Za útokem na poslance AfD Franka Magnitze může stát něco jiného, než politický podtext krvavé události

Poslance a šéfa brémské regionální pobočky krajně pravicové a extrémistické Alternativy pro Německo(AfD) Franka Magnitze napadli v pondělí odpoledne neznámí útočníci a údery, podle některých tvrzení tyčí, do hlavy zmiňovaného muže vážně zranili.

O pozadí útoku, motivu útočníků se zatím nic neví a celý případ vyšetřuje policie nikoli ve spojitosti s politicky motivovaným trestným činem, ale jako podezření z nebezpečného ublížení na zdraví .

Na internetu kolují fotografie zakrváceného fobika, zatímco jednotliví milovníci rasismu využívají odporného činu ke slovním atakům na všechny odpůrce radikalismu. Samotná brémská pobočka AfD ve svém vyjádření na nešťastnou událost reaguje přesně tak, jak byste od radikálů očekávali.

Český překlad žluté části příspěvku brémské AfD: Nejen die Linke, ale také SPD a Zelení podporují Antifu a její útoky. To je to, co ostatní politické síly chtějí? Je to vaše chápání demokracie? Jako vždy stojí AfD v hledáčku levicových útoků, které ostatní strany neodsoudí, nebo dokonce které podpoří. Dnes je v Německu černý den demokracie.

Rozjíždí se karavana lží, protože politické strany jako SPD, die Linke i Zelení zločin odsoudily. Například takový ministr zahraničí za SPD uvedl, že násilí nikdy nemůže být prostředkem politických sporů a je přitom úplně jedno, proti komu míří. Nejhlasitější kritik AfD z tábora Zelených Cem Özdemir k útoku prohlásil: “Kdo bojuje nenávistí s nenávistí, nechá na konci zase zvítězit nenávist”.

Demagogie vycházející z klávesnice brémských fobiků říká nakrásno kým konkrétně Alternativa pro Německo je. Slovní jednoduchost z vyjádření přebírají další podobně jednoduše naložené duše, a tak fakty nepodložené teorie o zlých levičácích a obětí těch všech spatřují světlo světa v okopírovaných příspěvcích na mnoha profilech sociálních sítí…na představy extrémistů servírující útok z rukou politických oponentů sedá kdekdo, i když není nic předem jasné a samotná brémská policie ještě před několika hodinami veřejnost vyzývala k obezřetnosti: “Prosím, zdržte se v případě Magnitze jakýchkoli spekulací. Byla vytvořena zvláštní vyšetřovací skupina. Vyšetřování probíhá”

Přesto všechno se sociální sítě plní nejrůznějšími výzvami na protestní pochod, opět zaznívají přirovnání Antify k esesákům, i když není jasné, kdo konkrétně za celým činem stojí…proradikálně smýšlející mají své vykonstruované viníky a na tento styl uvažování přistupují někteří další politici, když veřejně zcela správně odmítají útoky na členy parlamentní strany.

Neonacisty, nacisty a radikály je třeba hnát heslem “Nazis raus”, ale vyhnání nacistů, extrémistů musí být provedeno zákonnou, demokratickou cestou a nikoli formou násilí, které skutečně do demokratické společnosti nepatří.

Mimochodem, brémská pobočka AfD je známá v médiích například styky s motorkářskými gangy, které by klidně mohly stát za útokem. Pojítkem by mohly být podnikatelské aktivity napadeného poslance, nebo za atakem mohou údajné politikovy mnohamilionové dluhy ve stavebnictví, kde dříve Magnitz podnikal…

Nemusí jít jen o politický motiv, protože policie se zatím tímto uvažováním nezabývá zřejmě proto, že důpkazy hovoří jen o vážném poškození zdraví. Vlastně není ani jisté, jestli k úrazu došlo za pomoci tyče, jak je v mnoha článcích předem uváděno.

Titulek o atentátu a politické vraždě zůstává bezpochyby sexy pro některá populisticky přemítající média, ale jak říká brémská policie, je nutné zůstat obezřetným, protože viníky krvavého a naprosto nechutného útoku nemusí být nutně stoupenci levicových kruhů a hájů. Variant je několik a je třeba počítat s každou z nich.

Krajní pravice otravuje ovzduší, případně také provokuje k radikalismu ostatní, takže před obviňováním všech antifašistů v okolí by se v AfD měli zamyslet sami nad sebou. Každopádně spekulace nikomu nepomohou, a tak by bylo nejlepší, kdyby se veřejnost zabývala fakty a soustředila se výhradně na to, co policie skutečně prošetřila.