Juden Raus! nebo Okamurův domeček…ono je to ideově stejné, oba dva slouží k otravě mysli

Tomio Okamura svým domečkem plným nenávisti a propagace xenofobních názorů znásilnil stolní hru Člověče nezlob se. Udělal z ideového hlediska přesně to, s čím se mohli naši předci setkat za doby nacistického Německa.

Pohnutky k nenávisti vůči migrantům, neziskovkám a multikulturalismu přenesl předseda SPD z veřejného prostoru do soukromí domácností, zatímco se názory z papíru nevědomky přenášejí do podvědomí jednotlivých hráčů.

O totéž se pod taktovkou ministerstva propagandy ve věci antisemitismu snažili pomocníčci Hitlerovy NSDAP. Podnikatelé vytvořili deskovou hru na míru státem podporované ideologie, aby následně, například na hře “Juden Raus!”, vydělávali nemalé peníze. V tom SPD trošku zaostává, protože Okamurův domeček je zdarma distribuován do schránek jako nevyžádaný spam, podobně jako je tomu u reklam šmejdů na předražené hrnce. Na kousku papíru dostáváte to, na co bychom raději měli v zájmu budoucnosti a přítomnosti zapomenout.

Hody kostkou přinášejí předsudky, kdy při jednom z tahů se hráč dozví: “Zavřeli školu, kam chodí tvoje děti, a nastěhovali do ní imigranty. Musíš čekat na šestku“, aby v některém dalším přišla podpásovka na neziskový sektor, se kterým mají někteří vysoce postavení straníci SPD velmi blízké zkušenosti: ” Sociálka ti zabavila děti na udání neziskovky. Vrať se do domečku

Ty historické paralely jsou až přespříliš silné na to, aby člověk nepomyslel na nacistické hříčky, kdy sice zbavit se všech židů není tak velká zábava, ale hrát si na to na kusu kartonu za pomoci figurek je nacionálními socialisty pokládané za něco naprosto skvělého. Něco podobného by se dalo říct o Okamurově domečku, kde vystěhovat všechny migranty z Česka není zábavné, ale hrát si na to může být pro některé stranické podporovatele cool a neskutečně vlastenecké.

V roce 1935 byly v nacistickém Německu vydány Norimberské zákony dávající najevo touhy nacistů na zbavení práv židovské komunity a zpočátku toho všeho přichází na řadu vytěsnění Židů z veřejného života následované továrnou na smrt. Rok poté společnost Günther & Co vydala deskovou hru  nazvanou “Juden Raus!”, což by se dalo do češtiny volně přeložit jako “Žide vypadni”, nebo “Zbavte se Židů”. Co bylo ideovou náplní deskovky znásilňující Člověče nezlob se, je více než jasné. Účelem hry bylo posílení antisemitismu mezi veřejností, stejně jako se po dvaaosmdesáti letech SPD pokouší na veřejnosti posílit nenávist vůči migrantům a neziskovému sektoru.

Se hrou požadující vystěhování Židů přišli tvůrci naproti státní protižidovské politice, podobně jako svým způsobem Okamurův domeček přichází naproti protimigračním postojům Andreje Babiše, které zatím ještě nejsou oficiální nenávistnou politikou státu, jako je tomu například v sousedním Maďarsku.

Intoxikace mládeže si žádá své, a tak v nacistické verzi mohli mladí Němci zbavit město Židů vyštváním za středověké hradby do rudého puntíku uprostřed. První hráč, který dokázal zbavit město šesti Židů, vyhrál celou hru. Kostky, deska o rozměrech 50 x 60 centimetrů s figurkami a třinácti okruhy symbolizujícími židovské obchody a podniky připravovala veřejnost na kruté zacházení s menšinami, kde židovský obchod nemá místo v německém městě…až po zádech přechází mráz, když si uvědomíte, že za házením kostkou se ve skutečnosti ukrývají rány obušky, křik, násilí a smrt.

Každý hráč měl k dispozici šest figurek se špičatým kloboukem a páskem kolem pasu. Tyto figurky reprezentovaly nacistické policisty, jejichž úkolem bylo zničení židovských obchodů a vyštvání Židů za hranice, i když v realitě docházelo spíše k fyzické likvidaci a zplynování v některém z koncentračních táborů. Každý Žid je vybarven dohněda(dožluta) s pokřiveným obličejem, aby i zde ve vzhledu herní figurky došlo k posílení antisemitských postojů.

Kolik islamofobů zdatně napodobujících antisemitismus by podobnou hru přivítalo i dnes? Podle islamofobních chování samotné SPD a jednotlivých příznivců pana předsedy se dá předpokládat, že podobným perverznostem by se nebránilo na herní šachovnici ani Okamurovo politické hnutí. Od útoků na muslimy, islám z transparentů a slovních výlevů na sociálních sítích je blízko ke hře vybízející k vyhánění muslimů z Česka prostřednictvím znásilněné hry Člověče, nezlob se!

Prozatím Okamurův domeček “pouze” podněcuje k nenávisti vůči migrantům, neziskovkám, nebo dokonce v časech před komunálními volbami přichází na řadu ataky na Piráty, kterých se SPD kvůli ztrátám hlasů obává nejvíc.

SPD Okamurův domeček, respektive jednotlivé hlášky v něm upravuje podle toho, co se jim hodí. Jednou se tam objeví migranti, jindy Piráti a není vyloučeno, že na stejném místě bude něco jiného, třeba muslimové, nebo Romové…i proto se dá jednoduše říct, že Okamurův domeček, podobně jako nacistická verze Juden Raus! slouží stejnému účelu…oblbování myšlenek a podstrkávání předsudků do hloubky mysli, jak již bylo v článku řečeno.