Fobici v nejnovějším hoaxu na Facebooku vytvořili z turistů migranty i sirotky

Krajně pravicoví nadšenci, nebo odpůrci migrace, uprchlíků bývají velmi často trapnomagickými bytostmi vycucávajícími si z prstu vymyšlené scénáře, podle kterých za zády veřejnosti a v dokonalé tichosti kdosi rozváží uprchlíky, migranty po celém Česku. 

Milovníci Miloše Zemana, fanoušci Tomia Okamury a prokremelští aktivisté doslova prahnou po podobném materiálu, ze kterého z kontextu vytržená fotografie doplněná chytlavým komentářem doslova křičí a rovnou si říká o to stát se virálem sociálních sítích, protože přesně takový materiál potvrzuje rudohnědé domněnky z fobických skupin a nejrůznějších stránek.

Někteří důchodci emailem zasílají svým přátelům a známým zaručeně pravá svědectví o zhoubě islámu, nebezpečně vraždících uprchlících, zatímco například taková paní, či slečna Šárka V. na svém profilu zveřejnila v článku uvedený příspěvek s odkazem na virtuální kamarádku Marušku, protože její informace musí být zaručeně pravdivé.

Zajímavé. Dnes byly v Německu pořízeny tyto dvě fotografie. Do dodávky se na odstavném parkovišti ve směru do ČR derou – zjevně za ouplatu – mladí Němci. Dodávka má českou PSZtku a popis. Patří společnosti P&P Transport s r.o. U Plynárny 99, Pha 10. Jednatelem je Petr Šimůnek ročník 56 Únětice 124 (běžně dohledatelé nifo na PC) Není bez zajímavosti, že společnost má mít jmění 7mil 4Kč a že na ni byla začátkem roku 16 a 17 dvakrát podána žádost o insolvenci, která byla posléze soudem zrušena.
Zjevně se společnosti nedaří a tak se rozhodli, že budou provozovat takový business, aby je to vytrhlo z dluhů?
Bylo to na A93, 20 km před sjezdem na A6 a dodávkou pokracovalu smer ČR.
Ad Maruska

Zdroj: Facebook

Koneckonců Maruška nejprve sepsala hoax pro své přátele na Facebooku ze strachu před blokací účtu, aby následně veškerý z prstu vycucaný příběh z Německa poskytla všem veřejně.

Zdroj: Facebook

Podobné typy uživatelů na sociálních sítích to mají složité.

Možná by rádi přispěli k tvorbě ideových faulů a útoků na uprchlíky, ale zcela bez obav to udělat nemohou, protože jim admini uzavřou profily pro porušení zásad sociální sítě, na které se nenávist s manipulací rozhodli bezostyšně rozšiřovat…ale co byste chtěli dělat s lidmi, kteří jakoby uprchlíky označují za “čmoudy”…

Zdroj: Facebook

Tady skutečně není a nesmí být prostor k žádné debatě, protože rasismus a rozšiřování lží nemůže být ve slušné společnosti ani omylem tolerovatelné. Šárka V. na základě informací nějaké Marušky rozpoutala paniku, Maruška si není sama jistá, kde je pravda, ale to nevadí…Maruška nasdílela postřeh, fotku a každý s tím přeci může naložit tak, jak chce, ne?

Zdroj: Facebook

Přesně tak se chovají tvůrci hoaxů a přesně tak hoax obyčejně vzniká. Když přijde na “lámání chleba”, začnou autoři výmyslů a domněnek couvat s tím, že jen napsali svůj postřeh, uvedli fotky a kdo s tím jak naloží, to už přeci není jejich starost.

Není divu, že zmanipulovanou informaci  proradikálně a jednoduše smýšlející sdílí na svých profilech na sociálních sítích. Světe div se, dokonce se “tvorba” fláknutá jednou ženštinou na Facebook objevuje v diskusích o migraci jako jeden z jasných důkazů pravdivosti hoaxoidních zvěstí o zkáze bílé rasy a ochoty nejrůznějších firem podílet se na plánech Nového světového řádu. Ti agilnější s antisemitismem v srdci dokonce virální příspěvek okoření báchorkami o židozednářích a krachu národních států…mnohdy slušně vychovanému člověku nezbude při čtení jednotlivých komentářů pod virálem nic jiného, než propadat v deprese a nevěřícně kroutit hlavou nad tím, že i takové věci jsou dnes v jednadvacátém století možné.

Internet má velkou moc a při rozšiřování hoaxů podobného střihu v pozadí zůstávají oběti něčí nenávisti. V tomto případě hlavní obětí dezinformací zůstává kromě sdílečů příspěvku Šárky V. také obchodní společnost P&P Transport s r.o. Není divu, že se firma zcela správně v dopise ozvala, celou věc uvedla na správnou míru – jedná se o turisty – a po Marušce, která zvěst zveřejnila jako první, požaduje do 9. října 2018 stažení nesmyslů ze sociálních sítí.

Jak se zdá, Maruška uposlechla a fotka s komentářem již není na jejím profilu k mání, zatímco okopírovaná zprávička na profilech jiných účtů žije dál svým životem. Jak snadno se dá z turistů vytvořit nějaká skupina migrantů a uprchlíků. Běžná praxe, kdy minibus se sedačkami pro přepravu lidí přijede pro klienty přiletivší do Německa, je pokládána v rámci překroucení za něco naprosto jiného, nezákonného, špatného, co by se mělo oznamovat policii.

Je tragikomicky zábavné a zároveň smutné, když je obyčejná činnost cestovních agentur pokládána fobiky za nezákonnost jenom proto, že klienti neodpovídají představám o správném a naprosto dokonalém turistovi se zářivě bílou pletí navrchu. To se potom vytvářejí zvěsti a lži…

Schválně, zkuste na prstech jedné ruky spočítat, kolikrát se na sociálních sítích s tímto hoaxem setkáte. Určitě to bude hodněkrát, protože proextrémisticky a protiuprchlicky smýšlející chtějí svou pohádku a rozšíří ji dokonce i tehdy, pokud před očima uvidí jasný důkaz o nehorázné lži