Demonstrace AfD v Rostocku nevyšla, odpůrci extrémistů ji téměř šestinásobně převyšovali

Obyvatelé bývalého hanzovního města na severu Německa mají jasno. Nepodporují akce krajní pravice, a tak se demonstrace Alternativy pro Německo v Rostocku musela spokojit s menším počtem účastníků, než jak předem na sociálních sítích avizovala. Radikálové by rádi svrhli pozornost na sebe, ale vůbec se jim to nedaří. 

Podle policií zveřejněných informací se demonstrování na straně AfD zúčastnilo na 700 lidí, zatímco protidemonstrace odpůrců neonacismu, rasismu a xenofobie hravě téměř šestinásobně převyšovala co do počtu milovníky hesel “Nacionálně, Radikálně, Sociálně”. Je tragikomicky úsměvné, že se o demonstraci nedočtete v tradičních hlásných troubách krajní pravice. Parlamentní listy se Sputnikem a Russia Today mlčí, protože si možná samy uvědomují debakl neschopný překonat protidemonstranty na nedalekém náměstí Neuer Markt, kde se demokraté shromáždili.

Na závěru akce vystoupil předseda thrüringiské AfD Björn Höcke. Jeho proslov byl doslova jako okopírovaný z tuctových prohlášení v Česku známého Tomáše Vandase. Antifa je špinavou, církev je v ohrožení, odbory jsou zdegenerované a politické strany neschopné…samozřejmě až na Alternativu pro Německo, která sebe samu vidí ve světle těch rádoby lidových obhájců německé státnosti, i když prohlášení, skutky, přátelství s neonacisty, krajně pravicovými radikály nemá se skutečným němectvím nic společného.

Skrumáž z úst vypuštěných hloupostí byla tak veliká, že ani ten megafon nevydržel a během Höckeho projevu vypověděl poslušnost a musel být nahrazený jiným.

Kdo by také chtěl bezchybně sloužit něčemu, co Německo důvěrně ze své minulosti zná.  Muselo to být frustrující. Radikál by rád něco řekl, zatímco z Neuer Markt, z tábora ideových odpůrců zněla jazzová hudba a zábava běžela v plném běhu. Odpůrci radikalismu si sedli na chodníky a silnice, aby zabránili extrémistům v pochodu městem, zatímco místní policie podle svého vyjádření zadržela několik radikálů projevujících náklonnost k nacionálnímu socialismu za pomoci slovních, ale také grafických projevů na oblečení, praporech…

Alternativa pro Německo oficiálně podala stížnost na nemožnost uskutečnění pochodu, ale policie nedokázala stížnostem vyhovět, protože čtyři tisíce lidí, to je dostatečná masa k tomu, aby se sedm stovek rozvášněných extrémistů nikam nepohlo…nakonec radikálové byli odvedeni policií na místo, odkud přišli…to zase bude komentářů na Facebooku o ztraceném Německu, islamizaci a krutému, téměř fašistickému chování antifáků…

Odpůrce krajní pravice přišel podpořit evangelicko-luteránský biskup Andreas von Maltzahn, který přítomné vyzýval, aby se nedali vyprovokovat extrémisty a zároveň dali najevo pokojným způsobem odpor vůči rasismu, antisemitismu, islamofobii a homofobii. K demonstrantům promluvila také místopředsedkyně Sociálně demokratické strany Německa Manuela Schwesig: “Dnes jsem v Rostocku, abych podpořila všechny ty, kteří podporují demokracii, rozmanitost a jsou proti nenávisti a násilí“.

V sobotu, 22. září 2018, se v Rostocku spojilo hned několik prodemokratických uskupení, aby ukázaly radikálům, že jim město nepatří ani omylem. Bránilo se pochodu radikálů, na ulicích zněla hudba, uskutečnily se koncerty a lidé oslavovali demokracii, proti které Alternativa proti Německu stojí. Nad klidem ve městě dohlíželo na 1 230 policistů s vodními děly.

Policie předem očekávala méně účastníků. Na obou stranách bylo zaregistrováno celkem asi 3 000 účastníků. Ovšem už den předtím, v pátek, ulicemi prošel pokojný pochod zhruba tří stovek odpůrců proti plánované akci Alternativy pro Německo. Už v tento okamžik bylo pohledem na centrum města plného milovníků demokracie vidět, že Německo není vůbec ztracené a Alternativě pro Německo ujíždí vlak, což je jedině dobře.