Ekonomický expert ODS Jan Skopeček o možné službě Čechů v bundeswehru: “To je na ztrátu občanství!”

S Janem Skopečkem se běžný divák večerního zpravodajství často setká jako s odborníkem ODS na ekonomiku, zatímco na sociálních sítích tento človíček zdatně ukazuje, proč pochybovat o partaji s modrým ptákem ve znaku.

Vysokoškolský pedagog a nově od srpna 2017 také zákonodárce Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky předvádí v jednotlivých příspěvcích, že i občanský demokrat může být nejen populista, ale také naprostý rádoby neználek české legislativy, i když do práce poslance patří rozhodování o zákonech a navrhování nejrůznějších norem, podle kterých by se společnost měla řídit.

Typickým příkladem je například reakce na zpravodajskou informaci o tom, že německý bundeswehr uvažuje, že by do svých řad přijal také cizince z jiných zemí Evropské unie, například také Čechy.

Zdroj: Google

Zpráva objevivší se na nejrůznějších místech vyvolala zcela očekávatelný zájem veřejnosti, což je mimo jiné vidět také na titulcích jednotlivých článků, kdy jeden suše oznamuje cíl německé armády, zatímco se například Novinky.cz pokoušejí vyvolávat zdání nesouhlasu oslovených politiků, aby České noviny vydávané ČTK čtenářům oznámily, že Česko chce s Německem o plánu bundeswehru jednat, jako kdyby se mělo docházet k něčemu nepatřičnému.

Není potom divu, že se po takové mediální masáži ozvou na internetu nejrůznější populisté, fobici a virtuální vyvolávači nenávisti nejen vůči uprchlíkům, ale také muslimům a islámu obecně.

Zdroj: Facebook

Lidová univerzita života zase jednou dala najevo svou žlučovitost, kdy někoho v temnotě hnědé mysli napadnou spojitosti s láskou k Rusku, zatímco ostatní zabejčeně míří k úvahám o škodlivosti míšení ras a nebezpečné etnicky nečisté armádě…čecháčkovský kult protiněmecké ustrašenosti dávající najevo strach s obavami o vlastní malost nedá některým spát.

Vraťme se ale zpátky ke Skopečkově příspěvku na Twitteru, kdy tento osmatřicetiletý politik napsal něco, s čím se náruživý uživatel sociálních sítích setká u představitelů Okamurovy Svobody a přímé demokracie.

Za dob komunismu bylo běžné, že se lidé zbavovali občanství, pokud byli režimu nepohodlní a nyní vysoce postavený a zároveň mediálně známý představitel demokratické politické strany klidně připouští, že by se Češi sloužící v bundeswehru měli zbavit státního občanství.

To je ale krásný smysl pro demokracii zapomínající v Ústavě ČR na článek 12 odstavec 2: “ Nikdo nemůže být proti své vůli zbaven státního občanství.”

Zřejmě Janu Skopečkovi nikdo povolaný neprozradil tajemství branného zákona platného v Česku téměř celých 14 let. Podle něj v paragrafu 34 odst. 4:  Občan, který má více státních občanství, může vstoupit do ozbrojených sil jiného státu, jehož je také státním občanem, bez souhlasu prezidenta republiky. Bez souhlasu prezidenta republiky může vstoupit do ozbrojených sil jiného státu též občan za předpokladu, že tento stát je členem mezinárodní organizace zajišťující společnou obranu proti napadení, jíž je Česká republika členem.

Takže ve zkratce Češi už dávno mohou vstupovat bez souhlasu prezidenta republiky do armád států NATO, tedy také teoreticky do německého bundeswehru a svým počínáním se ničeho nezákonného nedopouštějí. Mimochodem, mnoho Čechů sloužilo v Cizineckých legiích a od roku 2005 se po novelizaci branného zákona ničeho nedopouštějí, protože Francie je součástí NATO.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/za-sluzbu-v-cizi-armade-uz-nehrozi-vezeni-f14-/zpr_nato.aspx?c=A050728_102832_zpr_nato_inc

Skopečkovy slovní veletoče vytvářejí dojem, že zatím nic takového není možné a německé úvahy boří nějakou neviditelnou hranici….ale to jsou fantasmagorické fikce jednoho ultranacionála, který by měl po volbách raději odjet na čtyři roky trvající dovolenou, protože lidí typu Okamura tady v republice máme víc než dost.

Ach ty rádoby vlastenecké diskuse. Z lidí dělají pitomce, přinášejí zkreslení a zapomínají na faktografii, bez které není možné vést relevantní debatu. Ve Skopečkově ekvilibristice je nakrásno vidět, že některým ultranacionálně naladěným členům ODS je šumafuk, jestli jsou dodržována základní práva, nebo nějaká ústava. Dává se přednost populistickým výkřikům do tmy, které sice ve Skopečkově případě získají 125 lajků a 9 retweetů, ovšem to samo o sobě neříká nic o pravdivosti a správnosti politikova tvrzení.

Nakonec stejně v prostředí debaty dříve, nebo později dojde k hloupým úvahám, jaké občanství je cennější, jestli to české, nebo německé…až to člověku připomíná debatu dvou jedinců o tom, kdo z nich má větší penis.

Německé občanství je stejně hodnotné jako to české a naopak. Ani Skopečkův nacionalismus to nezmění, i když ukazuje populistické cítění, podle kterého člověk nemá možnost volby, pokud by svým svobodným rozhodnutím kazil nacionalistovi jeho pocity s pohledem na svět.

Být vojákem je povolání jako jakékoli každé jiné a pokud český voják má chuť sloužit v jiné armádě, protože tam jsou lepší platové podmínky, tak klidně může do cizí armády vstoupit, pokud se jedná o práci v rámci států NATO.

Tak až někdy bude zase Jan Skopeček v rámci kampaní něco říkat o občanských právech a svobodě rozhodování, bude fajn, pokud si vzpomene na svůj tweet a ultranacionalistický žvást hodný leda tak pitomiovců, nebo některého ze zástupců rodiny Klausů.