Gobsteinova nenávist je stejně nebezpečná jako nenávist čecháčkovských radikálů

Projevy extrémismu ve spojení neochoty tolerovat ostatní jsou vždy velmi nebezpečnou kombinací nepřinášející nic dobrého. Každé náboženství má své stinné stránky projevující se nejrůznějšími sektami scházejícími z cesty náboženství, ke kterému se horečně hlásí. I když se v médiích předsudečně poukazuje na islámské radikály, židovské náboženství má také své ohavné představitele, o kterých je škoda mluvit.

Jedním z nich by mohl být například lídr židovských extrémistů, zakladatel a zároveň předseda krajně pravicové, vysoce nenávistné organizace Lehava Benzi Gobstein, jehož činnost byla mnohokrát odmítnuta jak izraelským prezidentem Rivlinem, tak dalšími představiteli izraelské politiky, kdy ještě před třemi lety se v místní televizi hovořilo o tom, že Lehavu hodlá ministr obrany Moshe Ya’alon “zařadit” do seznamu teroristických organizací.

Zdroj: https://static.timesofisrael.com/www/uploads/2017/10/F171022YS10.jpg

Není divu, protože Lehava navazuje a odkazuje se na jiné učení teroristů z v Americe zakázaného hnutí kahanistů. Kdyby nebylo prominentních členů, mohla by Lehava patřit k těm, nad kterými není třeba jakékoli pozastavení. Zmiňované extrémistické hnutí je úzce spjaté s ultranacionalistickou a radikální politickou stranou Otzma Yehudit, kterou vede Michael Ben-Ari, a která také sídlila s Lehavou ve stejné budově.

Vraťme se ale zpátky k samotnému Benzi Gobsteinovi, jehož nedávno pronesená slova byla skutečně ohavná. Kdyby totéž řekl na veřejnosti radikálně smýšlející muslim, byly by toho plné novinové sloupky na celém světě, ale takto se zmínka o Gobsteinových požadavcích na zakázání Vánoc objeví jen v některých plátcích, jako je například předplatitelům přístupný text na Haaretzu.

Nechte nás zničit vampíry předtím, než začnou pít naši krev“, napsal zmiňovaný muž v požadavcích na zrušení oslav vánočních svátků v izraelských ulicích.

Rozsáhlý text s přirovnáním křesťanů k vampírům se objevil na webu ultraortodoxní židovské haredi sekty. Čtenář se zde dozví například také to, že “Vánoce nepatří do Svaté země“…také si vzpomínáte na ty kýčovité příspěvky čecháčkovských islamofobů rozšiřujících lež o tom, že muslimové požadují zrušení Vánoc? Samozřejmě, nebyla to pravda, jednalo se o hloupý hoax, ale na Gobsteinových slovech ve spojení s radikální scénou je nakrásno vidět, že nenávist všude přemýšlí naprosto podobně, snad jen s tím rozdílem, že Gobstein skutečně zrušení Vánoc v Izraeli požadoval.

Být obdaření islamofobní a ultranaciáonální touhou generalizací, mohli bychom klidně vyprávět cosi o tom, jak nebezpeční pro křesťany ti Židé jsou, když odmítají kulturní zvyklosti tak moc milované českými vlastenci. 

Ale takové smýšlení je naprosto ohavné, nebezpečné a navíc hraje do karet antisemitům, tu tam vykukujícím ze záhybů internetů skrze slovní útoky na modlu xenofobů Sorose.

Židé, muslimové, judaismus, stejně jako křesťané, islám a křesťanství nejsou špatní. Špatnými jsou jednotliví radikálové a případně jimi zakládané, řízené a podporované organizace. 

Gobsteinovy názory jsou stejně nepřijatelné, jako názory nejradikálnějších wahhábitů, klerofašistů a dalších podobných individuí…slova předsedy Lehavy jako: “církev použila maximální nástroje, jež má k dispozici, na zničení židovského národa” jsou opravdu mimo mísu a opět je třeba poznamenat, že jsou velmi blízká čecháčkovským xenofobním mámením šlapajícím po náboženských právech muslimů. Náboženský fanatismus se na celém světě vyjadřuje stejně. Ale co byste chtěli od člověka, který ještě před třemi lety volal po zapalování kostelů.

Udroj: screenshot Haaretz

Jakékoli projevy nenávisti, nebo k jejímu pobízení je třeba odmítat. Možná, kdyby politici méně naslouchali krajně radikálním názorům, potom by si lidé jako Gobstein, Konvička, Okamura i další přestali myslet, že na svou pravdu útočící na základní lidská práva mají právo. Izraelské prostředí teoreticky vychází nepřímo radikalismu naproti například tím, že v Knessetu ve vládě sedí krajně pravicové, ultranacionální politické strany často naslouchající a spolupracující s hnutími útočícími na Palestince a náboženskou svobodu. Nenávist by nikdy neměla dostávat volné prostranství ve vládní zákonech a nařízeních.

Na paměti bychom měli mít slova rakouského prezidenta Alexandera van der Bellena: “porušování lidské důstojnosti, odmítnutí všech cizinců, omezení základních práv a svobod, nové zdi a starý nacionalismus nevyřeší žádný problém. Naopak se těmito cestami vytváří problémy nové.