Ani “židovská sekce” neudělá z AfD lepší, demokratičtější partaj

Jak vytvořit “naci friendly” partaj? To je jednoduché. Sny o diktatuře bílé masy a křesťanské Evropě zůstávají, protiuprchlická tónina to jistí, přátelství s neonacistickými subjekty kvete a do toho všeho se kromě spolehlivé islamofobie přidá kouzlo zapojení některých jednotlivců z řad židovské komunity do života jinak zapáchající strany, toho času nacházející se s několika desítkami poslanců v nejvyšších metách státní politiky

Co na tom, že se jednotliví členové vyjadřují tu tam s antisemitskou a pronacistickou, případně kontroverzní slinou na jazyku. To je jenom detail a mnohem stranicky důležitější je vytvořit zdání, i když snahy o přátelskou krajní pravici takzvaných vlastenců zůstávají jen divadelní hrou pro veřejnost.

Když Alternativa pro Německo získá “židovskou sekci”, budou média mnohem méně ukazovat na extrémisty jako na hloupé antisemity a ta ošklivá slovíčka odkazující na nebezpečí neonacismu budou pasé…

Možná přesně to si vedení AfD myslí, a tak vytváří něco, co se zdánlivě nehodí k mediálnímu obrazu, jaký Alternativa pro Německo třeba i díky jednotlivým demonstracím, novináři zachyceným fotečkám i propojením má. Během demonstrací v Chemnitzu například malá skupinka krajně pravicových účastníků zaútočila na židovskou restauraci, kterou útočníci pošpinili nápisem: “židovská prasata, vypadněte z Německa“.

To jistě není skvělá vizitka směrem k demonstraci spoluorganizované Alternativou pro Německo, i když někteří z fleku řeknou, že za tohle organizátoři nemohou, ale přinejmenším přesně takové ničemy partaj protimerkelovských křiklounů láká a vábí jako světlo lišaje během nočních toulek. A přesně taková antisemitská hovádka někteří vysoce postavení straníci zaměstnávají ve svých kancelářích, ke kterým patří/patřil například neonacista ze Švýcarska, nebo členové a fanoušci neonacistické a zároveň zakázané organizace Heimattreue Deutsche Jugend. A pokud by někomu ani tohle nestačilo, k mání je pochod příslušníků Alternativy pro Německo v Chemnitzu s antisemitskými zmetky po boku, kdy na stejné demonstraci oba dva svou účastí dávali najevo, že si navzájem nijak nevadí, i když v rámci islamofobie stranickými příspěvky zaševelí antisemitismem a kontroverzemi významně narušované proizraelské větičky dávající příležitost sourozenci antisemitismu, navzdory náckům a krajně pravicovým extrémistům uvnitř samotné partaje..

Není divu, že se po takovém extempore zvednou na sociálních sítích debaty o tom, kdo ta Alternativa pro Německo je a o co skutečně usiluje. Alternativa pro Německo by byla ráda, kdyby ji veřejnost vnímala jako další variantu liberální politiky obhajující národní etos, zatímco navenek vystupuje odporný odér spikleneckých teorií, etnického nacionalismu, choutek po autoritářské Evropě chválící Maďarsko s Ruskem za ubírání lidských práv, kdy minority s uprchlíky jsou označováni za jedny z hlavních viníků všeho špatného.

Pokud v krajně pravicovém subjektu máte zdánlivě velké nosné téma, potom můžete antisemitismus na chvilku překřičet a tím přilákáte dokonce i ty, které by někteří partajníci nejradši zplynovali.

Rasismus s nenávistí nemá své náboženství, rasu, a tak zcela logicky mezi některými představiteli židovské komunity existuje cit pro islamofobii společně s pochopením pro protiuprchlickou tóninu. A přesně takoví lidé 7. října 2018  podle informací Frankfurter Allgemeine Zeitung v Alternativě pro Německo vytvoří židovskou sekci ultranacionalistů navzdory osobám i organizacím, se kterými je AfD spojována. 

Když nenávist kraluje, potom podstatné záležitosti jako postoj k holocaustu, náckové v zaměstnaneckém poměru zůstávají věcí podružnou. Partaj se nachází v parlamentních škamnech, fanatická nenávist vůči muslimům, islámu, uprchlíkům, migrantům může teoreticky nalézt uplatnění, a tak jdou podstatné náležitosti stranou, i když Alternativu pro Německo kritizovalo mnoho židovských organizací pro xenofobní a velice nesnášenlivou rétoriku.

Jedna z nich vznik židovské “sekce” AfD komentovala zcela správně slovy: “Domníváme se, že jakákoli účast v této straně je špatná, protože tato strana využívá své údajné židovské nebo izraelské přátelství zejména proto, aby získala legitimitu pro svou agitaci vůči muslimům“.

A o to jde Alternativě pro Německo nejspíš především. Zdánlivě prožidovský a proizraelský patos přichází jen jako nástroj k legitimitě další nenávisti tak nachlup podobné antisemitismu. Někteří vyznavači krajní pravice islamofobii vnímají a chápou jako nutné přemostění ke starým známým antisemitským odpornostem z období nacistického Německa.

Židů, kteří se s klidným srdcem zapojí do činnosti AfD bude zcela správně určitě málo, ale i jen těch několik postačí k tomu, aby v očích některých Alternativa s xenofobií v srdci vytvořila zdání legitimity – tedy těch, co jsou fanaticky proti islámu a zároveň dávají prostor židům – tedy těm, co mohou být teoreticky oběťmi muslimů, protože generalizace jsou nedílnou součástí fanatických extrémistů.

To je velmi nebezpečné už jen pro tak velkou zažranost islamofobie v hlavách mnoha lidí. Alternativa pro Německo je velmi nebezpečnou nejen pro politiku, kterou hlásá, ale také pro nejrůznější propojení na neonacistickou a extrémistickou scénu, jak již bylo v článku mnohokrát napsáno. Zlo by nemělo dostat žádnou příležitost, ať je reprezentováno kýmkoli a jakkoli. I proto ani Alternativa pro Německo s údajně chystanou “židovskou sekcí” nebude legitimnější a krásnější, protože starý známý zápach stále zůstává.