Zatímco Kanada přijme minimálně 250 evakuovaných z Bílých přileb, Česko odmítá přijmout několik desítek uprchlíků z Itálie

Česká republika má hodně co dohánět. Zatímco se trestně stíhaný předseda vlády chová jako trapný nacionalista šermující ve slovních obratech nelegálními migranty v okolí, vesele vzkazuje do Itálie, že středoevropská zemička nepřijme několik desítek lidí v nouzi z lodí u Sicílie, zaoceánská Kanada se zachovala přesně naopak.

Nejenže požádala společně s Německem, Británií a za podpory USA Izrael o pomoc se záchranou Bílých přileb i jejich rodinných příslušníků, ale také sama z jordánského uprchlického tábora přijme minimálně na 250 záchranářů prchajících před pomstou a válečnými zločiny Assadových vojáků i přicházejících ozbrojenců Putinovy armády. Přesné číslo Kanadou přijatých není zatím známé, protože zatím není na chlup jisté, kolik jich všechny ostatní státy z jordánského uprchlického tábora převezmou na své území. Federální kanadská vláda se zavázala přijmout zbytek těch, které státy do projektu zainteresované nepřijmou. Takže nakonec Bílých přileb může být v anglofonní a frankofonní zemi víc, než 250.

Kdyby nedošlo k záchranné misi, nejspíš by se přicházející vládní vojska začala mstít za tvrzení Bílých přileb, protože především díky nim se svět dozvěděl o válečných zvěrstvech odehrávajících se v rozvrácené Sýrii.

I proto jsou stateční muži z rozbombardovaných ulic považováni čecháčkovskou skupinkou prokremelských kývačů za islamisty, nebo dokonce i teroristy, když to o mužících s bílými přilbami na hlavách tvrdila ruská státní televize. Ideové tamtamy pracují, a tak jedinečná záchranná mise přivádějící osádky dobra nejprve do Golanských výšin a později do jordánského uprchlického tábora dostává šmak něčeho nepěkného, čemu nemůže fandit průměrný islamofob, rasista, nebo krajní pravičák jinak držící palce německé AfD.

Jak by asi reagoval předseda populistického hnutí ANO, kdyby Česko dostalo prosbu o pomoc s Bílými přilbami? Možná by zase Hamáček hrdinně předstoupil před kamery s kýčovitým prohlášením o finanční pomoci celé akce, ovšem bez konkrétní pomoci přijetí jediného záchranáře z Bílých přileb. Až je člověku při takových představách stydno, že je Čechem, i když v současnosti druhým nejvýše postaveným ústavním činitelem v zemi je rodilý Slovák přivádějící svou podivnou češtinou pamětníky do období Gustáva Husáka.

Bílé přilby měly štěstí, protože kanadský premiér Justin Trudeau je naprosto odlišná politická persona, než nějaký provinční hnojič zahrádky u prohnilé stoky. Německý ministr zahraničí Heiko Maas nedávno médiím sdělil, že Bílé přilby zachránily více než 100 000 civilů během občanské války. Už jen proto si tito lidé zaslouží pomoc, i když se jí nedostalo všem. Původně se počítalo se záchranou 800 lidí, ale bohužel, tíha vypjaté situace umožnila evakuaci jen 422 z nich. Zbytek byl zahnán na jihozápad země, ale jejich osud není jistý a je dost možné, že si na nich bude „léčit“ frustrace Assadova strana konfliktu, která záchrannou misi odsoudila jednou krátkou větou: „Slova odsouzení nejsou dostatečně silná, aby se tak dal kritizovat tento odporný čin.

Babišova vláda by se měla velmi rychle probudit, protože odmítáním uprchlíků, migrantů pouze poskytuje prostor domácí extrémistické scéně a přispívá tím k zakořenění předsudků vůči uprchlíkům, kdy slovníkový pojem „ekonomický migrant“ zůstává nahrazen „nelegálním migrantem“, protože pro českou vládu by nebylo košér, kdyby si někdo uvědomil, že za dob komunistického Československa mnoho tisíc spoluobčanů překračujících drátěné hranice na Západ bylo ekonomickými migranty, zatímco nově používané „nelegální migrant“ trošičku odstiňuje tento historický fakt.

Nacionalismus s populismem nebyl nikdy dobrým rádcem. Je to vidět na odmítání pomoci druhým, což se ve výsledku nemusí Česku vyplatit. Přijde Putinova armáda, lidé budou prchat a zahraničí takové utečence nemusí přijmout s odkazem na předchozí ochotu Prahy podporovat nacionalismus, populismus a lehce střižený rasismus útočící na základní lidská práva. Potom bude pozdě na lamentování, protože si kalich karmy tento národ bude muset vypít do dna, když předtím odmítal skrze politickou reprezentaci pomoci druhým.