Ani ne 5 procent všech kandidujících uspělo v komunálkách za SPD

Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury v předvolebním období pravidelně vykřikovala cosi o téměř třinácti tisících členech uvnitř politického hnutí, básnila o vysoké podpoře mezi spoluobčany a nebezpečných Pirátech, kterým nenávistní napodobitelé antisemitismu dělali za pomocí hejtů pravidelnou reklamu. 

Při pohledu na sociální sítě to vypadalo, jako kdyby snad ukřičení fanatici ze světa virtuality ovládli skoro každé město v republice. Svaly na prstech klávesnic byly silné, nesoudnost neznala hranic, otravní agitátoři před Kauflandem s letáčky obtěžovali nakupující, hráli si na petiční aktivisty s protimuslimskou a protiromskou slinou na jazyku, až následně předseda SPD dokonale napodoboval diktátory, když určoval, kdo může a nemůže být z novinářské branže přítomný na vyhlášení volebních výsledků ve štábu straníků Svobody a přímé demokracie.

Chystaná záplava nahnědlé, zasmrádlé stoky se nakonec 5. a 6. října 2018 nekonala, i když kreace některých kandidátů působila místy skutečně tragikomicky.

Viz videa natočená Olivkou Žižkovou, která případné zájemce spíše odradila, než navnadila k nějakému křížku na hlasovacím lístku, což je pro demokracii jenom dobře.

Své udělaly také grafické kreace některých kandidátů do komunálu, senátu…malé děcko s textem: “TÁTO a MÁMO ROZHODUJEŠ JESTLI BUDU OTROKEM EU, NEBO SVOBODNOU BYTOSTÍ” vypadá opravdu hrozně a spíš celá kreace připomíná předvolební praxi DSSS, ke které SPD svou rétorikou a nenávistí úspěšně dlouhodobě směřuje, a kterou mnohdy dokonce opět dlouhodobě i díky Okamurovým slovům a kreacích ostatních partajníků přesahuje, až si člověk říká, že v SPD nemají daleko k českému fašismu, nebo neofašismu.

Nenávist je teoreticky vzato docela dobrým artiklem, pokud je podávaná tak, aby ji strávila co největší možná skupina potenciálních voličů. Z pražské kandidátky před volbami zmizelo na 39 jmen z kandidátních listin, na Praze 1 jich dokonce zůstalo jen 12 a ve Zbraslavi ubylo 8 lidí…někteří partajníci si stěžují na nedemokracii uvnitř SPD, odcházejí, na sociálních sítích zakládají skupiny a trefně označují SPD za sektu…to samo o sobě napovídalo, jaké výsledky v komunálních volbách budou.

SPD v komunálních volbách 2018 kandidovala s 3 351 zájemci o místa na radnicích, magistrátech, obecních úřadech. Zvoleno jich v rámci České republiky bylo 155. Jinými slovy, v SPD bylo ve volbách úspěšných jen 4,62 % kandidátů. 

Ani ne 5% úspěšnost není zrovna tím, co by se dalo označit za nějaký úspěch. Za úspěšný není možné označit ani těch fiktivních skoro 13 000 osob přihlašujících se k sympatiím k SPD, protože skrze webový formulář se může přihlásit téměř každý.

Vůbec…okamurův facebookový příspěvek napsaný před čtyřmi měsíci 5. června 2018 je úsměvně tragikomický. Nejenže si hraje s realitou, ale zároveň ukazuje, jak samotný předseda vypráví nesmysly. Viz věta: “říjnové komunální volby stavíme kandidátky v téměř 300 městech a obcích, kde bude za SPD kandidovat téměř 10 tisíc členů a podporovatelů“…Ze statistik Českého statistického úřadu jasně vyplývá, že v SPD, nebo za SPD i jako bezpartajníci kandidovalo na 3 351 kandidátů a nikoli deseti tisíce, jak Okamura 5. června 2018 tvrdil.

Pravda, značná část kandidátů musela být podle médií odstraněna, protože neměla například trvalé bydliště v místě kandidatury, viz např. kandidátky v Praze…ale i tak ve výsledku platných kandidátů nebylo tolik, kolik Okamura oznamoval.

Pokud SPD nominovalo někoho, kdo na nominaci ze zákonných důvodů v oblasti neměl, potom je vidět, jak moc zodpovědně se ke kandidátkám na komunální úrovni Svoboda a přímá demokracie stavěla.

Čísla sem, čísla tam…ono je to vlastně jedno, že? Nakonec se neúspěch ve volbách hodí na média, Sorose, Piráty, sluníčkáře a vůbec všechny v okolí, protože partajníci mají skvěle nakročeno. Někteří nadšenci SPD od včerejška, 6. října 2018, sdílí na svých profilech konspirační teorie nejrůznějšího charakteru a někteří při konspirování a házení viny na “zaprodaná média” dokonce trošku označí za viníka údajnou nejednotnost a rozhádanost SPD a neschopnost využít potenciál.

Fobici pláčou a je to vskutku úsměvné čtení…nadvláda bílých rasistů musí o nějaký ten čas počkat, protože to nejznámější obchodníci se zlem jednoduše projeli. Zlo naštěstí nebylo silnější než dobro a Svoboda a přímá demokracie může horce zajídat na komunální úrovni nikdy nepřicházející úspěch, ve který tak moc někteří radikálové a neználkové věřili. Ale i tak výmluvy a konspirace zvítězí, aby nakonec před virtuálními přáteli a fanoušky zůstala Svoboda a přímá demokracie čistou a ubližovanou těmi dalšími.