Je správné, aby se předseda politického hnutí kdysi sídlícího v budově vlastněné Ruskou federací účastnil debat o dezinformacích?

V sobotu o půl třetí odpoledne na ČT24 probíhá pravidelně premiéra diskusního pořadu Politické spektrum. Setkávají se tam představitelé neparlamentních stran i hnutí společně za doprovodu moderátora debatující na předem stanovené téma.

Tentokrát se má debatovat o médiích, dezinformacích a propagandě. Zvláště v současné době kauzy Huawei a nejrůznějších způsobů hybridních válek ze strany Ruské federace vůči Západu a státům Evropské unie je třeba o podobných jevech hovořit nejen na parlamentní, ale na především celospolečenské úrovni.

Pozvání do pořadu dostal mimo jiné také předseda krajně pravicového politického hnutí Řádu národa – Vlastenecké unie Josef Zickler, který na sociálních sítích žádal své virtuální přátele, aby vlastními nápady přispěli do ošatky dalších možných témat, o kterých by se “příležitostný hábitář” Řádu strážců koruny a meče mohl ve studiu bavit.

Neúspěšný kandidát do Senátu a předseda slibující nedávno “partajní” vzdálení se od populistických stran “šéfuje” politickému subjektu, který ještě nedávno sídlil v objektu vlastněném Ruskou federací. Ostatně, samotný Josef Zickler kdysi pro Faktor S řekl, že postoj Ruské federace k současnému řešení evropské krize je mu blízký a styk s představiteli ruské ambasády slovy: ” Nemohu tvrdit, že k žádným kontaktům nedošlo. ” nepopřel.

Nabízí se otázka, měl by být takový politik stýkající se s lidmi ambasády, o které je všeobecně známo, že je přeplněna špiony a tajnými agenty zván do debaty o dezinformacích, médiích a propagandě?

Mimochodem, Řád strážců koruny a meče, jehož je Zickler velmistrem, na sociálních sítích vešel ve známost především kýčovitými grafikami přeplněnými ultranacionalismem i jednotlivými náznaky xenofobních předsudků, které mnoho lidí v domnění vlasteneckých obrázků sdíleli na své profily. Tato činnost se dá považovat také za určitý typ propagandy a nepřímého ovlivňování společnosti skrze rádoby vlastenecká hesla.

Je správné, aby někdo, kdo “velí” subjektu takové povahy přispíval svými poznatky do ošatky debat o propagandě? Je zde totiž teoreticky vzato riziko, že tento člověk bude bagatelizovat pojmy jako hybridní válka Ruska, ruští agenti ohrožující demokracii v Česku, nebo ovlivňování médií ve prospěch Kremlu. A co když přijde na pořad dotaz o českých politicích podléhajících prokremelskému sentimentu? Je v pořádku, aby se Josef Zickler k takovým otázkám veřejně v celostátní a veřejnoprávní televizi vyjadřoval?

Samozřejmě, každý má právo na názor a pan Josef Zickler může své myšlenky svobodně ventilovat třeba i před televizními obrazovkami celostátního média, pokud o to bude zájem. Není ale tak trošku riskantní v časech všeobecného hrubnutí a zastání se prokremelských móresů z nejvyšších míst, například Hradu, takový počin dalším malým střípkem v možném ohrožení demokracie, protože si někdo může myslet, že být prokremelský je v pořádku, když jsou lidé s podivnými názory zvány do debat ve veřejnoprávním médiu?