Místo žádostí o zaslání peněz na cestu do Francie za Žlutými vestami by dezinformační spolek “Hej, občané!” měl vysvětlit, odkud bere peníze na své akce

Skálopevný ultranacionalista potají přemítající o “slavných” časech devadesátých let minulého století musí při pohledu na prokremelské tamtamy usedavě plakat jako želva, protože šest, čtyři, nebo ještě méně lidí na rádoby vlasteneckých setkáních zůstávají neklamným znakem, že takový Žarko Jovanovič a jeho “kolegové” nejsou ničím jiným, než klubovkou, o kterou není mimo sociální sítě příliš velký zájem.  

Chuť je velká, ztotožnění sebe sama s celosvětově známými “revolucionáři” ještě větší, ale přeci jen virtualita s realitou prohrává na celé čáře, i když Soukupovy pořady typu hloupý a ještě hloupější mohou vytvářet zdání něčeho zcela opačného. Pohled na šestici rádoby českých vlastenců je úsměvnou pastvou pro oči.

Zdroj: Facebook

Ve žlutých vestách postávají před francouzskou ambasádou, považují se za důležité, předčítají projev, organizují online přenos, v myšlenkách možná předem přemítají nad stovkami sdílení videí a fotografií ze setkání na sociálních sítích, aby si posléze jednotliví aktéři na facebookovém profilu hráli na pomocníčky ideově nahnědlé, místní rádoby aktivistické scény, přestože jim to jeden člen kazí s oranžovou vestou na vrchu. 

Ale co…Západ je zlý, Východ pro Slovany zemí zaslíbenou, a tak se na nějaké nedostatky nehledí, protože slovenští kolegové jsou na tom početně ještě hůř, i když i zde najdete určité podobnosti, například v nenávistných výkřicích, lásce ke všemu proputinovskému a ochotě hrát si na slovanské Žluté vesty s vestičkou oranžovou.  

Zdroj: Facebook

Ale dost bylo s děláním si legrace z agilních pseudovlastenců majících radost z přisprostlých slovíček adresovaných muslimům, uprchlíkům a jednotlivým představitelům minorit a politické scény. Dezinformátoři si rádi hrají na hlavní informační kanál zpráviček,  na které mainstream kašle. Proto Žarko Jovanovič s Robertem Žákem by v rámci Raptor TV rádi do Francie, aby svým fanouškům zprostředkovali dění z francouzských ulic.

Na 15. prosince 2018 je na internetu k mání facebooková pozvánka na demonstraci Žlutých vest, a tak by alespoň jeden neredaktor z Raptor TV chtěl být při tom.

Zdroj: Facebook

Jak obětavé…o choutkách na výlet zmiňovaných ultranacionálů z Česka do Země galského kohouta informoval například web Manipulátoři.cz.

Pobyt v zahraničí není zrovna nejlevnějším hlavně kvůli nákladům na hotel, případnou cestu do cizákova…a pokud máte za sebou mnohamilionovou exekuci, pak je pseudoreportérská aktivita ještě složitější. A že Žarko Jovanovič má životní zkušenosti s exekucemi, na to můžete vzít jed. Inu, hrdinsky pronášené slůvko “umím se o sebe postarat” může mít mnoho podobenství a barev, kdy v rámci diskusí na sociálních sítích zůstávají podnikatelské krachy obyčejným detailem, hlavně, že se na Parlamentních listech a podobných zvěrstvech objevuje jméno zmiňovaného. 

Žarko Jovanovič má “svůj” zapsaný spolek “Hej, občané!”, se kterým a ve jménu kterého organizuje nejrůznější proradikálně svolané minidemonstrace, setkání a rádoby reportérská snažení skrze projekt Raptor TV podporující roztříštěnou extrémistickou scénu. Společenství holdující Vladimiru Vladimiroviči Putinovi má na internetu dostupný transparentní účet u FIO banky, na který Robert Žák, ale také další prokremelští nadšenci prosí virtuální přátele o dar na cestu do země lahodných vín a ještě lepších sýrů.

Zdroj: Facebook

Francie v představách fobiků hoří a Žarko Jovanovič, nebo některý jím jmenovaný spolupracovník by byl určitě rád, kdyby si mohl na okamžik zahrát na Sputnik, nebo Russia Today. Jestli se plány naplní, není jisté, protože pohledem na transparentní účet je patrné, že na úpěnlivé prosby nasdílené do nejrůznějších skupin většina lidí kašle.

Na cestu  “ke Žlutým vestám” k 11.12.2018 a času 18:16 hod. přispělo celkem 6 lidí částkou 3 200 korun.

Zdroj: screenshot z transparentního účtu u FIO banky zapsaného spolku Hej, občané!

To skutečně není moc, když si uvědomíte ty tisíce sdílení a mnoho příspěvků na profobicky orientovaných facebookových stránkách, skupinách…dar poskytlo opravdu jen minimum lidí a s částkou 3 200 bude pobyt určitě skromným zážitkem, pokud se uskuteční s financemi z transparentního účtu. na kterém se to financemi příliš nehemží. 15. října 2018 byla založena kreditní karta, aby následně od tohoto okamžiku na účtě spolku zůstalo dohromady jen v položce příjmů 5 025 korun a výdajů korun 99.

Za dva měsíce existence účtu to opravdu není moc.  I na těchto ukazatelích je vidět, že si Jovanovičovy úmysly a činnost nerozumí s realitou. Kdyby tomu bylo jinak, téměř 20 000 facebookových účtů fanoušků, podporovatelů by na výzvu reagovalo opačně.

12 položek v kategorii příjmů za dva měsíce existence převyšující jen o  pětadvacet korun pětitisícovou částku, to opravdu není možné považovat za úspěch jako podobně neúspěšnými bývají akce zapsaného spolku “Hej, občané!”, který podle online dostupného výpisu z Obchodního rejstříku vznikl 8. září 2014.

Vedlejším předmětem činnosti spolku jsou například výroba, obchod a služby…to je zajímavé a ještě zajímavější je například také to, že předsedou není Žarko Jovanovič, ale od května 2018 jeho matka Jana Bulínová známá hned z několika firem, z nichž některé jsou v současnosti v likvidaci.

Zdroj: https://rejstrik-firem.kurzy.cz/rejstrik-firem/DO-03376052-hej-obcane-zs/
Zdroj: https://rejstrik-firem.kurzy.cz/rejstrik-firem/DO-03376052-hej-obcane-zs/

Mimochodem také na stejnou Janu Bulínovou údajně podle slov insolvenčního správce Červenky převedl Žarko Jovanovič
část svého majetku. Ještě v srpnu 2018 si totiž vrabci na střeše cvrlikali, že z celkem dvanáctimilionového dluhu zbývá známému prokremelskému dezinformátorovi splatit pět milionů.

Nakonec může být tento muž rád, že to s volbami v trikotu SPO nevyšlo, protože by část svého platu musel dávat na umoření dluhu, když podle svých slov žádný příjem nemá a věnuje se  aktivistické a dobrovolnické činnosti údajně financované ze soukromých zdrojů.  Bylo by zajímavé zjistit, o jaké soukromé zdroje se jedná. Je to majetek převedený na svou matku, nebo se jedná o něco jiného? Pohled na transparentní účet jasně ukazuje, že z něj nic financováno být nemůže pro malý obsah peněz na něm.

Celkově vzato, financování zapsaného spolku “Hej, občané!” je záhadou. I když jsou spolky od roku 2016 povinné zveřejňovat výroční zprávu a účetní závěrku ve sbírce listin spolkového rejstříku, žádná taková listina není v online vyhledávači na daném místě k nalezení.

Zdroj: https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-firma?subjektId=874345

Někdo by mohl říct, že finance na činnost se nacházejí na běžném netransparentním účtě…je to možné, ale na jeho obsah veřejnost nevidí.  Možná právě i proto by Jovanovič a spol místo internetových žádostí na zaslání peněz na cestu do Francie měli raději vysvětlit, odkud zapsaný spolek “Hej, občané!” bere peníze na svou činnost, cesty do zahraničí na nejrůznější krajně pravicové a radikální akce.

Odpověď “je to financováno ze soukromých zdrojů” opravdu nestačí, protože těmi soukromými zdroji může být opravdu cokoliv od příspěvků fanoušků, podnikatelů například napojených na prokremelský styl politiky a byznysu. 

I když má spolek “Hej, občané!” takřka nulovou sílu na shromážděních na ulicích, na internetu aktivně přispívá k rozšiřování dezinformací, hoaxů, lží tolik oblíbených v čecháčkovském prostředí. Proto je spolek “Hej, občané!” pro demokracii velmi nebezpečný a měl by být sledován například BIS, nebo jinými bezpečnostními složkami státu.