S hesly “nacionálně a sociálně”se můžete setkat u německých radikálů i českých účastníků demonstrací DSSS

Při pohledu na události v německém Chemnitzu vykukuje na českého diváka nemilý opar toho, co máme tady doma, uprostřed Evropy. Banda xenofobů, rasistů a vůbec milovníků ideálů nacionálního socialismu demonstrovala v ulicích, aby společně beze studu s vlajkou demokratického Německa v rukou pokřikovali extrémisticky a rasisticky laděná hesla, ze kterých slušně vychovanému člověku běhá mráz po zádech. 

Staré nenávisti mající na svědomí miliony životů vystupují jako poltergeist do současnosti, která si s takovými projevy neumí moc dobře poradit. Radikálové snažící se oslovit co největší množství zájemců na internetu hovoří o křiklounech za hranicemi jako o vlastencích a vykládají o událostech v Německu své neexistující verze, kdy se o bezpečnosti Evropy rozhoduje v Chemnitzu a nikoli například v Afghanistánu. Demagogie vítězí a demagogové, na jejichž setkání obyčejně přijde sotva dvacet lidí, to velmi dobře vědí.

Skupinka extrémistů včera pokřikovala “frei, sozial und national”, což by se dalo přeložit jako “svobodně, nacionálně, sociálně”…je to tragikomické. Ti, co se svobodou nesouhlasí nyní svobody využívají, aby hlásali něco, co dohromady nepasuje ani omylem, protože nacionální socialismus nacistického střihu svobodu zabíjí, aby následně posílil roli vůdce, zničil svobodné projevy nesouhlasu a povraždil každého, kdo se jen trochu odlišuje od toho povoleného.

I proto spojení “svododně, nacionálně a sociálně” není ničím jiným, než tragikomickým zvoláním těch, co slova hlouposti vypouští ven. Na krajně pravicových a nejrůznějších extrémismem ovoněných demonstracích v Česku je možné velmi snadno narazit na něco podobného, kdy demonstranti kráčí ulicí a pořvávají do okolí heslo: “radikálně, nacionálně a sociálně”, což je velmi podobné tomu, co jsme mohli vídat včera v německých ulicích města v češtině známého také pod označením Saská Kamenice.

Za typický příklad podobných slovních šíleností v Čechách by mohla sloužit dubnová demonstrace z roku 2018, kdy Vandasova Dělnická strana sociální spravedlnosti organizovala “potlach” radikálů namířený proti “politickým neziskovkám”, zatímco účastníci v jeden okamžik úsměvně požadovali zřízení neziskovky pro Čechy. Zmatení ultranacionalisté něco chtějí, vzbuzují přitom škodolibý úsměv, ale i přesto jsou velmi nebezpeční podobně jako jejich ideoví “kolegové” z Německa.

(zdroj videa: screenshot z ořímého přenosu demonstrace na Facebooku)

Heslo o národním a sociálním má přímo na webových stránkách Vandasova Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Ale jak jste sami ve videu viděli, slovní hříčky o radikálním, nacionálním a sociálním se objevují také na demonstracích politické strany Tomáše Vandase, jehož “minulý” projekt Dělnické strany byl soudem zakázaný a rozpuštěný, protože program směřoval k potlačení demokracie a stranu ovládli militantní rasisté.

Vlastence nedělá vlajka státu v ruce..můžete být extrémistou a ani se státní vlajkou v ruce nebudete vlastencem, protože tom co vyznáváte není vlasteneckém ale nenávistné. I proto jsou fotky radikálů s vlaječkami tragikomickou připomínkou neznalosti pseudovlastenců, protože tato individua ani náznakem netuší, co je vlastenectví. Nacismus nebyl o německém, stejně jako český fašismus nebyl nikdy a rozhodně nebude o českém…

Krajní pravice, podobně jako ostatní extrémisté velmi rádi zneužijí smrt někoho jiného, křičí, že jsou proti násilí, aby následně na demonstracích napadli například novináře, kolemjdoucí,  nebo odpůrce…to o povaze radikálů ledacos říká.

Jak moc vážně můžete demonstrovat proti násilí, když sami napadáte novináře s tím, že do něj strkáte, nadáváte mu a ztěžujete mu výkon práce? To jen ukazuje, že extrémistům o nějaký ten odpor vůči násilí nejde. Je to jen zástupný důvod k demonstraci, k propagaci nenávistných postojů. I v tomto jsou čeští extrémisté velmi podobní s těmi německými. Viz případ nedávné demonstrace v severučeském Dubí, kde Dělnická strana za doprovodu neoluďáka Kotleby demonstrovala proti násilí, zatímco někteří účastníci demonstrace slovně útočili na novináře a některé lidi dokonce napadli.

Extrémismus je velmi nebezpečný a je to vidět na záběrech, fotkách z demonstrací. I proto je velmi důležité demokratickými a zákonnými prostředky potírat vyvolávání nenávisti a útok na demokratickou společnost. Česká neonacistická scéna spolupracuje s neonacistickou scénou…napodobuje autonomní nacionalisty a zkouší přebírat jejich manýry. Proto by nebylo od věci potírat radikalismus a jeho projevy v rámci přeshraniční spolupráce, protože oslabením pozice vyznavačů hákových křížů v Německu dochází k určitému vlivu i v Česku.