Když to nejde jinak, zápal ultranacionalismu a etnické nenávisti se nastartuje hoaxem

Český ultranacionalismus vyrostl na podhoubí nenávisti vůči všemu německému, aby byl následně o několik desetiletí později jako hladové mimino přiživen mýtem o husitech a zaručeně fašistických Němcích ze Sudet.

Proto není divu, že se v okamžiku vzpomínek na vyvraždění Lidic nacisty objeví na sociálních sítích od některých extrémistů pokusy o podvrh reality, kdy se lačnému fobikovi předhodí významově antidatovaná fotografie za účelem rozproudění radikální diskuse a následného sdílení mezi dalšími milovníky rudohnědé stopy na klávesnici. Objemově rozšířenější Posselt ze Sudetoněmeckého landsmanšaftu postávající před památníkem povražděných dětí na některé spoluobčany působí jako rudý hadr na býka.

Předsudky začnou pracovat…čecháčkovští neofašisté, nebo ultranacionálové a vůbec různí islamofobové mají chytlavé téma, a tak nakonec tvůrci virtuálních zrůdností s nadějí v mysli tajně doufají, že se okamžik košilatého příspěvku přemění na virální zprávičku s mnoha sdíleními a ještě více komentáři.

Svým způsobem je to tragikomické. Třeba takový, říkejme mu v rámci anonymity Dušan…obyčejně se naváží do muslimů, aby dnes využil sílu okamžiku a nasdílel veřejně sedm let starou fotku s jedním z nejznámějších potomků sudetského Němce.

Začíná to jednoduchým textem směřovaným facebookovým kamarádkám o tom, že ony naštěstí byly na místě lidického památníku o den dříve, než Posselt, protože ten tam přišel jakoby dnes. Přitom průměrně znalý uživatel internetu několika kliknutími zjistí, že se jedná o fotografii z Lidovek ze 17. listopadu 2010, kdy skutečně tento muž na místo lidického památníku dorazil.

Hloupá manipulace je doprovázená ještě hloupějšími komentáři, kdy jedna z žen se ptá, zda tam zazněla také německá hymna, zatímco ta další odpovídá stylem trapného fobika, který dává raději přednost žvástům Okamurova stádečka…a kdyby někdo přeci jen něco namítal, že o Posseltovi letos v Lidicích není zmínka, vítězí tragikomická hláška: „ČT si dala dobrý pozor na to, aby je ignorovala a nejmenovala.

Zdroj: Facebook

Pokud nic, tak přesně tato konspirační dávka většině podobně smýšlejícím postačí k tomu, aby uvěřili, že na pietním aktu 10. června 2018 byl také prostorově objemnější človíček ze Sudetoněmeckého landsmanšaftu.

Ale ten skutečně nebyl k zahlédnutí na živém streamu z místa…dokonce ani ostatní média se o tom nezmiňují…což je stoprocentní šance na to, že se nic takového nestalo. Třeba takové Parlamentní listy, nebo Blesk by z přítomnosti Posselta udělaly kasovní trhák na předních stránkách…k čemuž, jak všichni velmi dobře víme, nedošlo.

Ale co…Dušan říká, že tam Posselt byl a jedna z internetových přítelkyň toto tvrzení umocňuje příspěvkem na své facebookové zdi…tady někdo chce mermomocí na vteřinu získat vavříny slávy ultranacionálního hrdinství v podobě mnoha lajků a sdílení…kdyby nešlo o vážnou věc, dalo by se prohlásit: „ať si islamofobka z večerů samoty poslouží a zahraje si na svalnatou pseudovlastenku“, ale takto je třeba podobné jednání odsoudit.

Zdroj: Facebook

Ach ty hloupé pokusy o manipulace v časech digitální éry. Je až neskutečné, že xenofoby nenapadne, že se dá pravda velmi jednoduše zjistit jedním, dvěma kliky a opona vylhanosti mizí jako pára nad hrncem. Kdyby extrémistická scéna byla chytřejší a třeba nechtěla zaslepeně zůstat ve své poněkud zasmrádlé skulince, pochopila by, že ne každému a ne všemu je možné věřit na těch internetech. Inu, když se radikál nudí, nemá co dělat, potom vytváří nesmyslnosti.

A na druhou stranu, kdyby tam Posselt byl, stalo by se něco tak hrozného a strašného? Nestalo.

Sudetští Němci nemají vinu za vyhlazení Lidic. Nebyli tam, nevraždili a nezapalovali budovy, nezabavovali vesničanům majetek. Částečná nepřímá vina by se za pomoci trošku přitažených mantinelů dala odsouhlasit členstvím některých sudetských Němců v nacistických organizacích v časech války a nacistické okupace…jenže tato problematika není tak jednoduchá, jak se dá na první pohled zdá. Ovšem potomci sudetských Němců vinu za vyhlazení Lidic nemají vůbec žádnou.

Samotný Posselt v roce 2010 v Lidicích prohlásil:

„Ukláníme se před našimi spoluobčany z Lidic a žádáme o odpuštění té části viny, kterou i my neseme.“

„Tady v Lidicích vzpomínáme na zavražděné české civilisty, pak jedeme do Terezína, kde byli zavražděni a mučeni Češi, Židé a Němci, pak navštívíme v Ústí most, kde po druhé světové válce byli zavražděni Němci. Toto ukazuje strašnou historii 20. století. Motivem této cesty je ‘už nikdy znovu,“

Budoucnost Česka…budoucnost lepších zítřků je v životě bez předsudků, xenofobie, odporu vůči všemu německému, a hlavně bez rudohnědého ultranacionalismu, z jehož kořenů přichází také nenávist vůči muslimům, Židům, Němcům, homosexuálům, Romům a dalším představitelům minorit. Jenže tohle frustrovaným radikálům těžko vysvětlíte, protože do jejich časoprostoru plnými doušky směřuje nenávist vůči vlastním neúspěchům, a tak Židé, Němci, muslimové, Romové pro takové jedince slouží jako jednoduchý hromosvod, na který je možné hodit úplně všechno.

Pomocný biskup a generální vikář pražské arcidiecéze Zdenek Wasserbauer dnes, 10. června 2018, na vzpomínkové akci řekl velmi dobře: „Tam, kde je potlačeno dobro a pošlapána pravda, tam vzniká podhoubí pro podobné tragédie, jako si dnes připomínáme.“ A přesně taková podhoubí vytvářejí rozšiřovatelé hoaxů. Podporují tím etnickou nenávist, kdy by všichni Češi měli nesnášet každého, kdo šprechtí. A to je nepřijatelné, nedemokratické a hloupé.

Jediné, co kazilo opravdovou pietu vzpomínkových okamžiků 10. června 2018 byli okamurovci s Okamurou. Tito lidé vyznávající a vyvolávající nenávist, chovající se podobně jako antisemité nemají na tomto místě co pohledávat. Svou přítomností pošlapali památku zavražděných a na ně také směřovala slova pomocného biskupa a generálního vikáře pražské arcidiecéze Zdenka Wasserbauera. Přítomnost okamurovců v blízkosti lidického památníku byla ukázkou cynismu i odporného populismu, kdy si extrémisté udělají selfíčko, položí kytici, věnec, aby následně opět vyvolávali nenávist vůči muslimům a uprchlíkům.

Stejně odporná byla také účast Vodičky z Českého svazu bojovníků za svobodu i řady dalších kremlofilů a ultranacionalistů, jako je například Foldyna a jemu podobní. Jenže proti těmto individuím se xenofobové, rozšiřovatelé hoaxů nikdy neozvou, protože jsou jejich vzory a dalšími vyznavači rudohnědých ideálů o věčnosti heterosexuálního bílého muže a jeho nenávisti ke všemu odlišnému.