Spolkový úřad pro ochranu ústavy se konečně zabývá Alternativou pro Německo

Krajně pravicová a extrémistická politická strana Alternativa pro Německo je vysoce nebezpečnou nejen pro své vazby na extrémistickou scénu, ale možná také pro blízké styky na prokremelské směry politiky, jak dokazuje například přátelství mezi poslancem za AfD Markusem Frohnmaierem a polským aktivistou Mateuszem Piskorskim obviněným v Polsku ze špionáže pro ruskou zpravodajskou službu FSB.


vlevo Piskorski, vpravo poslanec AfD Markus Frohnmeier

S Piskorskim přišlo do styku minimálně několik prominentů AfD při zakládání spolku, jehož cílem bylo organizovat tzv. “volební pozorovací mise” do mezinárodně zpochybněných oblastí jako je například Donbas, nebo Luhaňská lidová republika.

Dlouhou dobu se v Německu debatuje o tom, že by se o Klausovi oblíbence měli zajímat lidé ze Spolkového úřadu pro ochranu ústavy, protože v blízkosti čecháčky oblíbené partaje cupitají lidé blízcí krajní pravici a neofašistické scény.

V poslaneckých kancelářích jsou zaměstnáváni pochybní lidé, z nichž například takový Manuel Ochsenreiter je novináři podezřelý dokonce z objednání žhářského útoku na Ukrajině.

Eric Weber zaměstnávaný v kanceláři Petra Bystroně psával články do plátku extrémistické německé strany NPD a podle rozhodnutí basilejského soudu z listopadu 2016 můžete klidně tohoto muže označovat za nacistu. O spojitostech zaměstnanců poslaneckých kanceláří Alternativy pro Německo s extrémistickou scénou hovoří například článek vydaný na webu Zeit.de.

Není proto divu, že se nakonec Spolkový úřad pro ochranu ústavy(BfV) začal podle vydané 450stránkové zprávy konečně o Alternativu pro Německo a mládežnickou organizaci AfD zajímat.

Až by se chtělo zakřičet: “No konečně, bylo na čase, včera bylo pozdě!”

Spolkový úřad pro ochranu ústavy vnímá případ s Alternativou pro Německo jako testovací. Ze zprávy jasně vyplývá, že jmenovaná instituce během svého šetření došla k názoru, že politika AfD skutečně obsahuje prvky vystupující proti demokratickému pořádku.

Zároveň zpráva uvádí, že nashromážděné důkazy nejsou natolik závažné, aby si zasluhovaly systematické pozorování pomocí tajných služeb.

Spolkový úřad pro ochranu ústavy se zabýval ve zveřejněné zprávě pouze prohlášeními představitelů partaje, případně internetovými výstupy strany.

Kdyby vyšetřovatelé do obsáhlé zprávy zahrnuli personální propojky na krajní pravici, případně prokremelské aktivisty – agenty, určitě by došli k jiným závěrům naopak upozorňujícím na nutnost AfD sledovat také po soustavné zpravodajské stránce.

Spolkový úřad pro ochranu ústavy ve svém článku uvádí, že osobními vazbami se teprve bude Spolkový úřad pro ochranu ústavy zabývat. Na řadě je průzkum, do jaké míry jsou pravicově extrémistické aspirace strany založeny na veřejných prohlášeních členů AfD a jejich případné viditelně otevřené vazby na další krajně pravicové extrémistické organizace, nebo jednotlivce pocházející z krajní pravice. Po získání těchto informací možná Spolkový úřad změní názor a rozhodne pro soustavné sledování činnosti AfD.

Vyjadřování jednotlivých činovníků AfD vystupuje hlavně proti lidské důstojnosti. Jedná se zejména o ultranacionální a protimuslimská prohlášení, která stoprocentně vystupují proti základním lidským právům. Nebezpečná jsou zároveň nepřátelská prohlášení směrem k uprchlíkům, migrantům a některým cizincům.

O mládežnické organizaci AfD Mladá alternativa se Spolkový úřad pro ochranu ústavy vyjadřuje jako o organizaci s dostatečně silnými náznaky extrémismu.

Mladá alternativa se protimuslimskými postoji a útočným akcentem vůči migraci projevuje jako extrémistická. Ústřední program Mladé alternativy je tedy extrémistický, apelující na jakýsi “německý plán” vytvářející Německo jen pro Němce a nikoho jiného. To je velmi nebezpečné, a to nejen s ohledem na historické zkušenosti, jejichž kralování by nikdy nemělo spatřit světlo světa.

Mladá alternativa je založena na principech neslučujících se s demokracií, stojí ve zprávě Spolkového úřadu pro ochranu ústavy. Program Mladé alternativy je založen na základech nerespektování ústavních zásad, zejména nerespektování moci státu a práva.

Vystupování jednotlivých mládežníků je skutečně velmi radikální. Z Mladé alternativy mnoho lidí míří do “dospělácké” sekce, takže radikalismus tolikrát odmítající základy demokracie. respektování práva, právního pořádku vystupuje také do samotné Alternativy pro Německo.

Zpráva Úřadu pro ochranu ústavy se zabývá také slovními vyjadřováními a vystupováními podřízených organizací AfD. I zde jsou patrné prvky extrémismu.

Ve zprávě doslova stojí: “rozšířená koncepce politiky je zaměřena na vyloučení, pohrdání a dalekosáhlé zbavení moci cizinců, migrantů, zejména muslimů a politických disidentů”.

To je velmi nebezpečné. Za hranicemi internetový čecháček tleská, zatímco v ovzduší vane zápach ideově nahnědlé stoky porušující lidská práva, podobně jako zásady demokracie a právního státu.

Velmi nebezpečným jevem u podřízených organizací AfD je přístup k nacionálnímu socialismu, který se představitelé podřízených organizací AfD snaží podle zprávy Úřadu pro ochranu ústavy relativizovat.

Slovíčka naznačující, že nacismus nebyl až tak moc zlý se objevují v prohlášeních jednotlivců z podřízených organizací AfD. Podle informací Spolkového úřadu pro ochranu ústavy se jednotliví členové podřízených organizací AfD také týkají s organizacemi klasifikovanými jako extrémistické.

Zatímco je Alternativa pro Německo ve zprávě uváděna jako “zkušební případ”, kterým se nemohou zabývat tajné služby, Mladá alternativa s podřízenými organizacemi AfD má statut “deklarovaného pozorovaného objektu”, kterým se agenti zpravodajských služeb důkladně zabývat mohou.

Alespoň tato informace je svým způsobem uklidňující, protože už jen na základě slovních projevů, vystupování na internetu, programu a cílům se omladinou AfD a podřízenými organizacemi čecháčky oblíbené partaje budou zabývat bezpečnostní orgány státu. Demokracie si zaslouží ochranu. Pokud by úřady zaspaly, potom je v ohrožení vše, za co společnost bojovala od konce druhé světové války.

Ve zkratce řečeno, Alternativa pro Německo nepatří do společnosti, natož do parlamentní politiky.