Slyšíte to ticho, když Zeman rasisticky útočí na Romy? Kde jsou předsedové stran?

Miloš Zeman může zůstat v klidu. Před televizními obrazovkami zopakoval rasistické plky dost podobné těm z White Power končin bílých nocí a ještě bělenějších dnů, zatímco politické strany, jednotliví lídři, dokonce i ministerský předseda Vlády České republiky mlčí a nešpitnou kousek slova proti rasistickým náladám z Hradu.

Kdyby v Česku existoval Ku-Klux-Klan, Miloš Zeman by byl jeho hrdinou i rozšiřovatelem xenofobních názorů obyčejně tak moc vítaných mezi některými zemanovci v okolí.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/zeman-romove-zamestnani-fotografie-d69-/domaci.aspx?c=A181005_114131_domaci_kop

Koneckonců se na sociálních sítích najdou tací, kteří v komentářích jen tak suše oznámí: “Zeman ale pouze prezentuje nějakou statistiku – statistika z principu rasistická není.” Že se za nějakým jakoby tvrzením starostů nachází rasistický dovětek o deseti pracujících procentech Romů, to už internetoví kecalové rádi opominou, protože se jim to nehodí takříkajíc do krámu a sami v xenofobním pohledu na romskou minoritu spatřují kus pravdy. Tak proč by hvězdičku čecháčků podezřívali z nějakého rasismu, že?

Rasismus namířený vůči Romům je pro politický svět nepřiměřený, pokud to překáží zájmům politické strany, hnutí, a tak ledacos zůstává nevyřčené, neodmítnuté, i když by demokraté měli nejvyššímu ústavnímu představiteli republiky jeho slova omlátit obrazně řečeno o hlavu. V demokracii není přípustné, aby prezident nepřímo obhajoval rasovou nenávist, nebo předsudky a nabádal nepřímo veřejnost v generální pohled na minority v Česku, kdy podle představ rasistů pracuje jen deset procent Romů, i když úřady práce bývají plné zejména majoritáři a největšími “zákazníky” sociálek bývají lidé z majority.

To mlčení veřejných prostorů sociálních sítí, kdy novináři informují, předsedové stran, hnutí mlčí a veřejně známé osobnosti se věnují jiným tématům je nechvalným znamením selhání společnosti, ve které je možné minority častovat urážkami a nic se neděje. Je to velmi smutné a nemusí se to vyplatit v současnosti, ani budoucnosti. Romové jsou nedílnou součástí českého národa a je nepřijatelné, aby byli terčem rasistických útoků pocházejících například z dílny kanceláře prezidenta republiky.