Zeman se zachoval podobně jako Alternativa pro Německo. Oba dva nepřímo vyzývali k násilí vůči novinářům

Miloš Zeman se opět projevil jako král nevzdělaných a naprosto tupých čecháčků, když novináře označil za blbouny nejapné a posteskl si na konci dosti odporné myšlenky nad tím, že jím nenáviděné se ještě nepodařilo vyhubit.

“Jsem přesvědčen, že inteligence českých novinářů je někdy na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben. České novináře se zatím vyhubit nepodařilo.”

Miloš Zeman, 29. srpna 2018

Kdyby totéž udělal kdokoli bez imunity, musel by se za svá slova zpovídat minimálně policii, protože vyvolávat nenávist, nebo ještě hůř nabádat k aktům násilí vůči cílené skupině obyvatel je trestným činem, jehož odměna může skončit vězením, nebo v nejlepším případě podmínkou.

Po “eskapaádě” v Moskvě, kdy si nejvyšší ústavní činitel České republiky notoval s Putinem na tématice likvidace novinářů, se poněkolikáté v řadě opakuje na veřejnosti bezbřehá nenávist vůči těm, co nedělají nic jiného, než svou velmi složitou, náročnou a pro demokracii nutnou práci.

Zvláště s nadcházející stále větší radikalizaci společnosti jsou jakákoli ponoukání k nezákonnostem velmi nebezpečná, protože kdykoli se může objevit šílenec ochotný splnit Zemanova přání se zbraní v ruce. Aby se jednou Miloš Zeman, nebo jeho mluvčí Ovčáček nedivili, až nějaký agilní fanoušek SPD začne střílet do žurnalistické obce, když už v minulosti zkoušel jeden nadšenec Tomia Okamury vykolejit vlak kvůli vyvolání a podpoře strachu z muslimů a uprchlíků.

Milovníci Kremlu a nekonečné lásky k Matce Rusi senad nejnovějším Zemanovým výrokem pobaví, řeknou si, jak je ten prezident z paneláku skvělý a na profily sociálních sítí poklepou virtuálně na ramena svého vůdce, zatímco se v uzavřených skupinách nahromadí komentáře podobného střihu nešetřící život žádného autora článků nehodících se do “krámu” espeďáků. Extrémisté, neonacisté a vůbec milovníci přebělených dnů a ještě bělejších zítřků získávají v nenávistných příspěvcích prezidenta republiky morální opodstatnění správnosti nedemokratických požadavků, ke kterým mimo jiné patří vlhké sny o defenestraci, nebo touhy po reverzní revoluci, kdy budou menšiny vyhnány, zdecimovány a ve státě zůstanou jen praví a nefalšovaní árijci.

Radikalizace je věc velmi nebezpečná. Jakmile k ní dojde, velmi složitě se ničí, protože zpovykaní a zradikalizovaní lidé s frustracemi na duši mají své ideové hrdiny, kvůli kterým a pro které udělají prakticky cokoli. Miloš Zeman svým přístupem, chováním i slovy podkopává demokracii, nepřímo posiluje neofašisty, prokremelské snílky o jednom velkém Rusku, do jehož náruče by podle milovníků Nočních vlků měla patřit také Česká republika, ale to například Parlamentním listům a dalším podobně obludným médiím nevadí, i když VIP host útočí zrovna proti novinářům.

Zatímco si tady uprostřed Evropy stěžujeme na tupost a neschopnost prezidenta republiky, k podobným výzvám vůči novinářům dochází například v sousedním Německu, kde krajně pravicová Alternativa pro Německo, respektive facebookový účet  AfD-Fraktion Hochtaunuskreis vyzývá v současnosti již smazaném příspěvku k nepřímému násilí vůči zástupcům sdělovacích prostředků.

Volný překlad vyhrůžky(textu v modrém poli): “U nás známé revoluce byly zahájeny útokem na rozhlasové společnosti a vydavatele tiskovin, kdy byli zaměstnanci vytaženi ven do ulic. Proto by měli zástupci médií v této zemi na to znovu myslet, dokud se nálada lidí nezvrtne, a pak už bude pozdě”

V Chemnitzu, několik desítek kilometrů od českých hranic neonacisté, extrémisté za podpory hooligans a členů Alternativy pro Německo zneužilo smrti mladého muže a uspořádali ve městě během pondělí 27. srpna 2018 demonstraci, na které nebyla nouze o hajlování, ukazování zadků a napadání kolemjdoucích co jen trošičku nevypadali dostatečně německy.

Novináři celou událost náležitě komentovali, přinášeli veřejnosti záběry, fotografie z demonstrace, seznamovali veřejnost s těmi, kdo svolali demonstrování zhruba osmi set účastníků…a to se ze zcela pochopitelných důvodů krajní pravici nelíbilo, a tak se někteří neudrželi a zachovali se naprosto velmi podobně jako prezident České republiky. Pohrozili novinářům nepřímým násilím.

Správci jednoho z účtu AfD se zachovali z morálního hlediska velmi podobně jako Miloš Zeman, který si “zavzlykal” nad tím, že novináře nikdo nevyhubil a tím nepřímo vyzýval k násilí vůči žurnalistické obci porodně jako to udělali v Alternativě pro Německo. 

Není divu, že velmi nebezpečné jednání AfD-Fraktion Hochtaunuskreis vyzývající k nepřímému násilí vůči žurnalistům donutila Německou asociaci novinářů v tiskové zprávě kontaktovat Spolkový úřad na ochranu ústavy, aby se Alternativou pro Německo začal zabývat, protože extrémisté pravidelně slovně útočící na hodnoty demokracie veřejně vyzývají k násilí vůči novinářům, což konkrétně Německo ve své minulosti zažilo například v období přicházejícího nacismu, kdy NSDAP s dalšími podobně smýšlejícími taktéž přímo i nepřímo vyhrožovali autorům nejrůznějších článků a redakcím periodik.

Pokud nechceme, aby se událost znovu opakovala, je nutné, aby se konkrétně v Německu věcí zabýval místní úřad, který by mohl v krajním případě s AfD zahájit skrze další kroky řízení.

Je veřejným tajemstvím, že Spolkový úřad na ochranu ústavy po Alternativě pro Německo delší dobu pokukuje a údajně monitoruje činnost některých členů. Zatímco sousedé za hranicemi mají v rukou potencionální nástroj sloužící k obraně ústavních pořádků, v Česku  proti osobě prezidenta republiky nic takového není. Někdo by mohl namítat, že Zemanova poznámka o vyhynulém ptáku z Mauricia, nikoli z Madagaskaru, je jen jemným odvarem toho, co bylo k mání na profilu AfD, a že se vlastně zas tak moc nestalo.

Ale to není pravda. Z ideového hlediska je Zemanův příspěvek stejně nebezpečný jako ten AfD. Nepřímá výzva k násilí a nenávisti je stále stejnou výzvou, i když použijete odlišná slova s větami. Obojí vede ke smrti někoho jiného, likvidaci a rádoby konečným řešením, jejichž důsledky jsou stejně nebezpečné pro celou společnost.