Hosté Jaromíra Soukupa Live: lidé z krajní pravice, s radikálními názory na uprchlíky, islám a možná i žena kdysi blízká ke Zdeňku Macurovi

Jaromír Soukup v reklamním spotu na svůj nový pořad “Jaromír Soukup Live” divákům s radostí v oku oznamoval, že nový formát diskusního pořadu na barrandovské televizi nabídne pozvaným hostům svobodu slova bez jakýchkoli zásahů cenzury.

I když název napovídá, že by se mohlo jednat o živé vysílání, pilotní díl odvysílaný 5. září 2018 byl předtočený a například takový Jan Kopal se na svém facebookovém profilu s předstihem “chlubil” momentkami z natáčení, do kterých patřila mimo jiné žádost o omluvu směrem k Romanu Mácovi z Institutu pro politiku a společnost.

Televize Barrandov na internetu a sociálních sítích ještě předtím spustila akci, na které se zájemci o účinkování mohli hlásit do chystaného programu s Jaromírem Soukupem v názvu. Výběr musel být opravdu nudný, když nakonec mezi řadu vyvolených produkce zvolila krajně pravicovou, extrémistickou skupinku spoluobčanů, kdy sedm VIP pozvaných a sedících v prvních řadách mohla do studia vzít své přátele.

Kontroverze se hrou na xenofobní srdíčko s prakticky jediným tématem v popředí byla dopředu zajištěna. Naštvaná matka Hrindová si postěžovala do kamer na zrušení její pravidla porušující facebookovou skupinu, zatímco krajně pravicový populista a historik Jan Kopal policií kdysi prošetřovaný za schvalování teroristického útoku ihned na začátku všeho zahájil frontální útok na jediného zastánce humanismu a lidských práv ve studiu, Romana Mácu.

Už na první pohled je jasné, o co ve skutečnosti jde. Extrémisté přišli, aby na plná ústa řekli co si myslí hlavně o uprchlících, i když v Česku téměř žádní nejsou. S uprchlíky přišla na řadu také islamofobní tématika, kdy VIP pozvaná osůbka, zástupkyně Gaunyho Slušných lidí z Brna zopakovala lži o tom, že Saudská Arábie nepřijímá migranty, tak proč bychom měli přijímat my, když samotní “džihádisté”, myšleno zřejmě Saudové, na to kašlou. Co na tom, že to není pravda…nakonec postačí názor naštvané matky Evy Hrindové, podle kterého je v pořádku nechat Syřany být a nepomáhat, protože zakladatelka politické neziskovky Naštvaných matek a obchodu s nenávistí ve všem vidí byznys, a tak oběti válek mohou klidně zemřít hlady.

Tak nějak vypadá humanita v podání myšlenkově nehumánních spoluobčanů na sociálních sítích rozšiřujících hoaxy s nenávistí jak vůči muslimům, tak vůči uprchlíkům. Publikum bylo skutečně proradikálně fundované. Mezi hosty byl také Zemanův dvorní novinář, jehož vyhubení si zcela určitě prezident republiky nepřeje, novinář Parlamentních listů a zároveň autor mnoha knih Zemanových projevů, Radim Panenka.

To je panečku nezávislý host jak víno. Radim Panenka se sice v současnosti distancuje od své minulosti, ale ruku na srdce, jaké názory byste očekávali od takového člověka? Když si pozvete do televize hosta s takovým profilem a minulostí, můžete celkem spolehlivě očekávat, že bude zastávat radikální názory směrem k uprchlíkům, což byl dost možná záměr produkce, nebo samotného tvůrce pořadu…kdo ví?

Aby toho nebylo málo, když opomenete Jiřího Černohorského využívajícího příležitosti k reklamně pro svého fobického přítele Zdeňka Chytry, hned kousek od něj posedávala a později promlouvala jistá čecho-italka navracející se po desetiletích zpět do vlasti. V názorech se Vlaďka Šuleková příliš nelišila od předchozích řečníků.

Ve večerních hodinách se k divákům dostávají staré známé košilaté průpovídky o tom, proč tady v Česku nepomáháme rodinám a důchodcům, zatímco pomáháme uprchlíkům. Kdejakému proradikálně a nelidsky smýšlejícímu divákovi při slovech zdánlivě neznámé ženštiny s plaketou na hrudi muselo srdéčko zaplesat radostí. Paní nepije, nekouří, jak sama tak dojemně poznamenává, ale vzhledově i jménem se podobá ženě, která se v Itálii podle titulku v Blesku svlékala, aby následně uhranula kontroverzního Macuru. Jestli je to skutečně tak, potom je výběr jednotlivých hostů ve studiu opravdu podivný. Pokud se podíváte na facebookový profil Vlaďky Šulekové, spatříte ve fotkách také momentku s Macurou, takže by se mohlo a zároveň nemuselo jednat o stejnou ženu.

Ono ani prakticky na tom nezáleží, jestli dotyčná byla, nebo nebyla blízkou osobou ke kontroverzemi opředenému Macurovi. Sešlost radikálů, mezi kterými byli v televizním studiu také Zdeněk Pernica je něco nechutného a značně nevyváženého. Pokud na místě byli lidé opačného neradikálního názoru, pak se za celou dobu několika desítek minut trvání pořadu nedostali ke slovu. I proto se o vyváženosti nedá mluvit ani náhodou.

Ale standard ubohosti byl v trikotu TV Barrandov, na který jsou diváci zvyklí, bezesporu zachován. Možná by měla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zvážit, zda se na pilotní díl Jaromíra Soukupa Live nepodívat a posoudit, zda během vysílání nedošlo k například k vyvolávání nenávisti vůči uprchlíkům a muslimům.