Vlastenecké je nahlásit závadný příspěvek

Sledovat béčkovou krajně pravicovou a extrémistickou scénu na sociálních sítích je tragikomicky zábavné. Křikloun z málo početných demonstrací zkouší ve virtuálnu oslovit dostatečný počet zájemců, a tak když není zájem o radikální příspěvky, přichází na řadu ještě radikálnější videa s mnoha nadávkami a vulgaritami uvnitř.

Nevlastenec oslavující Noční vlky, organizující večírky prokremelské poddajnosti zase jednou perlí, i když velmi dobře ví, že za hoaxy a nechutné slovní útoky na minority může dostat zákaz a videozáběr skončí v nenávratnu minulosti, zatímco autorovi nezbyde nic jiného, než přesedlat na další virtuální účet s brekotem na triku. Co na tom, že místní pravidla Zuckerbergova počinu povolují pouze jeden účet pro jednoho reálného človíčka. Když to nejde jinak, pravidla se poruší v naději, že snad příště bude líp.

Takových případů je na Facebooku víc než dost. Dokonce i ruský vKontaktě zklamal v několika případech proruských nadšenců, kteří s veleslávou zrušili účet na nejrozšířenější síti, aby celou kartu vsadil na klubovou záležitost určenou převážně pro ruský trh. Jazyk se zde rozváže, odvaha stoupá a spolu s tím i zde dochází k potížím a radikál z protiromských demonstrací se vrací zpět na Facebook s konspirační teorií o světovládných Židech a kolapsu práva na svobodu slova.

Z „ruského“ výletu se milovník defenestrací a rudohnědých revolucí navrací do náruče na Západě vyrobeného produktu. Když po islamofobních příspěvcích zachutná kebab z prodejný odnaproti, tak nějaký virtuální život uprostřed amerického projektu zůstává nepodstatnou maličkostí.

Například takový Jiří Černohorský vytvářející samonasírací videa je klasickým příkladem fobika na sociálních sítích, kdy bývalý tesař se třemi účty žongluje jako akrobatka z psychedelického cirkusu na náměstí. Video s radikálním obsahem nahraje na první účet, zatímco ho opravdoví vlastenci zcela správně nahlásí a Facebook videovýtvor smaže.

Vytvářet xenofobní obsah není vlastenecké. To opravdu s vlastenectvím nemá nic společného. Milionkrát vlastenečtější je tvůrce a jednotlivý produkt fobika nahlásit správcům, protože 21. století není o hejtování Afroameričanů, černochů, Židů, Romů, homosexuálů, zdravotně postižených, nebo obyčejných uprchlíků, do kterých se slaboši z internetu navážejí nejčastěji. Prostředí nul a jedniček nebude nikdy kultivovanější, pokud nebudou odpůrci extrémismu a milovníci demokracie administrátorům sociální sítě nahlašovat závadné příspěvky. Pouze jedině tak je možné doslova v přímém přenosu vychovat přátele heterosexuálního bílého muže k lepšímu způsobu vyjadřování a uvažování o světě jako takovém.

Rozšiřovat nenávist není právem na svobodu slova. Proto je skvělé, pokud na Facebooku vznikají skupiny zabývající se nahlašováním potenciálně nebezpečných příspěvků, kterých by si správci možná vůbec nevšimli. Jen by bylo mnohem lepší, pokud by čas od času Facebook reagoval pružněji a nakonec smazal závadný obsah, který ten pobyt ve virtualitě vytváří nepříjemným.

Buďme proto všichni vlastenci a nahlašme bez zábran xenofobní a ostatní závadný materiál na Facebooku, protože jedině tak bude prostor sociálních sítí svobodnějším, klidnějším a hezčím místem na světě.