoušející se o větší vliv, i když ten vliv nakonec nepřichází.

Inu, popírač holokaustu Romů Žarko Jovanovič nechybí u další ideově pochybné akci osazené rudohnědou víc, než si myslíme. Srbská státnost je strkána do Kosova, zatímco tím nejzlejším zůstávají Spojené státy americké svádějící všechno špatné na Srbsko. Historik by při takovém výkladu na začátku demonstrování za srbské Kosovo určitě zaplakal. Je až dojemně zábavné, že se přítomní ohánějí porušováním mezinárodního práva, i když je jim šumafuk, že Rusko v rozporu s mezinárodním právem okupuje Krym.

Poslanec Foldyna by se měl vykašlat na práci poslance. Role kolotočáře u cirkusu by mu šla mnohem lépe. V rukou třímá srbskou vlaječku, z úst mu létají klasická ultranacionální klišé o tom, že se o nás bez nás jednalo v roce 1938, a tak by nikomu nemělo být jedno, co se děje někde na Balkáně se Srbskem a Kosovem.

Marxistický výklad dějin by se s takovým tvrzením určitě vyrovnal a souhlasil by s ním, ale moderní pohled na historii by se doslova rozplakal nad tak zjednodušujícím výkladem o obětech a vinících ve složitých okamžicích evropských dějin.

Zvukový záznam celého Foldynova projevu

Doslova směšnou, manipulativní a naproslo lacinou je Foldynova poznámka o Mnichovské dohodě, ve které ultranacionál před sotva ani ne sotva čtyřiceti, padesáti lidmi mimo jiné říká: “..kdy Italové, Francouzi, Němci, Angličané, že jsou to ti samí co sedí v té Evropské unii, ano jsou to ti samí, jen ty politické garnitury se poněkud vyměnily, rozhodli, že v této naší zemi, tehdy Československu, seberou 15 procent území

Milovník Nočních vlků. Alexandrovců se snaží během svého proslovu ukázáním na státy západní Evropy zároveň zaútočit na samotnou Evropskou unii…kdyby na místě bylo mnohem víc lidí, určitě by zatleskali nicotným slovíčkům fobiky uznávaného politika ze severu Čech. Inu, když se sejdete na obhajobu srbského ultranacionalismu, potom musíte chtě nechtě využít příležitosti kopnout si do EU, jako kdyby měly současná Francie, Spojené království, Německo, nebo Itálie něco společného s jednaosmdesáti let starými událostmi.

Všechny Foldynou jmenované státní útvary jsou demokraciemi, i když na jihu Evropy v tamějším parlamentu sedí představitelé krajní pravice, jako je například Salvini. Oproti tomu v Rusku demokracie není, protože v něm vládne Putinova diktatura. Na to človíček Lidového domu jaksi zapomněl.

Z příběhu přitaženého na Václavském náměstí za vlasy vystupuje účelovka o nepřátelských albánských provokatérech ze strany kosovských obyvatelů. Oganizátoři si myslí, že maličkatý balkánský stát s Prištinou jako hlavním městem je černou dírou, kde ve vedení státu stojí váleční zločinci obchodující s lidskými orgány…

Kosovská armáda UÇK usilující ve válečném konfliktu o samostatnost Kosova se nejspíš opravdu dopouštěla válečných zločinů, ovšem těch se dopouštěli také Srbové a další účastníci konfliktů na Balkáně. Je zajímavé, že se organizátoři zcela správně “dušují” nesouhlasem s válečnými zločinci, zatímco například takový Foldyna v jednom z komentářů jasně říká, že Slobodan Milošević se nikdy ničím neprovinil,

i když byl na něj vydán mezinárodní zatykač a probíhal s ním soudní proces pro obvinění z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Kdyby Milošević nedostal v roce 2006 v cele infarkt, byl by nejspíš odsouzen za své zločiny, kdy pro etnickou nenávist zemřelo mnoho lidí.

A jen pro pořádek, zmiňovaný válečný zločinec skutečně nebyl viny zproštěn, jak hezky zmiňuje Wikipedie.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Slobodan_Milošević

Ono to bude nejspíš tak, že váleční zločinci z řad Srbů a prosrbských agitátorů se ničeho nedopustili, protože v očích ultranacionalistů a fanoušků panslovanismu “jen usilovali o celistvost srbské říše”, zatímco váleční zločinci ostatních států, například Kosova, jsou válečnými zločinci a otevřeně se pravdivě, polopravdivě vypráví o jejich proviněních.

To je typický trik prokremelských a extrémistických luhů, hájů, kdy se polopravdy, pravdy promíchají lží, hoaxy, aby vzniklo zdání. Za typický příklad může sloužit tento zvukový záznam projevu ze včerejší protikosovské demonstrace.

Zazní na něm pravdy, lži, polopravdy, slovíčka jedna babka povídala…samotné Kosovo se skutečně dlouhodobě potýká s velmi špatnou ekonomickou situací, rozsáhlou korupcí, etnickým napětím a organizovaným zločinem.

Bývalí členové UÇK jsou obviňováni z ilegálního obchodu s lidskými orgány. Tato nařčení se do veřejného prostoru dostala v roce 2008 prostřednictvím memoárů bývalé nejvyšší žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii a informace poté do jisté míry potvrdilo několik vyšetřovacích komisí. Podezření také umocňuje případ kliniky Medicus, která téměř deset let po skončení konfliktu prováděla ilegální transplantace přímo v hlavním městě Kosova.

V knize nejvyšší žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Carly del Ponteové “Lov: Já a váleční zločinci” se skutečně hovoří o ničení důkazů, ampulek atd..nicméně, značná část projevu ze zvukového záznamu obsahuje jasnou stopu etnické nenávisti, ochoty přikrášlit informace v zájmu nacionalismu srbského, kdy každý Albánec není nic jiného, než nebezpečí ohrožující mír a stabilitu v regionu…s takovým přístupem nemůže souhlasit opravdový demokrat.

Tak například řečník z projevu říká, že obchodování s orgány nebylo vyšetřováno. Ale to není pravda. Urolog a další lékaři obchodující s orgány dostal tresty odnětí svobody, ale to na demonstraci nezaznělo. Podezření u kosovského ministra zdravotnictví bylo prošetřováno, ovšem nebylo tolik důkazů, aby jasně byla stanovena vina ministra v obchodu s ledvinami osvobozeneckou armádou UÇK zadržovanými.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/soud-v-kosovu-potrestal-pet-lekaru-za-obchod-s-organy.A130430_133304_zahranicni_ad/tisk

To se nacionalistům nemusí líbit, a tak hovoří tak, jak hovoří. Bezpochyby kosovský i srbský nacionalismus je špatný a dokáže vraždit, páchat odporné válečné zločiny, kterých se dopustili jak na srbské, tak na kosovské straně. Shromáždění si přejí, aby česká vláda odvolala souhlas se samostatností Kosova, a tak téměř na konci února agitují bez ohledu na faktografii.

Karel Janko – muž s modrým mikrofonem v ruce

Už jen samotná přítomnost Karla Janka z Národních socialistů ukazuje kvality setkání…mužík s modrým mikrofonem v ruce pronáší do okolí slovní obraty jako “jak fatrzejsky se chová USA, západní Evropa“…zatímco stejný človíček nejenže zůstává zastáncem trestu smrti, ale zároveň se tento muž zúčastnil islamofobní a xenofobií překypující demonstrace antisemity Adama B. Bartoše na prvním i druhém táboru lidu.

Strašením údajné chuti Albánců na Velkou Albánii se snaží nejen Janko přesvědčit přítomné o správnosti shromáždění. Babka toho určitě napovídá hodně, ale pan Janko o tom “jedna babka povídala! určitě ví své, když bez zaurdění na tváři tvrdí, že první světová válka vznikla proto, že Německo potřebovalo železnici spojit s Tureckem, čemuž překáželo Srbsko.

Nad takovými prohlášeními by snad už historici raději spáchali sebevraždu, protože větší zneuctění historie snad ani neexistuje. Chuť dělat ze Srbska něco, čím nikdy nebylo musí být opravdu veliká, když už do vymyšleného příběhu vsunete rádoby nebezpečí z islámu, první světovou válku a nakonec i arabské jaro, kterému údajně podle Janka také Srbsko překáželo. Je to k pláči a úsměvu zároveň, až člověku schází chuť poslouchat dalšího z promlouvajících, Ivana Daňka.

Xenofobové si popovídali, veřejně pronesli pravdy znásilněné vzhledem k účelu demonstrace, vzduchem prolétly lži, polopravdy, historické nesmysly, strašení Velkou Albánií a na pokraji toho všeho zaznělo i ultranacionalisty oblíbené “humanitární bombardování”. Možná právě předváděná islamofobie “zaparkovala” humanitární bombardování” na periferii, zatímco ještě minulý rok si trůnil “sexy” výraz ve středu zájmu. Extrémisté se přizpůsobují, aby byli in….určitě příští rok přijdou během demonstrace za srbské Kosovo s něčím novým.