Azov cvičil americké neonácky a byl ve styku s americkými teroristickými organizacemi

Krajní pravice je vážným ohrožením pro budoucnost i stabilitu Ukrajiny.
Z lidskoprávního hlediska není situace na Ukrajině vůbec dobrá. Kvůli vládní podpoře rádoby vlasteneckých zákonů a postojům nejrůznějších politiků dochází k nárůstu krajní pravice, kdy se příznivci radikálních názorů projevují stále více agresivněji, protože se cítí neohroženými.

Extrémisté z proruské strany zkoušeli navázat kontakty s proputinovci, zatímco na opačné straně “paběrkovali” v Evropě protiruští fanatici považující Banderu za národního hrdinu. Řeč by mohla být například o Azovu, politické straně Svoboda, nebo neonáccích z organizace známé pod označením C14, neboli Sich.

Internetový portál Bellingcat známý především odhalením identity vrahů v případě Skripal vydal 15. února 2019 docela zajímavý článek o neonacistech ze zmiňovaného Azova. Tentokrát se však nejedná o evropskou, ale o americkou extrémistickou scénu, kdy se ve jménu bílé nadřazenosti východoevropané z Ukrajiny pokoušeli minimálně od roku 2015 navázat spolupráci s americkou násilnickou skupinou Rise Above Movement a dalšími subjekty americké rasistické scény.

Propojka Azova s americkými radikály podle investigativců z Bellingcat existuje již od ledna 2016,

kdy ukrajinští náckové navazují kontakty s Andrewem Oneschukem – členem americké neonacistické teroristické organizace Atomwaffen Division.

Azov byl americkému “příteli” s ukrajinskými kořeny nakloněný. Od května roku 2014 ve světě nul a jedniček zřídil podcast Radio Azov FM(dnes má název A Radio), na kterém dostávali prostor nacionalisté jak z Ukrajiny, tak ze zahraničí. Oneschuk na tomto médiu několikrát vystupoval, aby během jednoho takového vysílání posluchačům prozradil trampoty a potíže amerických nacionalistů i choutky spojit se s azováky.

V článku “Všichni američtí nacisté” vydaném na RollingStone.com se mimo jiné dozvíte, že se Oneschuk pokoušel v roce 2015 vycestovat na Ukrajinu, aby se připojil k Azovu. Kdyby v mladíkově plánu nezasáhla rodina, možná by záměr náckovi vyšel, když samotný Azov je už od Majdanu natolik oblíbeným, soudě podle jedné z relací azováckého podcastu. Azov s azovskými organizacemi konkrétně Oneschukovi imponoval odporem k sionismu a především neobolševismu, pro který se azováci stali oblíbenými u mnoha evropských politiků se zdánlivou fanatickou nenávistí vůči všemu neobolševickému.

V Česku například europoslanec Jaromír Štětina pozval do Evropského parlamentu velitele ukrajinského dobrovolnického praporu Azov, kterého v červnu 2014 prohlásila americká Sněmovna reprezentantů za neonacistický.

Zdroj:
https://www.e15.cz/zahranicni/stetina-pozval-do-europarlamentu-bileho-vudce-praporu-azov-1213731

Bellingcat na základě důkazů odhalil vztahy mezi azovským Národním sborem a bývalými členy americké armády.

V jednom případě se jednalo o jistého Alexe, nebo o muže na internetu vystupujícího pod nickem Shawn Irwood. Neobanderovci se pro takové existence stali jedním ze symbolů boje za bílou věc, kdy je správné se zbraní v ruce vystoupit vůči minoritám a každému, koho američtí supremacisté nenávidí.

Azov, případně jedna z jeho tří částí nalézající dobrou odezvu od zahraničních ideově podobných spojenců je vždy nebezpečným elementem, protože paramilitaristé se zkušenostmi s ostrými boji na východě Ukrajiny mohou za protislužbu vycvičit místní skupinky radikálů s ideovými odpůrci, kterými může být například uprchlíci, nebo samotná vláda Spojených států amerických, protože Azov je součástí ukrajinské Národní gardy, a tak k munici, zbraním i výbavě nemají zrovna příliš daleko.

V říjnu roku 2018 po několika zatčení členů neonacistické organizace
Rise Above Movement FBI vydala nejprve utajovanou, později zveřejněnou zprávu o případu, ve které je jasné, že lidé z Azova cvičili americké nácky v boji a bojových dovednostech. Členové Rise Above Movement, jež se později podíleli na násilnostech, například v Charlottesville, odcestovali v roce 2018 do Ukrajiny, aby se zde setkali s vysoce postavenými představiteli Azovu.

Podle jednotlivých zjištění zprávy FBI se představitelé Azovu, případně lidé z azovských součástí podíleli na radikalizaci americké rasisticko-neonacistické scény.

Američtí neonacisté sami toužili o to zapojit se jako dobrovolníci do azovských oddílů. Dokládá to například rozhovor s v článku již zmíněným
Oneschukem, který v čase 00:27:20 říká: “Mám spoustu otázek od amerických nacionalistů, kteří se ptají, zda bude v budoucnu místo pro zahraniční dobrovolníky v Azovu, nebo jen v ukrajinské armádě obecně

Ve stejném interview Oneschuk v čase 00:31:00 říká: “Bylo by užitečné najít způsoby, jak dostat mladé lidi do hnutí. Veškeré příklady z Evropy budou v současné době vítány“…

Americká krajní pravice, neonacisté se chtěli učit a inspirovat od někoho tolikanásobně opěvovaného zejména v bojích nejen proti ruským separatistům , ale také proti nepřátelům neobanderovského tažení Ukrajinou. Vlastně, jakákoli bojová dovednost ideově nahznědlých byla a nejspíš stále je vítanou. Oligarchy podporovaný a stále rostoucí radikální nacionalismus Ukrajině nesvědčí.

A co víc, oligarchy podporovaný a stále rostoucí radikální nacionalismus ohrožuje díky mezinárodním choutkám další státy nemající nic společného s ukrajinským Majdanem.

Na konci roku 2018 Azov nadále pokračuje ve své zahraniční aktivitě, kdy dlouhodobě podporuje norského občana Joachima Furholma sebe sama nazývajícího jako “nacionálně socialistický revolucionář”. Kdyby nebylo podpory ukrajinských neonacistů a jejich blízkosti k náckům americkým, nedostal by se tento muž do amerického rasismem zasmrádlého Radio Wehrwolf, kde Furholm uvedl během vysílání, že azovské Národní jednotky pomohou těm, kdo by se chtěli zapojit do bojů proti Rusům. Sídlí například v Kyjevě, kde dochází k rekrutování ozbrojenců.

Furholm mimo jiné uvedl: “Přišel jsem vést malou skupinu dobrovolníků z celého Západu, získat nějaké vojenské zkušenosti a doufám, že budu schopen poslat některé z těchto lidí zpět domů, aby předali své schopnosti a znalosti

Jak zajímavé…ale je všeobecně známým faktem, že Azov v Evropě rekrutuje a rekrutoval bojovníky. Ostatně, samotný Furholm krátkou dobu bojoval v létě několik týdnů proti Rusům a proruským separatistům do doby, než byl možná na nátlak norských úřadů propuštěn. O tomto muži Emilia Ghessenová natočila dokument, ve kterém Fulholma označila “Robinem Hoodem Ukrajiny”.

Za navazováním styků se Západem je mimo jiné také pokus o vytvoření sítě pronacistických lobbistů v místech, kde Azov nepůsobil. Globální dosah je určitě velkým očekáváním, i když samotná krajní pravice je nebezpečím jak pro ukrajinskou současnost, tak ukrajinskou budoucnost.

Azov by se rád stal vůdčí silou, jakýmsi vzorem, podle kterého by se měli chovat všechny státy , všichni lidé s radikálním, rasistickým pohledem na svět. Ve Finsku se bude v dubnu konat sjezd několika skupin neonacistů z USA, Rakouska, Finska, Ukrajiny zastoupenou Azovem…. to je panečku hodně smutné probuzení.

Zdroj: https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2019/02/15/defend-the-white-race-american-extremists-being-co-opted-by-ukraines-far-right/

Ukrajinští neonacisté by rádi panevropskou síť, když už ta Evropa podle některých hrubne. S Azovem získává pojem “konzervativní, jediná správná Evropa” velmi perverzní podobenství, které by raději nemělo existovat.