Jeden z hlavních rozšiřovatelů hoaxů o Švédsku naznačuje, že volby byly zmanipulované. Schválně, za jak dlouho se toho ujmou prokremelská média

Rasisté, nejrůznější extrémisté a představitelé krajní pravice si žijí svůj nepravdivý a značně xenofobní sen o Švédsku, ve kterém má existovat na 61 no-go zón a ulicemi vane rasová válka, genocida bílé rasy, před kterou musejí místní policisté s kulomety v ruce ochraňovat zaručeně bílé seveřany z neznámých končin světa keltských báchorek o Valhalle a Odinových bojovnících.

Nejeden čecháček sdílí příspěvky plné násilí, ohňů i znásilněných blond prsatek na zdi svého facebookového účtu, protože tam na severu je přeci jasný důkaz o tom, kam islamizace vede. Bílá holka, aby se bála přejít ve dne po ulici švédských měst, protože za rohem temných uliček postávají uprchlíci s varlaty plnými genetických informací…. alespoň to hlásají zaručeně pravé a nefalšované zprávy z pochybných zdrojů, tu tam blízkých ruským tamtamům, nebo například jednotlivým stoupencům krajní pravice.

Velmi častým rozšiřovatelem a doslova jedním z hlavních zdrojů pohádek o Švédsku je mladý muž na Twitteru vystupující pod nickem Peter Sweden, i když jeho skutečné jméno Peter Imanuelsen původem z Norska, toho času přebývající na území Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. I když se dezinformátor, od kterého sbírají informace nejrůznější populisté, krajně pravicové organizace i prokremelská dezinformační síť nenachází v Zemi tří korunek, ví velmi dobře, co se v daleké krajině nádherné přírody a vstřícných lidí děje. O tomto muži jste se mohli dočíst na Demokratikonu.cz například v článku z 12. května 2018.

Zdroj: screenshot z videa na Youtube

Tuto neděli, vlastně včera 9. září 2018 ve Švédsku proběhly parlamentní volby a několik hodin od jejich ukončení a jisté výhry Sociálních demokratů by možná nebylo od věci, jaké příspěvky zmiňovaný Nor z hrabství Yorkshire rozšiřoval, protože nabízené manipulace s vylhanostmi zcela určitě posloužily, nebo ještě poslouží dezinformačním informacím například ruské straně, nebo protimigračním agitátorům pokoušejícím se pošpinit volby, protože krajně pravicová, rasisticky vyjadřující se a silně protimigrační politická strana Švédští demokraté nedosáhla takových výsledků, jaké si ještě před volbami za pomoci některých prognóz odpůrci lidských práv vysnili.

Samotný Peter Sweden ještě pětadvacet minut před zveřejněním prvních předběžných výsledků věřil, že partaj s neofašistickou minulostí získá nejvíc hlasů: “Krajně pravicoví Švédští demokraté se stanou největší stranou v dnešních volbách. Výsledky exitpollu budou známé za 25 minut“.

Švédští demokraté se opravdu nestali největší politickou stranou s největšími úspěchy. Jaký to asi musel být pocit pro člověka, který značnou část svého dne tráví rozšiřováním nepravd a informací vycucaných z prstu. Radost z toho, že se grafika dostane například do vysílání Russia Today, nebo jiných populisticky laděných médií z televizní, tiskové, ale také internetové branže musí být veliká, zatímco zklamání z reality musí hodně bolet.

A to je možná hlavní důvod, proč ve čtvrt na dvě ráno 10. září 2018 spatřil světlo světa tweet s nepravdivou informací, jejíž překlad v češtině by zhruba znamenal toto: “Dánský pozorovatel voleb OBSE uvedl, že je “šokován” ze švédského volebního systému. Říká, že jsou to nejméně demokratické volby, jaké kdy ve svém životě viděl a své zjištění sdělí na příštím zasedání Evropského parlamentu“.

Zprávička získala kýžený zájem. Za zhruba tři hodiny její existence 318 lidí dalo najevo své nadšení, zatímco 163 dalších výmysl největšího zrna nasdílelo do ostatních zákoutí internetu. Bude jen otázkou času, až s touto informací vytasí některé dezinformační weby, portály a od nich se “neotřesitelnou pravdu” nepodloženou jediným relevantním důkazem objeví na profilech účtů jednotlivých konspirátorů a podporovatelů Kremlu, politiky Putina, nebo snílků o sedm tisíc let starém rodu Slovanů…

Je to na první pohled jasné, demokracie ve švédském volebním systému neexistuje, ale kdyby rasisté  doposud 49 mandáty ve zdejším parlamentu měli lepší výsledky, určitě by se objevil tweet úplně jiné povahy. A kdyby přeci jen někdo pochyboval, je tu ještě předchozí tweet o tom, jak Peter Sweden na sociálních sítích spatřil příspěvky mnoha Švédů stěžujících si na to, že jsou volby zmanipulované: “Spatřil jsem na sociálních sítích mnoho Švédů, jak si stěžují na to, že jsou volby zmanipulované“.

Sakra…to už je pořádně silné kafe pro téměř každého dezinformátora považujícího vrchního tvůrce zvěstí o zapáleném Švédsku za šiřitele neochvějné pravdy. A co teprve populisticky laděné plátky…spojí si příspěvek o vylhaném svědectví dánského pozorovatele s před chvilkou zmíněnou Swedenovou reakci na volby a na světě je obsáhlý příběh, který dokáže například český a prokremelský Aeronet rozmáznout hned na několika stranách najednou.

Hoax vznikne rychle, ale už mnohem složitěji se zabijí po té, co všemi směry vycestuje téměř do všech zákoutí internetu. I proto jsou nepravdy šířeny, protože tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou, když info o zmanipulovaných švédských volbách má na své facebookové zdi třeba dlouholetý kamarád z dětství. Nechme se překvapit, ale s největší pravděpodobností to nebude dlouho trvat a na sociálních sítích a později konspiračních webech uvidíme to, o čem psal Peter Imanuelsen na internetu známý pod virtuální “značkou” Peter Sweden.