Lidé s dobrou pamětí si možná vzpomenou, jak Václav Láska v roce 2013 komentoval protiromské demonstrace i soužití mezi Romy a neromy

Senátor Václav Láska je na veřejnosti díky chystané žalobě na Miloše Zemana celkem populární. Z pozice předsedy klubu SENÁTOR 21 se zcela správně a dost možná z určitého pohledu tak trošku naivně dal na přípravu žaloby usvědčující prezidenta republiky z porušování ústavy a ústavních pořádků.

Senátoři pod “vedením” bývalého policisty a představitele organizace
Transparency International shromáždili 57 příkladů, podle kterých se “výjezdní prezident Ruské federace” na Pražském hradě dopustil hrubých faulů vůči nejvýše postavenému zákonu země. To samo o sobě zaslouží úctu, pochvalu a poklepání na ramena za výtečnou práci, i když není předem jasné, zda Ústavní soud na základě nashromážděných důkazů zbaví Zemana mandátu prezidenta republiky.

Na sociálních sítích se s Václavem Láskou můžete setkat například skrze “projekt” “Právo s Láskou”, jehož historie sahá minimálně do roku 2013, kdy dnes velmi známý prodemokraticky zařazovaný politiky poprvé kandidoval do Senátu Parlamentu České republiky na kandidátce Strany zelených. Úvodní obrázek holčičky s tmavou a bílou pletí ihned na první pohled napovídá, že Václav Láska nebude rasistou a na politice se už třeba kvůli svému jménu chce opět zcela správně vykreslovat jako muž s úctou k lidským právům a odporu k diskriminaci.

Ale ještě v roce 2013 během kampaně do Senátu současný předseda SENÁTORA 21 vystupoval poněkud jinak. Zapomněl na jakékoli transparentní smýšlení a tak trochu dal na obecný, mediálně známý názor poplatný pohledu populisty nedbajícího zas tak moc o zásady ochrany lidských práv, kdy politik hovoří o své pravdě, nebo o takové pravdě, která je obecně za pravdu považována.

Tehdejší Láskovo vyjádření k protiromským pochodům, které se v roce 2013 uskutečnily například na sídlišti Máj v Českých Budějovicích, Duchcově, Ostravě, Vítkově a mnoha dalších městech je přesně tím, po čem zůstává v ústech pachuť hořkosti.

Václav Láska před téměř sedmi lety “obohatil” komentáře o protiromských demonstrací mimo jiné také zážitky z práce, kdy jako policista “šlapal chodník”. Bohužel, v současnosti zmiňovaný saáhodlouhý facebookový příspěvek neexistuje, protože byl adminem nejspíš smazán.

Rasismus si v něm podává ruce a dokonce by se dalo říct, že mladý právník s policejní zkušeností za pomoci předsudků, generalizací dává za pravdu rasistům, případně dalším lidem, když vyjdou do ulic jakoby si to s těmi Romy “vyříkat” na ulici. Poznámka ” nikdo nechrání “neromy”, kteří žijí vedle Romů. A kdo si to nezkusil, netuší, jak těžké to je. ” je nejen předsudečná, ale také rasistická.

Václav Láska se v mžiku mrknutí oka mění na klasického, rasismem ošlehaného politika. Právník z Transparency International si dokáže představit jak těžké to mají našinci s Romy v okolí. Už jenom proto by se měl každý z nás zamyslet nad utrpením chudáčka Wertera, tedy chudáčka Čecháčka, který je dnem i nocí obětí multinárodního soužití. Opravdu tato slova pan Láska myslel vážně?

Myšlenky podobného rázu pokračují dál:

Copak stavba zdi, posilování policejních hlídek, zřizování kmenových systémů je znakem nějakého povědomí o čemkoli? Navíc, když jsou neromové vykreslováni jako oběti Romů.

Tehdejší kandidát do voleb za Zelené bez obtíží tedy prohlásil, že je normální předem každého Roma stigmatizovat. Pro někoho může být sexy veřejně očerňovat ostatní podle jeho etnického původu. Rom je předem v zájmu médií nepřizpůsobivý, a proto musí být ten stejný Rom a jím obývaná území pod speciální kuratelou…copak takovou společnost chceme? Pan Láska v roce 2013 během předvolební kampani v dalších větách dodává

Veřejně je tedy nutné vytvořit ze státu společenství apartheidu podřadných a povýšených spoluobčanů? Opravdu si pan Láska myslí, že by takové řešení vzalo vítr z plachet skinheadům? Romové mají také svá práva a nikdo nesmí nikoho předem obviňovat, či ho dokonce stigmatizovat jen kvůli jeho rasovému původu. Zakazuje to mezinárodní i národní právo a je to nelidské a nemorální. Nikdo, a tedy ani advokát Láska, nesmí požadovat rasistická řešení. Všichni Romové nejsou špatní, stejně jako všichni neromové nejsou špatnými.

Pokud veřejně známá osobnost začne “filosofovat podobně jako Václav Láska, potom jsou taková slova mnohonásobně nebezpečnější, než kdyby totéž dělal nějaký Franta z Horní Dolní.

Pravda, Václav Láska se za svůj v článku zmíněný příspěvek omluvil…respektive omluvil se za výraz “zeď”, který ve svém facebookovém příspěvku použil. Sebereflexe se počítá, ale stejně Láskova slova rezonují a možná i nesprávně navozují zdání účelového jednání, pokud jde o hlasy ve volbách, protože určitá rétorika je obecně některými lidmi z řad veřejnosti kupodivu přijímána, i když by tomu mělo být naopak.

Někteří lidé si i po Láskově omluvě řeknou přesně to, co Helena

A o to v takových příspěvcích a následně i omluvách jde především. Je to smutné, ale pan Láska by se měl raději místo kostrbatých omluv zamyslet nad sebou samým, proč napsal to, co napsal.