V Hamburku demonstrovalo více jak deset tisíc lidí na podporu uprchlíků

Zatímco sociální sítě s internetem žijí událostmi z Chemnitzu a k vidění jsou nejrůznější projevy neonacistů a krajní pravice útočící na novináře a jednotlivce nedostatečně vypadající německy, v Hamburku vyšli lidé do ulic demonstrovat ve prospěch humanismu, aby bylo i nadále možné zachraňovat uprchlíky tonoucí ve Středozemním moři.

Soucit, schopnost empatie s potřebami ostatních a především víra v pomoc bližním doposud nevymřela. Stále existují lidé, kterým není jedno, co se děje s oběťmi válek, chudoby a násilí. Jednou ze základních hodnot Evropské unie je solidarita, podání pomocné ruky těm, co to potřebují. Obzvláště v období narůstající radikalizace společnosti, stále větší oblíbenosti politického hulvátství označovaného v médiích jako politická nekorektnost je více než důležitá existence každé demonstrace podporující ideály a hodnoty, na kterých Evropská unie vznikla.

Hamburk jako přístavní město bylo vždy multikulturním prostředím. Proto není divu, že zde došlo v neděli k demonstraci, které se podle organizátorů zúčastnilo zhruba na 16 400 lidí, policie však poukazuje na maximální účast 12 000 demonstrantů.

V ranních nedělních hodinách skupina účastníků pochodu zahájila demonstraci shromážděním v Jungfernstiegu, pokračovala přes Millernhorplatz, aby následně dav dorazil do Rathhausmarkt, kde posléze celá akce ve večerních hodinách skončila.

Je to hrozné, co se na evropském kontinentě ve Středozemním moři děje.

Brusel není schopen zajistit bezpečné migrační cesty. Místo toho dostává prostor populismus, kdy jsou slovní výpady vůči uprchlíkům s nelidskými návrhy zákonů a postupů pokládány za něco naprosto normálního a demokraticky přípustného. Během dvaceti let ve vlnách zahynulo zhruba na 20 000 uprchlíků.

I tato informace na včerejší demonstraci zazněla. Je to nepředstavitelné číslo, protože ani přeplněné hamburské ulice během demonstrace nedávají dohromady ani omylem počet všech v moři zemřelých. A počet obětí se stále zvyšuje, zatímco například takový Andrej Babiš odmítá přijímat uprchlíky, protože v účelovém přátelství s předsedou krajně pravicového Fidézsu je humanita nepřípustná, a tak se v médiích objevují zprávy o tom, že Česko nepřijme jediného uprchlíka a místo toho všeho sehraje hru na populismus v údajnou finanční podporu zemí, ze kterých uprchlíci pocházejí. Ale to z moře nevyrve další a další oběti vln, protože například s pašeráky lidí spolupracují místní policisté, úřady, vojáci, režimy….

Do principu pomoci uprchlíkům vstupují možná i staré známé nenávisti kulturního šovinismu a ochoty využít uprchlického problému ke krytí vlastní neschopnosti vést smysluplnou politiku. Emily Laquer na demonstraci mimo jiné prohlásila: “Když se před několika týdny topil britský pasažér výletní lodi ve Středozemním moři, všechno se dalo do pohybu, aby bylo muži pomoženo. To nám také ukazuje proč tolik lidí zahynulo a nebylo zachráněno: protože černý život se nepočítá, příčinou je prostě rasismus, který zabijí na hranicích Evropy” I když je možná takový názor trošku přitažený za vlasy, určitá míra rasismu v pomoci uprchlíkům může sehrávat jistou roli, i když zákony a evropské předpisy tyto vlivy minimalizují.

Zdroj: Twitter

Jedna ze spoluorganizátorů demonstrace, Emily Laquer, také zmínila: “Nechte nás být bezpečným přístavem, ve kterém budou další lodě pro lidi v nouzi. Další loď, kterou si vezmeme. Také proti odporu ministerstva vnitra. Starosta Peter Tschentscher může pokračovat v potápění, nebo může udělat správnou věc. Je to jeho rozhodnutí. Jsme molo, které může odmítnout hraniční režim Seehofera, Salviniho a Orbána. Následujme tuto cestu a nezatracujme ji. Až lidé dorazí, najdou tady slušné bydlení a zaopatření. Až všichni obyvatelé Hamburku budou mít stejná práva. A nikdo nebude deportován

Ano, jako společnost nyní máme dva způsoby přístupu. Ten špatný jdoucí naproti rasistům a propagátorům prokremelských nálad, nebo můžeme pomoci, protože tato pomoc se všem vyplatí. 

Jedna věc je boj proti obchodníkům s lidmi a převaděčským gangům…boj proti nim je zcela správný, ale něco úplně jiného je pomoc uprchlíkům, tedy i těm, které převaděči převedli na často technicky nevyhovujících člunech a lodích. Těm by pomoženo být mělo, protože lidský život je tím nejcennějším, co je třeba ochraňovat. Uprchlík by neměl být obětí politiky populistů, jakými jsou bezpochyby Orbán, Salvini, nebo Babiš.

Proti tomu všemu lidé v Hamburku demonstrovali, protože uprchlík není jen nějaký objekt s evidenčním číslem ve statistikách, nebo nevítaný odpad, který je možné kdykoli odhodit do odpadkového koše.

Předsedkyně hamburských Zelených se na demonstraci v projevu pustila do německé SPD: ” V minulosti lidé šli do vězení za to, že neposkytli pomoc. Dnes je obviňují ze záchrany lidí před utopením. Požadujeme, aby se Hamburk stal součástí řešení a vzal uprchlíky z lodí. SPD nechce jít tímto směrem.” A udělala z určitého úhlu pohledu dobře. Odpor vůči uprchlíkům se i díky některým médiím stal základní mantrou i některých představitelů tzv. demokratických stran, které se skrze své některé významné členy přidávají k nelidským, rádoby vlasteneckým snahám odmítajícím pomoc potřebným. Tento trend pokračuje jak v Německu, tak v Česku. Německá Sociálnědemokratická strana(SPD) se k pomoci uprchlíkům mnohdy staví zvláštně snad z obav ze ztráty hlasů v dalších volbách. Viz například přístup některých představitelů českých lidovců Zdechovského a dalších.

V neděli demonstrovali také lidé v dalších německých městech na podporu uprchlíků. V Berlíně se akce nesla pod názvem: “Berlín jako bezpečný přístav pro uprchlíky”. I zde byla účast celkem veliká. Podle některých zdrojů zde demonstrovalo zhruba kolem 2 500 účastníků. 

Prouprchlická demonstrace v Kolíně nad Rýnem

Někteří lidé na demonstraci na sobě měli oranžové záchranné vesty jako symbol připomínky obětí, které mnohdy pomoc nedostanou, a tak zemřou v nelítostných vodách Středozemního moře. Politici nejsou ochotni formou bezpečných migračních cest poskytnout pomyslné záchranné vesty, a tak lidé zcela správně demonstrují proti takové politické praxi, se kterou souhlasí hlavně fobici srocující se na sociálních sítích.  Nedělní demonstrace podporující lidský přístup k uprchlíkům byly správné a doslova v přímém přenosu ukazují, že to s tou společností jednadvacátého století není tak špatné, jak to mnohdy zejména v některých médiích a na internetu vypadá.