Spoluzodpovědný za udělování státních vyznamenání je premiér s Vládou ČR

Miloš Zeman opět nezklamal. Do říjnových státních vyznamenání vybral kontroverzní osobnosti, u kterých není problém nalézt například kremlofilní, prozemanovské názory, ochotu oslovit tradiční klaku zemanovců, nebo inklinaci ke konspiračním teoriím. 

Média jsou plná slov o vyznamenání Michala Davida, jeho blízkosti v rámci předvolebního mámení Zemanova PR týmu, zatímco ze záhybu prezidentových rozhodnutí na 28. října vyčuhuje známá novinářka Lorencová, na sociálních sítích rozšiřující hoaxy o migrantech i košilaté konspirace s pravopisnými chybami v textu, nebo Vitásková, toho času údajně spolupracující v rámci Institutu Aleny Vitáskové se samozvanou exvelvyslankyní Doněcké lidové republiky v Česku.

Zdroj: Facebook

Výběr trapnosti odpovídá levnému a značně zavánějícímu naturelu současného prezidenta republiky ochotného jen tak z plezíru na Českém rozhlasu hovořit sprostě, jako kdyby hospodská mluva čtvrté cenové kategorie patřila do základní výbavy nejvýše postaveného ústavního činitele v republice.

Tak jako minulá období, i dnes v roce 2018 jsou mimo jiné vyznamenáni lidé, o které by si slušně vychovaný demokrat neopřel kolo, protože nenávist, napodobování chování antisemitů není tím, co by demokratickým státem mělo být oceňováno nejvyššími vyznamenáními. Zatímco Bezpečnostní informační služba ve svých zprávách zcela správně varuje před nebezpečím ruských agentů a prostupování ruských zájmů skrze skutky a slova některých stoupenců extrémistické scény, hlava státu ocení přesně ty, pro které není putinofilní mámení ničím cizím. Větší políček nemohl Hrad vlepit Česku v den stého výročí existence samostatného státu Čechů.

Z morálního hlediska za jména všech oceněných nese kromě Zemana zodpovědnost také předseda vlády, kterým není nikdo jiný, než Andrej Babiš. 

I proto má udělování řádů ještě horší, možná očekávanější nádech, než kdo původně čekal. Proč se novináři neobrátili na předsedu ANO s dotazem, proč premiérský úřad svolil udělit nejvyšší řád například Vitáskové, nebo Lorencové? Kdyby nejvyšší představitel Vlády České republiky nespolupodepsal, nemohl by prezident nahrávat lidově řečeno na smeč populistům a přisluhovačům proputinovské klaky.To je velmi nebezpečné a Babiš společně se Zemanem hazardují, manévrují s republikou tam, kam by nikdy neměla patřit.

Znění současné ústavy jednoznačně neříká, za jakých podmínek může předseda vlády, nebo jím pověřený ministr odmítnout spolupodepsat rozhodnutí prezidenta republiky.  

Odborníci na ústavní právo rozlišují kontrasignaci na politickou a právní, kdy v prvním případě z politických důvodů premiér, nebo jím pověřený ministr nemusí spolupodepsat, pokud nesouhlasí s rozhodnutím prezidenta, které nemusí být v rozporu se zákonem, zatímco v druhém případě předseda vlády nemůže rozhodnutí prezidenta podepsat, pokud je protiprávní.

V případě udělování vyznamenání se jedná o kontrasignaci politickou. Vzhledem k populismu a trapné nacionalizaci části ANO přichází na mysl jedna jediná otázka: „je například počínání oceněné Lorencové na sociálních sítích v zásadním rozporu s ideály a ideovým směřováním ANO?

Má si občan Česka myslet, že když Zeman něco chce, tak vládní strana skrze blízkost Babiše k Zemanovi začne skákat podle přání Zemana? Nebo, považuje předseda ANO udělování řádu za natolik nezávažné, aby se záležitostí dostatečně zabýval, jak mu ukládá ústava? Je přeci tolik věcí, kterými se premiér musí zabývat, a tak nějaké udělování  cen v rámci populismu nechá premiér jen na Zemanovi, když kontroverze přivádí společnost do nebezpečné a rozdělující “lidovosti”… pokud tomu tak opravdu je, potom se Andrej Babiš, nebo jím pověřená osoba ve věci udělování státních vyznamenání staví do role obyčejného prohradního automatu na podpisy.

A také je dost možné, že se vládní kabinet nechtěl s Hradem přetahovat o nějaká jména, protože je to politicky nepřínosné. Možná ani Vláda České republiky ústy svého předsedy na zasedání jména adeptů na prezidentské ocenění neprojednávala, tak, jak tomu bylo například v roce 2014.

Ať je tomu tak, či onak, prezident republiky společně s premiérem Vlády České republiky nese hlavní zodpovědnost za osoby schválené k udělení nejvyšších státních vyznamenání. Na to bychom neměli zapomenout především.