Řeči o Saudské Arábii nepřijímající uprchlíky jsou obyčejné lži. Doležalová ze Slušných lidí u Soukupa lhala

Některá média díky honbě za co nejvyšší sledovaností a nejlépe placenou reklamou mezi články zapomínají na novinářskou etiku i ověřování pravdivosti jednotlivých odstavců. Jeden přebírá zprávy od druhého a mnohdy tak dochází k rozšiřování polopravd, jež se následně díky masivnímu nasazení stávají neochvějnými pravdami.

Jsou to tři roky a kousek, co byli diváci, čtenáři a posluchači poprvé doslova bombardováni neustále se objevující polopravdou, podle které Saudská Arábie s mnoha dalšími sousedními státy Blízkého východu odmítá přijímat jakékoli syrské uprchlíky, zatímco Evropa jim s různou intenzitou otevřela náruč, aby později ukázala svá záda. Statistiky s nulou na kontě obletěly doslova celý svět. Stipendista Bookings Institution, Luay Al-Khatteeb zveřejnil společně s analýzou oranžovou mapku, ze které bylo na první pohled jasné, že se státy Perského zálivu odmítají podílet na péči o válečné uprchlíky.

Infografiku přetiskla takřka všechna západní média. S tučnými titulky upozorňovala na bohatství ropných velmocí, jež odmítají pomoci těm nejslabším. Ani jeden z novinářů se nezabýval zjišťováním skutečnosti. Nestaral se o to, zda opravdu například taková Saudská Arábie má na svém území v západním tisku slibovaný přepych, a jestli skutečně do království nevpouští uprchlíky, které se někteří pisálkové zvykli fotografovat přímo z přistavěných autobusů na srbsko-maďarských hranicích.

Doba už je taková. Žádá si trochu islamofobie, ultranacionalismu a nesmí chybět ani mediálně podporovaná nenávist, ve které jsou wahhábité z teroristických skupinek automaticky považováni za typické muslimy, jež za vidinou pomsty cestují rovnou do náruče stařičké Evropy.  Z uprchlíků se za přičinění novin, internetových deníků, rozhlasu a televize stává mýtus roku 2015. Jeden mýtus míjí další, zatímco ani na vteřinu většina z nás nevnímá nekonečnou smršť mediální propagandy rozšiřující lži z té, či oné strany.

Nesmyslný hoax si od roku 2015 žil svým životem, aby se v průběhu let pohyboval jako argumentační berlička pro nejrůznější islamofoby pokoušející se před veřejností ospravedlnit neochotu pomoci uprchlíkům přicházejícím například z válkou zničené Sýrie.

V Česku jste mohli být svědky argumentačního faulu s nepravdivými informacemi o uprchlících a Saudské Arábii například 5. září 2018 v novém Soukupově pořadu, kde Monika Doležalová z brněnských krajně pravicových Slušných lidí beze studu ve tváři řekla: “…proč třeba Saudská Arábie nepřijímá migranty, i když je to islamistický “(nebylo dostatečně rozumět, možná řekla fejk?)”, jsou to jejich bratři, nepřijímá je, zavřeli hranice“.

Tak za prvé, Saudská Arábie není islamistická. Jedná se o království s wahhábskou vírou nejrůznější povahy od nejtvrdší, v současnosti ustupující linie až po wahhábismus pokrokových směrů usilující o modernizaci země. A za druhé, Saudská Arábie přijímá uprchlíky a není pravda to, co paní Doležalová demagogicky tvrdí.

Pojďme se společně podívat, jaká je ve skutečnosti pravda. Stipendista Luay Al-Khatteeb při tvorbě analýzy podlehl tak trošku své vlastní neznalosti. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky(UNHCR) v době sepisování práce uvedl, že více než 4 000 000 uprchlíků bylo zaregistrováno UNHCR v Egyptě, Iráku, Jordánsku, Libanonu a Turecku. Žádný z těchto uprchlíků nebyl zaregistrován v některém ze států Perského zálivu, natož Saudské Arábii. Mohlo by se zdát, že je všechno v pořádku, ale rozhodně není. To, že nějaká organizace sebevětšího rozměru eviduje statistiky uprchlíků, to ještě neznamená, že v řeči čísel figurují naprosto všichni.

Něco jiného je strohá existence údajů a jejich interpretace, jež se neobejde bez hlubších znalostí, které zmiňovaný muž nejspíš neměl, protože jinak by se nemohl dopustit hrubého omylu, ze kterého vycházejí prakticky všichni islamofobové na světě. Nestačí pouze údaje shrnout do přehledné tabulky nebo ještě názornějšího obrázku a posléze vydedukovat, že když ve zprávě UNHCR není uveden ten, či onen stát, tak že jednoduše uprchlíky nepřijímá. Například takoví zaměstnanci CNN jsou odborníci a neměli by se spokojit jen s povrchními daty. Měli by jít do hloubky, protože pouze v té se může ukrývat pomyslný zakopaný pes a výsledná informace může mít naprosto jiný výsledek. Stačilo by zvednout telefon a zeptat se v „pobočce“ saudskoarabské UNHCR. Možná by stačilo zjistit informace o tom, jak UNHCR počítá uprchlíky do svých statistik a vše by bylo ihned jasné.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky do svých statistik započítává ty uprchlíky, jimž byl uznán statut uprchlíka podle Úmluvy OSN (1951), Newyorského protokolu (1967) a Konvence Organizace africké unie (1969), který podle statutu UNHCR zaručuje doplňkovou i dočasnou formu ochrany obětem válek a zlovůle diktátorských režimů, v nichž byli lidé pronásledováni například kvůli sexuální orientaci, náboženství, nebo rasovému původu.

Saudská Arábie, Kuvajt, Katar, nebo Spojené arabské emiráty nebyly v roce 2015 smluvními stranami některé z výše uvedených umluv, konvencí a dohod. 

To je také důvod, proč tyto státy v dokumentech UNHCR a výsledných infografikách a tabulkách nefigurují. 

Navíc, z logického hlediska je nulový počet syrských uprchlíků v Saudské Arábii naprosto nesmyslný. Mají snad Saudové mořské nebo pevninské hranice tak dobře střežené, aby na jejich území nepronikl ani jeden syrský uprchlík? Bezpochyby nemají. Nedělejme z wahhábského království nedotknutelnou zemi, kde je bezpečnost hranic postavena na nejvyšší možnou míru……..panství Saudů se dlouhá léta potýká s obrovskou nezaměstnaností a více než 30 % obyvatel tvoří cizinci. Navíc, již několik let Saudská Arábie vykazuje schodkový rozpočet. Už dávno není společně s Brunejí jedinou zemí na světě s přebytkovými státními pokladnami. Jen pro představu, před třemi lety Rijád vykazoval schodek ve výši 98 miliard amerických dolarů a z oficiálních míst se připravovala salva škrtů majících za úkol stabilizovat místní ekonomiku. Takže tehdejší titulky novin o pohádkově bohatém a prosperujícím muslimském království byly pohádkami a neodpovídaly ani na vteřinu realitě.

Uprchlíci v Saudské Arábii nemají statut uprchlíků. Syřané, kteří přebývají v Saudské Arábii jsou klasifikováni jako „arabští bratři a sestry v nouzi“

Zajímavý je například článek z inkriminovaného roku 2015 na webu Bloomberg.com, kde se redakce za pomoci citace  Regionálního zástupce UNHCR pro země Perského zálivu snaží celou záležitost uvést na pravou míru. V Článku s odkazem na originální vyjádření UNHCR mimo jiné stojí, že se v Saudské Arábii v době vydání článku nacházelo až 500 000 syrských uprchlíků.  

Vláda Saudské Arábie sama uvedla, že od začátku konfliktu v regionu Blízkého východu hostila  až do roku 2015 na 2,5 milionu uprchlíků. Podle informací arabské televizní stanice Al-Arabiya saudskoarabské úřady povolily uprchlíkům ihned pracovat, poskytly jim ubytování a lékařskou péči zdarma a podle údajů saudskoarabské vlády  z inkriminovaného roku více jak 100 000 dětí uprchlíků v Saudské Arábii navštěvovalo školy.

Někdo by mohl říct, že se jedná o stará data a v roce 2018 všechno může být jinak a tvrzení o uzavřených hranicích a nepřijímání uprchlíků mohou být vzhledem k současnosti pravdivá. Ale tak to není.

Pokud si dáte tu práci a navštívíte oficiální stránky saudskoarabského úřadu zabývajícího se humanitární pomocí a poskytnutí azylu uprchlíkům(KSRelief), zjistíte ze statistik, že od května 2015 do srpna 2018 Saudská Arábie nejrůznější formou poskytla humanitární pomoc 37 zemím světa ve výši 1 901 536 026 amerických dolarů, což představuje částku zhruba ve výši 42,29 miliard českých korun. Jinými slovy, kritizované království za necelé tři roky na pomoc potřebným v zahraničí poskytlo tolik kolik zhruba představuje slibovaný státní schodek České republiky na rok 2019.

Obětem války v Sýrii Saudská Arábie od května 2015 do 31. srpna 2018 poskytla humanitární pomoc ve výši 78 303 271 amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba 1,74 miliardy českých korun.

Zdroj: https://www.ksrelief.org/English/DataAndResult/Documents/Statistics%20for%20KSrelief%20Projects%20for%20Syria%20(31%20August%202018).pdf

Premiér Babiš neustále upřednostňuje finanční pomoc uprchlíkům a migrantům, a tak by náruživý konzument xenofobií a lží okořeněných rádoby diskusních pořadů mohl být v klidu a rád, že i ti Saudové finančně pomáhají a organizují nejrůznější projekty na pomoc uprchlíkům a hladovějícím…no ale přeci jen by někdo mohl začít tvrdit, že finanční podpora je hezká věc, ale přesto v té pouštní zemi žádní uprchlíci v současnosti nejsou.

I zde se jedná o totální mýlku.

Článek Arab News ze 7. května 2017 odvolávající se na slova poradce královského soudu a generálního inspektora KSRelief dokonce uvádí, že Saudská Arábie hostí na 895 175 jemenských a syrských uprchlíků.

Konkrétně se jedná o 603 833 jemenských uprchlíků, kteří do Saudské Arábie přišli i se svými rodinami. Nově příchozí mohou pracovat a volně se po království pohybovat. Za hranicemi země navíc Rijád nabídl humanitární podporu jemenským uprchlíkům v Džibuti a Somálsku.  Se statutem hostů v polovině roku 2017 v Saudské Arábii žilo na 291 342 syrských uprchlíků, z nichž 114 000 studuje na místních saudských školách a tisíce také pracují. 

Kdyby si tyto informace zjistila například Monika Doležalová ze Soukupova nového pořadu, nemusela by divákům lhát. Saudská Arábie pomáhá a pomáhá víc, než celá Česká republika. A to jak po stránce finanční pomoci, tak po stránce ubytování uprchlíků přímo na svém území. Pro fanatické a v problematice nevzdělané islamofoby je to bezpochyby nepříjemná informace, a tak v projevech před televizními obrazovkami vítězí trapné a dosti hloupé lži, protože jinak by islamofobní mámení nebylo silné ve svých kramflecích.