Demonstrace za propuštění zadrženého Čecha ve Francii: trapné divadlo Černohorského, zneužití případu radikály

V Praze před francouzskou ambasádou dnes proběhla demonstrace za propuštění Jiřího Sagana, který byl v Zemi galského kohouta zadržen za údajné pašování patnácti migrantů.

Soud v severní Francii zpřísnil trest z 18 měsíců na dva roky vězení za to, že úřady našly u zmiňovaného Čecha v kamionu skupinu Iráčanů. Řidič Jiří Sagan od počátku tvrdí, že o migrantech v chladícím boxu vůbec nevěděl, a tak nejrůznější populisté společně s představiteli krajní pravice i ultranacionálních křiklounů zkouší využít situace zejména ke svému zviditelnění, kdy je možné transparenty “Fuck Macron”, “Hanba Francii”, “Nechceme ilegální migranty” , “Nejsme Untermensch” projevit na veřejnosti radikální názory na snad milionkrát konspiračními teoriemi pohaněnou Francii, potažmo uprchlíky.

Velkopřevorské náměstí bylo skutečně svědkem podivné podívané, kdy představitelé krajní pravice mezi ostatními demonstranty s transparenty v ruce, nebo postáváním ve stánku s peticí za odstoupení ministra zahraničí Petříčka i propuštění ve Francii zadrženého Čecha ukázali, že jim není nic svaté. Například takový exekucemi schvácený a prokremelsky zaměřený ultranacionál Jiří Černohorský si ještě před příchodem očekávaného Zdechovského zařval jako nějaký trapný chuligán.

Představení pro kolemjdoucí turisty, novináře, několik málo demonstrujících bylo zajištěno, populismem ovoněný Tomáš Zdechovský přišel, promluvil do megafonu a dokonce věnoval malý rozhovor konspirátorům a ultranacionalistům z Raptor TV. Kdyby skutečne chtěl lidovec Zdechovský demonstrovat za řidiče Sagana, odmítl by vystupovat na místě, kde jako smyslů pominutý křičí rasista, islamofob a prokremelský štváč, jež v době Zdechovského řeči stál vedle europoslance jen několik málo centimetrů po levačce.

Extrémisté se ukázali, demonstrace proběhla, karavana táhne dál a uječenec Černohorský si s Raptor TV může udělat na pomyslné pažbě zářez za účast na akci velmi smutného případu, jehož existenci fobici, populisté velmi rádi využijí k útokům vůči Francii, Macronovi, Evropské unii, nebo uprchlíkům, migrantům…to je totálně nechutné, až se z toho slušně vychovanému člověku zvedá žaludek. Je tragikomicky úsměvné, že přítomní ultranacionalisté, kteří mezi demonstranty byli také, označují Francii za fašistickou.

Organizátoři, mezi kterými je kromě Zdechovského také bývalý místopředseda pražské Strany svobodných občanů Pavel Pešan nabádali demonstranty na Facebooku, aby přišli ve žlutých vestách, ale nikdo z přítomných neuposlechl.

Kdyby Václav Klaus mladší nebyl na dovolené, možná by před ani ne třiceti lidmi promluvil také. Každopádně rudohnědě přemýšlející expert na školství za občanské demokraty údajně přislíbil, že bude ministra ve věci Sagana interpelovat. Je zajímavé, že se věci angažují hlavně představitelé českého radikalizování často vyjadřující se jako když Tomio Okamura dostane horečku.

Ale co…holohlavý mladík v khaki bombru postávající v hloučku demonstrantů byl určitě slušným človíčkem, tak proč se nad tím pozastavovat.