Hradní hasiči se nejspíš spálením trenýrek dopustili přestupku a Zeman zneuctil svůj úřad

Miloš Zeman dnes národu v přímém přenosu ukázal, jak to vypadá, když na Hradě nevládne státnost, ale obyčejný prokremelský troll ochotný provést z peněz daňových poplatníků jedno trapné, naprosto ubohé divadlo, během kterého došlo nejen k nejubožejšímu vystoupení prezidenta republiky od roku 1989, ale také k ponížení samotných hasičů, kteří rozhodně už z titulu své funkce nemají sloužit jako hráči Zemanových šaškáren.

Sedmdesát novinářů přišlo do Lumbeho vily, aby zde, kousek od vchodové brány spatřili tragikomedii oblíbenou zejména mezi ultranacionalisty. Hvězdička rudohnědých diskusí a „obhájce“ kremelských zájmů po krátkém pozurážení novinářské obce pobídl Mynáře, aby vytáhl rudé trenýrky odkoupené za jednu kačku, zatímco následně za asistence dvou hasičů tyto nadměrně velké spoďáry spálil.

Zdroj: screenshot z vysílání Seznam TV

Už několik desítek minut předtím zaparkovaná hasičská auta v blízkosti prezidentova vystoupení naznačovala cosi, co by se mohlo dít. Z dálky za plotem byl viditelný ohýnek, a tak se mezi žurnalisty spekulovalo o tom, zda se budou opékat špekáčky, nebo pálit červené trenýrky, které mužík s hůlčičkou nemá rozhodně v lásce.

Kolik peněz tato nechutnost stála státní kasu? Určitě to nebylo za pár kaček, protože výjezdy hasičů jsou velmi drahé. Jen si zkuste zavolat hasičský sbor, aby přijel na zahradu třeba zapálit staré, nepoužité prádlo. Rozhodně nepřijedou, nebo vás poučí o tom, že jako součást záchranných sborů slouží k záchranným a hasebním pracem a nikoli k asistenci nějakých soukromých akcí, kterou pálení trenýrek v Lumbeho vile rozhodně bylo.

Někdo by mohl tvrdit, že hradní hasiči přítomni na pálení červeného kusu látky nejsou součástí Hasičského záchranného sboru hl. m. Praha…a měl by pravdu, ovšem i tak by členové Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu neměli sloužit k takovým totálně nesmyslným zhovadilostem.

Nicméně pánové ve stejnokroji a přilbami na hlavách se na základě prezidentského pověření nejspíš dle § 23 Zákona o ochraně ovzduší dopustili přestupku, když v otevřeném ohništi spálili jiné materiály, než ty, které mohou být páleny.

Nabízí se otázka: kdo bude platit padesátitisícovou pokutu, pokud bude hasičům tato částka vyměřena? Bude uhrazena ze státního rozpočtu, nebo z financí hasičského sboru? Prezident republiky svým počínáním ukázal, že je ochoten v zájmu populismu ostatní skrze svůj úřad  nabádat ostatní k páchání přestupkového jednání.

Miloš Zeman si ke své trapnopodivné performanci nemající nic společného se zásadním prohlášením politika vybral nechutné datum. Trenýrky plápolají několik vteřin v ohni, ale například před rokem při požáru v londýnské Grenfell Tower zahynulo v plamenech 72 lidí. I v tomto je vidět nevzdělanost a necitlivost týmu, kterým se nejvýše postavený ústavní činitel obklopil. Úcta k lidskému životu, obětem i cizímu neštěstí těmto individuím placeným ze státních financí zřejmě nic neříká a nic nikdy neříkala.

Pokud by přeci jen někdo pochyboval o tom, v jakém stavu je úcta prezidentského mandátu k novinářské profesi a státnosti, zorganizoval prezident a jeho tým komentovanou výstavu o historii státních symbolů, kterou mohli přítomní novináři navštívit. Při pohledu na nabízené divadlo viditelné například na seznamácké televizi, ale také na ČT24 člověka napadá, že by nebylo na škodu, kdyby Ovčáčkův šéf podal okamžitou rezignaci, protože tohle do demokratické společnosti neplatí. Tak se může chovat například diktátor Putin v Ruské federaci, ovšem nikoli prezident České republiky.

Snad prezidentská kancelář co nejdříve zveřejní informace o financování čtvrtečního pozdního odpoledne, aby bylo jasné, že celá blamáž proběhla ze soukromé prezidentovy kapsy a nikoli z peněz daňových poplatníků. Pokud tak nebude, bylo by načase, aby se hlava státu už konečně pochlapila a ze svého uhradila divadélko líbící se leda tak ultranacionalistům, neofašistům, prokremelským trollům a milovníkům rudohnědé čáry Babišovy politiky.

Zkrátka, na světě je další ubohost…ponížení republiky v očích domácích i zahraničních, kdy titulky zpráv nebudou šetřit příměry o blížící se Babišově vládě s rudohnědou podporou, zatímco se v hradní kanceláři pálí rudé trencle za kačku. Našinec má další důvod ke studu za to, že je Čechem. Ale na druhou stranu, co byste očekávali od někoho, kdo navštěvuje sjezdy Okamurova politického hnutí SPD a rudých komunistů z KSČM.

Je to smutné a odporné zároveň.