Facebook zcela správně maže a blokuje nenávistný obsah, protože ten na sociální sítě nepatří

Bojovat proti nenávistnému obsahu na sociálních sítích se může nezasvěcenému člověku zdát jako úplně zbytečná aktivita, ale ve skutečnosti tomu tak není. Pokud se dohodne na společném kroku více demokraticky smýšlejících lidí a jednotně jako jeden muž a žena nahlašují závadový obsah, potom je možné poslat radikální skupiny, stránky s účty jejich majitelů do věčných lovišť, kde po nich neštěkne ani ten největší podvraťák v rohu.

Být aktivním se vyplatí…a je to vidět na jednotlivých opatřeních Facebooku, který zcela správně blokuje a ukončuje jinak dlouholeté projekty rasistů, neofašistů, islamofobů, nebo jiných extrémně smýšlejících a doposud se radujících z toho, že si mohou zadarmo provozovat propagaci svých zvrácených ideálů rovnou na nejrozšířenější sociální síti na světě.

Stránka Naštvaných matek zcela správně zrušena

Například takoví neonáckové jinak citující Hitlera, Göbelse sice mají plno keců o “judebuku”, ale rádi ho používají, aby jen tak bokem mohli zacitovat košilatou pravdu o ruském vKontaktě, kde si zřídili jakoby záložní účty, které se stejně nikdy záložními nestanou, protože na ruské platformě by téměř nikoho neoslovili.

Bylo to na Demokratikon.cz řečeno mnohokrát. Rasismus, islamofobie, antisemitismus, klerofašismus, čecháčkovský panslovanismus projevující se nenávistí vůči všemu neslovanskému do slušné společnosti nepatří.

A sociální sítě musí být slušnou společností, aby na ní mohli zůstat spokojeni všichni její uživatelé. Vliv Facebooku se díky velkému počtu uživatelů stále zvětšuje, a tak ani tato platforma nemůže zůstat Divokým Západem, kde by si extrémisté uráželi homosexuály, nebo v Čechách jinak nepočetné muslimy s uprchlíky.

I proto je správné, že z Facebooku zmizely stránky jako Naštvané matky, Zprávy.cz,  Otevřené oči, Ne-CZ, Český patriot, nebo například Miloš Zeman – prezident ČR.

Všechny tyto “zrůdnosti” nedělaly nic jiného, než rozšiřovaly nenávistný materiál odporující zásadám Facebooku, se kterými souhlasil každý, kdo zde má zřízený účet. Administrátoři si sice vyrobili náhradní, jménem shodné skupiny a stránky, ale i zde s největší pravděpodobností dojde k jejich zrušení, což bude jedině dobře.

Fobiky je třeba vychovávat za pomoci článků, debat, aby se nebáli neznámého a rasisty s příznivci radikalismu je správné zrušením nenávistných profilů, stránek a skupin pošťouchnout k myšlence, že takto se lidé k sobě nechovají a není správné nabádat ostatní k nenávisti jen pro odlišnou barvu kůže, sexuální orientaci, nebo náboženské přesvědčení. 

Svým způsobem to někomu může připadat jako “boj s větrnými mlýny”, ale i tomu neonacistovi, rasistovi, ultranacionalistovi, hloupému čecháčkovi s prokremelským cítěním dojde, že vytvářet další a další nový účet k ničemu nevede, protože nenávistnému obsahu pšenka nekvete. Zrušené a znovuzaložené stránky přijdou o lajky s předchozím obsahem, takže ani zde není možné neustále dokola něco obnovovat, pokud radikální obsah chce být vnímán svými ovečkami jako ten vážný, jakoby naostro jdoucí proti režimu.

Je neskutečně zábavné sledovat diskuse rádoby vlastenců o rušení skupin, stránek, mazání pravidla porušujících příspěvků uživatelů…i když tito lidé mnohdy porušují zákony svými vyjádřeními, nebo lavírují na hraně porušení zákona, dovolávají se Ústavy ČR, nebo paragrafy, jako kdyby zapomněli, čím konkrétně se oni samotní dopustili.
Je to vskutku tragikomicky úsměvné. A když už není kudy kam přichází na řadu obyčejné plácnutí rukou do klína s pověstnou hláškou “to je proto, že říkáme pravdu”. On se někdo najde, kdo takovému slovnímu obratu uvěří. A vůbec, takový pseudovlastencův svět je plný přátel, nepřátel i úsměvných vyjádření jako kdyby snad miliarda facebookářů byla  pseudovlastenci porušujícími pravidla služby, kterou tak moc rádi používají dnem i nocí na počítačích i mobilech…
Klávesnice má velké svaly, ale realita je naštěstí o něčem jiném. Bylo by úsměvné a zároveň zábavné sledovat politika, jak se zastává rasisticky a nenávistně orientované facebookové skupiny, nebo stránky…i když vlastně po prezidentu republiky promlouvajícím na sjezdu extrémistů a rudých komunistů je možné s notnou dávkou fantazie doslova cokoli…ale i tak proradikálně smýšlející zakladatelé uzavřených skupin o cenzuře na Facebooku mají své boží zákony, které zcela jednoznačně stojí za názory radikálů, jak jinak.
Zkrátka, když všechno selže, je tady Bůh ponížený na úroveň těch, kterým sociální sítě mažou příspěvky…Ježíš Kristus by asi koukal, k čemu všemu je jeho osoba použita, i když ideály zmiňovaných jsou v rozporu se zásadami víry, kterou ukřižovaný z Blízkého východu  za svého života rozšiřoval. “utáhnutí šroubů” projevům extrémismu, nebo třeba fake news, webům s proradikálním obsahem je správné.
Facebook měl dávno razantně zasáhnout podobně jako policie, která by nekompromisně měla řešit nenávistné projevy na sociálních sítích, což se mnohdy k plné spokojenosti nedaří, ale snad i v tomto ohledu se vše zlepší. Rozšiřovatelé nenávisti si musí být na základě několika exemplárních případů stíhání vědomi, že za to, co napíšou, jsou plně zodpovědni. Svoboda slova není o posílání do koncentračního tábora, nebo rozšiřování předsudků, popírání holokaustu, vyvolávání nenávisti vůči skupině obyvatel…svoboda slova je úplně o něčem jiném. A pokud to někteří uživatelé sociálních sítí nechápou, pak by raději měli svět virtuality nadobro opustit.