Kdyby totéž řekla muslimka, veřejnost by byla oblbována příběhem o džihádistce

Brněnské divadlo Husa na provázku je díky uvedení inscenace „Naše násilí, vaše násilí“ poslední dny v kurzu. Pochybná média populistického ražení, ale také některé mainstreamové zdroje vytáhly do placu několik fotek z představení, zatímco nejšťavnatější návnadou zůstala scéna Krista znásilňujícího muslimku.

Neofašisté, islamofobové, kremlofilně naladění odpůrci lidských práv se na Zelném trhu sešli, aby zde předvedli národu opravdu obskurní divadlo na korze. O sobotním průběhu událostí se můžete dočíst v předchozím článku.

Na dění posledních květnových dnů budou Brňané ještě dlouho vzpomínat, protože něco takového dlouho nespatří. Zajímavé a svým způsobem zábavné je sledovat reakce jednotlivých náboženských, nebo krajně pravicových aktivistů. Nelíbí se jim znevažování Krista, zatímco ani oni samotní netuší, kým ten Ježíš Kristus byl.

Křesťané věří v jednoho, nejčastěji trojjediného Boha, vyznávají Ježíše Krista jako Spasitele a Božího syna, zatímco například taková Iva Syptáková v záběrech České televize na Boha pasuje v rámci tradičního vnímání samotného Krista: „bylo to hrozné, ale musíme se naučit prostě bojovat za naši víru, za našeho Boha, protože pokud je někdo takovým způsobem uráží…

Jen na okraj… dovedete si představit, jak by reagovala veřejnost, kdyby totéž řekl v celostátní televizi muslim?

Pernicova eskadra by určitě zahájila islamofobní hony na muslimskou ženu a v krajně pravicových skupinách by se rozjela hejtakce obviňující citovanou ženštinu z islamismu, radikalismu a snad i z pokusu rozšiřování islamizace v Česku. Tomio Okamura by natočil další video o tom, jak muslimové uprostřed Evropy zahajují džihád vůči nevěřícím…ale když stejná slova vypustí z úst křesťanka, potom je všechno v pořádku a radikální směry jsou v naprostém klidu a spokojenosti.

Kdyby někteří lidé předsudečně nepřemýšleli o světě a tolerovali by odlišné náboženství, předchozí reakce ze scény „kdyby“, by potom nebyla možná.

Svou část velmi významné viny na tom má neschopnost státu potírat projevy islamofobie, která se stává v některých ohledech tolerovaná. Islamofobové přijdou na akci do prostor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a nikdo radikálům neodebere, nebo nezakáže symboliku nenávisti. Podobně tomu bylo na Zelném trhu v Brně, kdy se to v okolí islamofobními výroky a symboly všude jen hemžilo. Policie nezasáhla, i když přítomní extrémisté svými projevy porušovali Listinu základních práv a svobod a také vyvolávali předměty nesnášení nenávist vůči muslimům.

Takové projevy nenávisti by neměly být tolerované. Úřady by proti nim měly zakročit úplně stejnou měrou, jako kdyby podobným způsobem antisemité útočili na Židy a judaismus…svoboda, demokracie, lidská práva nemohou být ve skvělé kondici, pokud jsou tyto hodnoty pokroku a moderního světa pošlapávány.

Zažírání islamofobie hluboko pod kůži, stejně jako v historii známé zažírání antisemitismu pod kůži se nám jako lidskému společenství nevyplácí, protože potomkem toho všeho bývá ignorace sílícího násilí směřující k blízké slepotě jednoho k druhému. Ani kontroverzní hra s kontroverzním obsahem není omluvenkou pro tohle všechno.