Zrušením Naštvaných matek na Facebooku dochází nejspíš k citelnému zásahu do jejich “byznysu”

Facebook se konečně rozhoupal a zrušil s definitivní platností skupinu xenofobních a radikálně zpovykaných Naštvaných matek. Stalo se to, co se mělo stát dávno předtím, protože nenávist si nezaslouží propagaci, ani existenci na sociálních sítích. 

Je tragikomicky zábavné sledovat Evu Hrindovou – zakladatelku Naštvaných matek, jak ve virtualitě “usedavě pláče” nad zánikem ideově nahnědlého projektu islamofobie a všude vykukujícího kulturního šovinismu, který fanatičtí odmítači všeho muslimského tu tam pokládají za projev evropské identity, i když s ní nemá pranic společného.

Naštvané matky byly v bílém písmu a černém podkladu autorkou pohřbeny,

a tak nezbývá nic jiného, než rozebírat další dopady, které rozhodnutí největší sociální sítě na světě pro radikální fobiky znamená. Naštvané matky, to není jen nějaká trapnomagická značka na Facebooku vytvářející radost všem radikálním nadšencům pod Řípem. Naštvané matky jsou především “podnikatelským konceptem” pokoušejícím se z nenávisti vytvořit byznys. Pod Naštvanými matkami se můžeme setkat například s “nakladatelstvím”, pro které jsou sociální sítě, zejména existence dlouhodobě fungující stránky nejspíš stěžejní záležitostí, bez které se v mnoha ohledech neobejdou, i když existuje “rudý” web Naštvaných matek, kde  nadšenec přízemního extrémismu najde třeba i odkaz na takové rarity jako jsou knihy  o mediálně dávno zapomenutém Martinu Konvičkovi.

Zdroj: http://www.nastvanematky.cz/

Naštvané matky jsou také zapsaným spolkem, který světlo světa spatřil 8. března 2016. Nakladatelství Naštvané matky nabízí dva tituly. Jeden od Hampla a ten druhý od Hrindové a Adamce. Cenově nasazené ohodnocení literárních neskvostů odhaluje informace o tom, že texty nebudou příliš žádané.

Zdroj: https://knihy.abz.cz/obchod/nakladatelstvi-nastvane-matky?sort_by=vyrobce

Na příkladu Naštvaných matek je nakrásno vidět, že sociální sítě pro krajní pravici znamenají mnohem víc, než jen ideový kanál, nebo hru na nějaký vliv vycházející ze získaných lajků a kladně nabytých komentářů na profilu. Jediné, co Naštvaným matkám na Facebooku zbylo, je uzavřené diskusní fórum, a to je pro podnikatelský záměr s radikalismem zatraceně málo.

Jak přesná a naprosto výstižná jsou slova Věry Tydlitátové:

Naštvané matky jsou opravdu podivný spolek. Ačkoliv se názvem odvolávají na mateřství, jejich hnací silou je patologické rozčílení, strach ze života, zapšklost i prostá závist. Označení “matky” je pouze pěkně znějící nálepkou, protože s mateřskou láskou a výchovou dětí tyto štvanice na nemocné ženy, menšiny, uprchlíky před válkou, pracovníky neziskových organizací a nyní i advokáty nemá nic společného.

Zdroj: https://tydlitatova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=625105

Nenávistné postoje nemohou být tolerované za žádnou cenu. Naštvané matky byly správně kvůli pravidlům odporujícím zásadám Facebooku odstraněny a stejný osud by měl stihnout další podobné projekty, i když tím může být citelně narušený “byznys se zlem”, který zakladatelé a provozovatelé “xenofobních značek” tu tam v návaznosti na sociální sítě provozují.