Klausův návrh zavírat lidi za mazání příspěvků na Facebooku je extrémistický, i když předseda ODS říká opak

Václav Klaus mladší pravidelně vyjadřující se jako ultranacionální hlupák přichází ve svém návrhu zákona s požadavkem na zavírání každého, kdo na Facebooku smaže nějaký příspěvek a předseda ODS takové snažení nepokládá za extrémistické, přestože poslancova iniciativa odporuje konzervativnímu pohledu na svět.

Jak se zdá, populismus není Petru Fialovi cizí. Na jedné straně zcela správně hovoří o komunistech jako nebezpečném ohrožení demokracie a budoucnosti Česka, zatímco zcela slepě odmítá stejně kritickou optikou nahlížet na vlastní politickou stranu, ve které se díky jednotlivcům objevuje nahnědlý tón tu tam prosakující do obsahu politiky partaje s modrým ptáčkem ve znaku.

Xenofobní postoj vůči uprchlíkům, migrantům vycházející z vnitřku strany je v pořádku, a dokonce i aktivity Klause mladšího nejsou na závadu, protože se jedná o činnost jednotlivce, jako podobně poslanecký návrh býval poslaneckým a nikoli návrhem poslaneckého klubu ODS. A že odpor k lidem v nouzi doprovázený s chutí vyvolávat nenávist se strachem, nebo ochota ochraňovat radikální názory neslučitelné s demokracií nemá nic společného s pravicovou politikou….to je pouze nicotný detail, se kterým se pan předseda v přímáku na České televizi zabývat nebude.

Průměrný milovník konzervativní a pravicové politiky musí usedavě plakat nad tím vším, co všechno je pro předsedu kdysi suverénní politické strany možné. Patří snad Petr Fiala k těm, co začali vnímat projevy extrémismu, xenofobie a nedemokracie jako nezbytnou součást moderního smýšlení? Nejspíš nikoliv, ale zároveň tento pán nemůže na plná ústa připustit extrémismus ve své straně, když předtím tak zvesela ukazoval na komunisty a okamurovce.

Lidé jako Skopeček, Udženija, Zahradil, nebo Václav Klaus mladší sice svými názory a chutí rozšiřovat radikální pohled na svět odrazují ostatní se sebeidentifikací s pravicovou politikou, ale to nejspíš vedení partaje nevadí, protože je rozehrána simultánka na osobní názory, když stranické klima do značné míry nedovoluje s xenofoby zatočit přesně tak, jak by se mělo, protože hrubnoucí prostředí Česka může být teoreticky nakloněnější těm fobikům vystupujícím v médiích v trikotu ODS.

Je to velmi smutný pohled na stranu, která v devadesátých letech minulého století končila ve volbách s dvouciferným výsledkem na konci. Občanští demokraté se perou o lepší výsledky poté, co si sáhli na pověstné dno, a tak i kvůli tomuto stavu fobické názory jednotlivců, zejména vysoce postavených členů dostávají větší prostor, než tomu bylo dříve.

Petr Fiala by měl, tak jak to dělá nyní, ostře vystupovat vůči SPD, KSČM, ale zároveň by měl něco provést ve vlastní politické straně, aby lidé jako Zahradil, Skopeček, Udženija, Václav Klaus mladší, nebo třeba Černochová zmizeli z ODS jednou provždy, protože přesně s jejich názory by se ODS neměla ztotožňovat ani omylem. Ultranacionalismus je velmi nebezpečný, pro skutečnou pravicovou politiku je neslučitelný, škodí jí a zbytečně odrazuje okolí od podpory pravicových stran a hnutí.

Zahradil, Skopeček, Václav Klaus mladší jsou nebezpečím srovnatelným s komunismem a KSČM. Proto je smutné, že Petr Fiala jménem vnitrostranické funkce neodmítne tyto lidi, které někteří spoluobčané považují za tvář politiky ODS.

ppp