Když xenofob přijde o livestreamování, ztrácí tím další prostor k rozšiřování nenávisti

Krajní pravice je velmi zranitelnou. Naučila se sociální sítě používat ve svůj prospěch. Sepisuje zde rudohnědé myšlenky k pohanění muslimů, zesměšnění homosexuálů, nebo vyvolání nenávisti vůči Romům.

Porušují ve svých textech práva jiných, zatímco se neznalým a zcela naivním způsobem ohánějí Listinou základních práv a svobod, nebo dokonce Ústavou České republiky, aniž by si sebekriticky uvědomili, že to, co sdílí, není právo na názor, ale nechutné podněcování k odporu vůči odlišnému náboženskému vyznání, kultuře, nebo barvě kůže.

Hejtovat může každý a není k tomu zapotřebí téměř žádných znalostí.

Jedna babka povídala o muslimech to, či ono…skupinka, nebo radikální politická strana vydala ten a ten článek, a tak se obsah následně vykostí, aby z něj vznikl další košilatý příspěvek o nechutných muslimech, uprchlících, nebo liberálních havlistech. A když bude náležité štěstí na straně fobika, povšimne si příspěvku někdo z redakce Parlamentních listů, nebo tajuplného Aeronetu a sláva autora vteřinově vyskočí do zasmrádlých nebes.

Co na tom, že příspěvky podobného obsahu odporují pravidlům Facebooku…když někdo nenávistný obsah nahlásí, spustí se virtuální pláč i další vytváření nového účtu, jehož existence opět odporuje pravidlům modrobílé sociální sítě, kde jeden uživatel smí mít pouze jeden účet.

Ti zdatnější nechtějí nikoho nutit číst haldu řádků…chtějí být více vidět, a tak raději dají na mluvené slovo v živých přenosech, kde se radikální a xenofobní rétorika probírá s facebookovými přáteli a natočený výtvor se později sdílí dál a dál, aby se o postojích autora dozvěděla co největší část zájemců.

Jaképak překvapení, když ona sociální síť video uprostřed tvorby utne a později zakáže na nějaký čas majiteli virtuálního účtu další živé vysílání…slovíčka o cenzuře jsou zase na světě.

Tak třeba nedávno došlo k banu u Černohorského a dnes u Hladíkové. Oba dva si zákaz bezpochyby zasluhují. A je správné, že Zuckerbergův počin konečně reaguje na upozornění a velmi rychle odstraní závadový příspěvek, protože takový obsah na sociálních sítích nemá co pohledávat. Pokud chceme hezčí svět, je prioritní xenofobům zamezit rozšiřování jejich názorů, k čemuž v minulosti svět nul a jedniček sloužil.  Je skvělé, že existuje skupina lidí orientujících se prioritně na nahlašování xenofobního jednání, protože demokracie není o tom dát větší prostor extrémistům hanícím Romy, muslimy, Židy, homosexuály, nebo uprchlíky.

Pokud existuje závadové video s livestreamem, většinou je takové video prioritně administrátory prohlédnuto a urychleně třeba už během vysílání zastaveno.

I v tomto se Facebook zlepšil a zaslouží si za to velkou pochvalu. Zlepšený je stav také u tvůrců videí, kteří sice video natočí, ale dají ho ke sledování jakoby ze záznamu. Tam je délka čekání na prohlédnutí delší, ale pokud dílo opravdu obsahuje závadovou část, bývá odstraněno a po opakovaném provinění jejich tvůrce na nějaký čas zablokovaný pro vkládání videí, nebo jejich livestreamování.

Svět sociálních sítí je v časech jednadvacátého století velmi důležitou a nedílnou částí moderní společnosti, a proto ani toto prostředí nemůže zůstat odpadem, recyklátorem radikálních postojů.

Je velmi zábavné sledovat virtuální milovníky rudohnědých demonstrací, jak jejich snaha volat po defenestracích končí okamžikem zrušení možnosti vkládat příspěvky, nebo videa. Demokratické je závadový příspěvek nahlašovat a nikoli strpět jeho existenci, protože se jinak stáváme nepřímými pomocníky radikalismu, který v jednadvacátém století nemá co pohledávat.